Trądzik to przewlekła choroba zapalna mieszków włosowo – łojowych. Pojawia się najczęściej na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach. Jego główne przyczyny to nadprodukcja łoju, rogowacenie przy ujściach włosowo – łojowych, zaburzenia hormonalne, a także nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Większość osób borykało się lub boryka z problemem trądziku. Dolegliwość ta może się pojawić zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych. Niestety każda zmiana trądzikowa może być powodem powstawania blizn.

Co przyczynia się do powstawania blizn potrądzikowych?

Powodem pojawienia się blizn po trądziku jest uszkodzenie skóry właściwej oraz głębszych warstw. Każda zmiana to ryzyko powstania blizny lub przebarwienia, dlatego przede wszystkim nie należy usuwać ich samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do wtórnego zwiększenia stanu zapalnego oraz uszkodzenia skóry. W takich przypadkach organizm wypełnia uszkodzenia tkanką łączną włóknistą. Skóra produkuje również kolagen, który wspomaga odbudowę.

Rodzaje blizn potrądzikowych

Problemy z cerą kojarzą się nam głównie z młodzieżą, ale w rzeczywistości trądzik trądzikowi nierówny, dlatego charakter blizn również może się różnić. Leczenie blizn potrądzikowych wymaga więc przede wszystkim trafnej diagnozy, aby dobrać zabieg, który skutecznie i trwale poprawi wygląd cery.

Najprościej możemy podzielić blizny potrądzikowe na:

  • Hipertroficzne – wystające ponad powierzchnię skóry,
  • Atroficzne – zagłębienia w skórze,
  • Odbarwione.

Blizny atroficzne są zdecydowanie najpowszechniejsze, a wyróżniamy wśród nich 4 rodzaje:

  • W kształcie szpikulca (ice-pick),
  • W kształcie wagonu (boxcar),
  • W walcowatym kształcie (rolling),
  • Płytkie (atrophic).

Niekiedy trądzik prowadzi również do powstawania blizn przerosłych i keloidów. Blizny hipertroficzne (przerosłe) zazwyczaj mają formę czerwonych lub różowych uwypukleń, niewykraczających poza granicę rany. Najczęściej pojawiają się na plecach, żuchwie lub policzkach. Przyczyną takich zmian jest źle leczony lub nieleczony trądzik w formie grudek i cyst. Z czasem blizny przerosłe mają tendencję do spłaszczania, jednak samoistnie nie znikają.

Keloidy można odróżnić od blizn przerosłych dzięki badaniu histopatologicznemu. Oprócz tego, takie zmiany różnią się wyglądem. Keloidy wykraczają poza granice rany i naciekają na otaczającą skórę, a z biegiem czasu powiększają się, zamiast stawać się mniej widoczne. Tego typu zmiany najczęściej pojawiają się na plecach i klatce piersiowej.

Leczenie blizn potrądzikowych jest skuteczne również w przypadku zmian atroficznych. Najgłębszymi z nich są blizny typu ice-pick, które mają przekrój zbliżony do litery V i przypominają uszkodzenia po ostrym narzędziu, stąd ich nazwa ice-pick – szpikulec do lodu.

Blizny typu boxcar są szerokie i płaskie, mają okrągły lub owalny kształt. Charakterystyczną cechą są wyraźnie brzegi – takie zmiany zazwyczaj pojawiają się na policzkach i żuchwie.

Mniej wyraźne granice mają za to blizny rolling, które powstają z powodu przewlekłego stanu zapalnego. Często tworzą skupiska, a wręcz zlewają się ze sobą. Sprawiają, że skóra ma nierówną strukturę, co jest szczególnie widoczne w mocnym świetle.

Na policzkach często pojawiają się też blizny płaskie, które mają wyraźnie zarysowane granice, a ubytek tkanki sprawia, że na skórze pojawiają się charakterystyczne „dołki”.

Trądzik może prowadzić również do blizn odbarwionych, które pojawiają się z powodu braku melaniny w miejscach uszkodzonych w wyniku trądziku. Widoczne są więc białe odbarwienia na skórze, będące największym wyzwaniem podczas leczenia blizn potrądzikowych.

Następuje proces  ziarninowania, czyli gojenia ran. Niestety ten naturalny proces często nie wystarcza i wówczas pojawiają się blizny zanikowe. Może również dojść do niekontrolowanego rozrostu komórek, w wyniku czego powstają blizny przerosłe.

Domowe sposoby na blizny po trądziku

Długotrwała i regularna pielęgnacja blizn w domu może sprawić, że staną się one mniej widoczne. Większość domowych kuracji powinno się stosować dwa razy dziennie. Często do tego celu wykorzystywany jest olej kokosowy, zawierający kwasy tłuszczowe oraz przeciwutleniacze, który nawilża oraz zwiększa produkcję kolagenu. Olej kokosowy ma pozytywny wpływ zwłaszcza na świeże blizny po trądziku. Domowe sposoby, wspomagające naturalną regenerację skóry mogą być stosowane przy użyciu octu jabłkowego lub soku z cytryny.

Zawarte w nich kwasy usuwają martwy naskórek i oczyszczają skórę. Produkt należy pozostawić na skórze do dziesięciu minut dwa razy dziennie, następnie spłukać i nawilżyć skórę kremem. Niestety w przypadku występowania pieczenia i podrażnień trzeba zrezygnować z tej metody. Redukcję blizn i stanów zapalnych wspomaga silnie nawilżający żel z aloesu.

Warto wspomagać regenerację skóry również poprzez odpowiednią dietę. Powinny się w niej znaleźć produkty zawierające dużo witaminy E. Nie może więc zabraknąć kiełków pszenicy, kukurydzy i jęczmienia, a także migdałów, soi, fasolki szparagowej oraz olei roślinnych.

Co powinna zawierać maść na blizny po trądziku?

Maści oraz kremy na blizny po trądziku powinny zawierać witaminę E oraz aloes, które odpowiadają za nawilżenie i odżywienie skóry. Witamina E pobudza również naturalną produkcję kolagenu. W dobrym kremie na blizny po trądziku może znaleźć się wyciąg z wąkroty azjatyckiej i sosny zwyczajnej. Ich działanie polega na ułatwianiu prawidłowej epitelizacji skóry, co przyczynia się do odbudowy jej struktury.

krem na blizny po tradziku

Stymulują również produkcję kolagenu i fibroblastów, redukując w naskórku proces homeostazy. Maść na blizny po trądziku skutecznie wspomagająca usuwanie blizn zawiera alantoinę, heparynę oraz wyciąg z cebuli, które uelastyczniają bliznę i zmniejszają ryzyko pojawienia się nieestetycznych przerostów.

Jak  usunąć blizny po trądziku? Szybkie i skuteczne zabiegi

Niestety usuwanie blizn przy pomocy kremów oraz wszystkiego, co na blizny po trądziku stosuje się w domowych warunkach, zwykle jest bardzo długotrwałe, a często nawet okazuje się być niemożliwe. Najszybszym i skutecznym sposobem na blizny po trądziku jest zabieg laserowego usuwania. Strumień światła tworzy na powierzchni skóry mikroskopijne otworki, powodując powstanie niezauważalnej siateczki. Ma metoda stymuluje naturalną regenerację naskórka, dzięki czemu zmniejsza się widoczność zmiany.

Laser pobudza produkcję włókien kolagenowych i elastyny sprawiając, że skóra staje się bardziej gładka, odzyskuje swój naturalny koloryt i jędrność. Terapia skutkuje naprawą skóry nawet w jej głębokich warstwach. W zależności od rozległości zmian może trwać od dziesięciu do czterdziestu pięciu minut. Znieczulenie miejscowe gwarantuje bezbolesność zabiegu.

Laserowe usuwanie trądziku w Klinice OT.CO w Warszawie

W przypadku głębokich blizn po trądziku dobrym rozwiązaniem będzie również wypełnienie fibryną bogatopłytkową. Mezoterapia z wykorzystaniem fibryny polega na podskórnej iniekcji odżywczej substancji w miejsce blizny, za pomocą bardzo cienkiej igły. Preparat pochodzi z krwi pacjenta, odpowiednio wyizolowanej przed zabiegiem, dlatego jest całkowicie naturalny i bezpieczny. Krew pobraną z żyły poddaje się wirowaniu, w celu oddzielenia poszczególnych składników.

Fibryna zawiera czynniki wzrostu, płytki krwi oraz komórki macierzyste, które stymulują skórę do regeneracji i rewitalizacji. Procedura trwa od piętnastu do trzydziestu minut, a w efekcie blizny stopniowo ulegają wypłyceniu.

Mezoterapia fibryną bogatopłytkową na blizny w Klinice OT.CO w Warszawie

Skutecznym zabiegiem jest również metoda podcinania blizn. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku leczenia blizn wklęsłych i często stanowi  uzupełnienie terapii laserowej. To sposób na redukcję blizn zanikowych, które są pozostałościami po stanach zapalnych, wywołanych między innymi przez trądzik pospolity. Proces polega na wprowadzeniu specjalnej igły lub kaniuli pod powierzchnię zapadniętej blizny i precyzyjnym poruszaniu nią. W ten sposób specjalista rozbija zrosty i oddziela bliznę od powięzi mięśniowej, unikając zranienia tkanek z nią sąsiadujących.

Zabieg podcinania blizn w Klinice OT.CO w Warszawie

Jakie jeszcze wymieniamy sposoby na blizny potrądzikowe?

Zabieg podcinania, fibryna bogatopłytkowa i laseroterapia to niejedyne sposoby na blizny potrądzikowe. Zadowalające rezultaty przynosi także:

  • Dermapen – którego głowica wyglądem przypomina długopis (właśnie stąd ta nazwa). Z jej czubka wysuwają się niewielkie igiełki, które nakłuwają skórę, zmuszając ją tym samym do intensywnej przebudowy i regeneracji. To świetny sposób na blizny potrądzikowe, który jest wyjątkowo lubiany przez Pacjentów.
  • Spadeep – czyli nowoczesna fala radiowa. Polecana w szczególności dla osób, które boją się zabiegów z wykorzystaniem igieł. Daje doskonałe efekty w zakresie zagęszczania skóry i umożliwia jej głęboką penetrację na poziomie wybranym przez lekarza.
  • Skinbooster, osocze – oba preparaty można stosować podczas mezoterapii – mikroigłowej lub igłowej. Pierwszy wymieniony bazuje na kwasie hialuronowym, natomiast drugi odwirowuje się z pobranej uprzednio od Pacjenta krwi. Oba sposoby na blizny potrądzikowe sprawdzają się dobrze, a to, który z nich wybierzemy, warto skonsultować ze swoim lekarzem. Drugi doskonale sprawdza się w przypadku alergików.

Leczenie blizn potrądzikowych warto wspomagać peelingami chemicznymi wykonywanymi pod okiem dermatologa oraz kuracjami kwasami. Dzięki temu oddziaływania będą zróżnicowane, a skóra w szybkim czasie zyska piękniejszy wygląd! Blizny potrądzikowe to nie koniec świata, a problem, z którym można sobie poradzić przy pomocy odpowiednio dobranych zabiegów!

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....