Trądzik to przewlekła choroba zapalna mieszków włosowo – łojowych. Pojawia się najczęściej na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach. Jego główne przyczyny to nadprodukcja łoju, rogowacenie przy ujściach włosowo – łojowych, zaburzenia hormonalne, a także nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Większość osób borykało się lub boryka z problemem trądziku. Dolegliwość ta może się pojawić zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych. Niestety każda zmiana trądzikowa może być powodem powstawania blizn.

Co przyczynia się do powstawania blizn potrądzikowych?

Powodem pojawienia się blizn po trądziku jest uszkodzenie skóry właściwej oraz głębszych warstw. Każda zmiana to ryzyko powstania blizny lub przebarwienia, dlatego przede wszystkim nie należy usuwać ich samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do wtórnego zwiększenia stanu zapalnego oraz uszkodzenia skóry. W takich przypadkach organizm wypełnia uszkodzenia tkanką łączną włóknistą. Skóra produkuje również kolagen, który wspomaga odbudowę.

Czytaj więcej: Trądzik – czym jest, rodzaje, jak leczyć

Następuje proces  ziarninowania, czyli gojenia ran. Niestety ten naturalny proces często nie wystarcza i wówczas pojawiają się blizny zanikowe. Może również dojść do niekontrolowanego rozrostu komórek, w wyniku czego powstają blizny przerosłe.

Domowe sposoby na blizny po trądziku

Długotrwała i regularna pielęgnacja blizn w domu może sprawić, że staną się one mniej widoczne. Większość domowych kuracji powinno się stosować dwa razy dziennie. Często do tego celu wykorzystywany jest olej kokosowy, zawierający kwasy tłuszczowe oraz przeciwutleniacze, który nawilża oraz zwiększa produkcję kolagenu. Olej kokosowy ma pozytywny wpływ zwłaszcza na świeże blizny po trądziku. Domowe sposoby, wspomagające naturalną regenerację skóry mogą być stosowane przy użyciu octu jabłkowego lub soku z cytryny.

Zawarte w nich kwasy usuwają martwy naskórek i oczyszczają skórę. Produkt należy pozostawić na skórze do dziesięciu minut dwa razy dziennie, następnie spłukać i nawilżyć skórę kremem. Niestety w przypadku występowania pieczenia i podrażnień trzeba zrezygnować z tej metody. Redukcję blizn i stanów zapalnych wspomaga silnie nawilżający żel z aloesu.

Warto wspomagać regenerację skóry również poprzez odpowiednią dietę. Powinny się w niej znaleźć produkty zawierające dużo witaminy E. Nie może więc zabraknąć kiełków pszenicy, kukurydzy i jęczmienia, a także migdałów, soi, fasolki szparagowej oraz olei roślinnych.

Co powinna zawierać maść na blizny po trądziku?

Maści oraz kremy na blizny po trądziku powinny zawierać witaminę E oraz aloes, które odpowiadają za nawilżenie i odżywienie skóry. Witamina E pobudza również naturalną produkcję kolagenu. W dobrym kremie na blizny po trądziku może znaleźć się wyciąg z wąkroty azjatyckiej i sosny zwyczajnej. Ich działanie polega na ułatwianiu prawidłowej epitelizacji skóry, co przyczynia się do odbudowy jej struktury.

krem na blizny po tradziku

Stymulują również produkcję kolagenu i fibroblastów, redukując w naskórku proces homeostazy. Maść na blizny po trądziku skutecznie wspomagająca usuwanie blizn zawiera alantoinę, heparynę oraz wyciąg z cebuli, które uelastyczniają bliznę i zmniejszają ryzyko pojawienia się nieestetycznych przerostów.

Jak  usunąć blizny po trądziku? Szybkie i skuteczne zabiegi

Niestety usuwanie blizn przy pomocy kremów oraz wszystkiego, co na blizny po trądziku stosuje się w domowych warunkach, zwykle jest bardzo długotrwałe, a często nawet okazuje się być niemożliwe. Najszybszym i skutecznym sposobem na blizny po trądziku jest zabieg laserowego usuwania. Strumień światła tworzy na powierzchni skóry mikroskopijne otworki, powodując powstanie niezauważalnej siateczki. Ma metoda stymuluje naturalną regenerację naskórka, dzięki czemu zmniejsza się widoczność zmiany.

Laser pobudza produkcję włókien kolagenowych i elastyny sprawiając, że skóra staje się bardziej gładka, odzyskuje swój naturalny koloryt i jędrność. Terapia skutkuje naprawą skóry nawet w jej głębokich warstwach. W zależności od rozległości zmian może trwać od dziesięciu do czterdziestu pięciu minut. Znieczulenie miejscowe gwarantuje bezbolesność zabiegu.

Laserowe usuwanie blizn po trądziku

W przypadku głębokich blizn po trądziku dobrym rozwiązaniem będzie również wypełnienie fibryną bogatopłytkową. Mezoterapia z wykorzystaniem fibryny polega na podskórnej iniekcji odżywczej substancji w miejsce blizny, za pomocą bardzo cienkiej igły. Preparat pochodzi z krwi pacjenta, odpowiednio wyizolowanej przed zabiegiem, dlatego jest całkowicie naturalny i bezpieczny. Krew pobraną z żyły poddaje się wirowaniu, w celu oddzielenia poszczególnych składników. Fibryna zawiera czynniki wzrostu, płytki krwi oraz komórki macierzyste, które stymulują skórę do regeneracji i rewitalizacji. Procedura trwa od piętnastu do trzydziestu minut, a w efekcie blizny stopniowo ulegają wypłyceniu.

Wypełnianie blizn po trądziku fibryną bogatopłytkową

Skutecznym zabiegiem jest również metoda podcinania blizn. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku leczenia blizn wklęsłych i często stanowi  uzupełnienie terapii laserowej. To sposób na redukcję blizn zanikowych, które są pozostałościami po stanach zapalnych, wywołanych między innymi przez trądzik pospolity. Proces polega na wprowadzeniu specjalnej igły lub kaniuli pod powierzchnię zapadniętej blizny i precyzyjnym poruszaniu nią. W ten sposób specjalista rozbija zrosty i oddziela bliznę od powięzi mięśniowej, unikając zranienia tkanek z nią sąsiadujących.

Zabieg podcinania blizn

#Blizny #Cera trądzikowa
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należę do grona lekarzy, którzy swój zawód rozumieją jako powołanie. Od zawsze interesowałam się sztuką, a w szczególności architekturą, co wyrobiło we mnie zamiłowanie do piękna i harmonii. Teraz, po latach studiów medycznych i dziesiątkach...