Powszechnie uważa się, że trądzik to niedoskonałość młodzieńczej skóry. Jednak problem pojawiających się wyprysków na twarzy dotyka również dojrzałe kobiety i mężczyzn. Jako, że jest to dość uciążliwy i widoczny problem należy szybko podjąć leczenie. Bez odpowiedniej pielęgnacji oraz leków trądzik sam nie zniknie, dlatego warto wybrać się do specjalisty, który dobierze zabiegi pielęgnacyjne pomocne w walce z problematycznym trądzikiem różnego rodzaju.

Czym jest trądzik?

Trądzik pospolity to przewlekła choroba zapalna gruczołów łojowych, która jest dość charakterystyczna. Na twarzy pacjenta pojawiają się liczne wypryski, grudki, krostki oraz torbiele ropne. Trądzik najczęściej występuje w obrębie gruczołów łojowych na twarzy, czyli w okolicy brody nosa i czoła – w tak zwanej strefie T. U niektórych osób objawy trądziku pojawiają się również na plecach, ramionach oraz szyi i dekolcie.

W wyniku zapalenia gruczołów łojowych skóra na twarzy pacjenta pokryta jest nadmierną ilością sebum przez co się świeci. Przyczyn trądziku może być wiele, dlatego że istnieje wiele różnych jego rodzajów. Najczęstszym powodem występowania trądziku jest gospodarka hormonalna lub czynniki genetyczne. Natomiast duży wpływ na to, jak przebiega i rozwija się trądzik u dorosłych ma nieodpowiednia dieta, palenie papierosów oraz nieprawidłowa higiena.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty charakteryzuje się tym, że skóra pod wpływem różnych czynników bardzo szybko przybiera kolor różowy. W początkowym stadium schorzenia różowe przebarwienia skóry i rumień najczęściej pojawiają się na środkowej części twarzy. Następnie mogą pojawić się krosty oraz trądzik grudkowy.

laserowe leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty związany jest z występowaniem nerwic naczynioruchowych skóry. Oznacza to, że naczynia krwionośne na skórze twarzy wykazują wzmożoną aktywność bez utrwalania zmian skórnych. Nagłe i ostre zaczerwienienia skóry pojawiają się między innymi:

  • w wyniku stresu,
  • nadmiernej ekspozycji na słońce,
  • w przypadku dużych dawek witaminy B12 i B6,
  • podczas korzystania z basenów chlorowanych,
  • w przypadku zaburzeń endokrynologicznych.

Ponadto trądzik różowaty pojawia się u pacjentów, u których występuje opryszczka lub którzy stosują leki obniżające cholesterol.

Laserowe usuwanie trądziku

Trądzik niemowlęcy

Nie wszyscy są świadomi, że również dzieci mogą być dotknięte problemem trądziku. W przypadku najmłodszych występuje tak zwany trądzik niemowlęcy. Jego objawy są bardzo podobne, jak w przypadku trądziku u dorosłych lub trądziku młodzieńczego. Pojawia się zazwyczaj u dzieci, które ukończyły 2 – 3 tygodnie i może im towarzyszyć nawet do 3 miesiąca życia. Przyczyny występowania trądziku u niemowląt nie są jednoznacznie określone.

Jedną z nich mogą być hormony matki, które w czasie ciąży przedostają się przez łożysko do płodu lub reakcje, na niektóre kosmetyki używane podczas pielęgnacji. Trądzik niemowlęcy z reguły nie wymaga leczenia, ponieważ znika samoistnie. Jednak, jeśli będzie się utrzymywał na skórze dziecka przez kilka tygodni, warto skonsultować się z lekarzem, aby podjąć ewentualne leczenie.

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy występuje w okresie dojrzewania i zazwyczaj wraz z upływem czasu mija. Jest to trądzik hormonalny występujący najczęściej między 11. a 18. rokiem życia. Na skórze nastolatka pojawiają się wypryski i zaskórniki zarówno otwarte, jak i zamknięte, które mogą się przekształcić w stan zapalny.  W efekcie pojawia się trądzik na plecach, szyi oraz dekolcie i ramionach. W przypadku trądziku młodzieńczego warto jest skonsultować się ze specjalistą i dobrać odpowiednie leczenie, które pozwoli zapobiec powstawaniu blizn, które zostają na skórze na stałe i mogą być przyczyną kompleksów u młodzieży.

Trądzik zaskórnikowy

Trądzik występuje w różnych odmianach, a jego łagodną formą jest trądzik zaskórnikowy. Najczęściej pojawia się w okolicach czoła i środkowej części twarzy. Przyczyną powstawania zaskórników jest nadmiar produkowanego łoju oraz zmiany hormonalne. W wyniku nadmiaru łoju kanały gruczołu łojowego zostają zablokowane, przez co gromadzą się bakterie, które prowadzą do powstawania ropnych krostek. Trądzik zaskórnikowy występuje w dwóch rodzajach – jako zaskórniki otwarte oraz zamknięte. Zaskórniki otwarte charakteryzują się czarnym kolorem, a zamknięte białym i przypominają podskórne grudki.

Trądzik odwrócony

Trądzik odwrócony najczęściej dotyczy mężczyzn w okresie pokwitania i spowodowany jest schorzeniami dermatologicznymi. Choroba ta często zaczyna się od zapalenia mieszków włosowych. Na skórze pacjenta pojawiają się liczne krostki, wypryski, zaskórniki, a czasem ropienie, owrzodzenia i przetoki[2. Trądzik odwrócony (acne inversa) – najczęstsze błędy w postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym; Dr hab. med. Beata Bergler-Czop]. Warto pamiętać, że trądzik odwrócony może występować również w okolicy narządów płciowych, a czynnikami powodującymi jego nasilenie jest między innymi otyłość i nadmierne palenie papierosów.

Trądzik torbielowaty

Zaawansowanym i trudnym w leczeniu jest trądzik torbielowaty, którego przyczyn upatruje się w gospodarce hormonalnej oraz genetyce. Na skórze powstają nieestetyczne torbiele, które wypełnione są ropą. Zmiany na skórze pacjenta występują w postaci guzków, które często bywają bolesne. W przypadku nieleczenia, trądzik torbielowaty może rozprzestrzeniać się i pozostawiać trwałe blizny.

Jak leczyć trądzik?

Leczenie trądziku powinno być indywidualnie dobrane do rodzaju trądziku i jego zaawansowania. Dlatego też każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie, a leczenie powinno być poprzedzone obszernym wywiadem oraz badaniem pacjenta. W leczeniu trądziku stosuje się przede wszystkim leczenie miejscowe. Pacjentom przepisuje się maść na trądzik o odpowiednim składzie, która łagodzi objawy trądziku. Stosuje się również krem na trądzik, peelingi lub zabiegi kosmetyczne.

W leczeniu stosuje się też tabletki na trądzik, a jeśli przyczyną trądziku jest nieodpowiednie odżywianie to zalecana jest dieta na trądzik, która pozwoli złagodzić jego przebieg. W niektórych przypadkach pomocne bywają zioła na trądzik o właściwościach kojących, oczyszczających oraz przeciwzapalnych.

#Cera trądzikowa
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.Jest...