Przebarwienia to coraz częstszy problem, który występuje nie tylko u nastolatków. Problematyczna cera trądzikowa z czerwonymi plamami lub bliznami może występować nawet w dorosłym życiu. Jeśli w przeszłości trądzik występował przez długi czas albo był leczony w nieodpowiedni sposób, to wraz z wejściem w dorosłość przebarwienia po trądziku nie znikną. Czerwone plamy i blizny po trądziku bardzo długo się leczy, jednak osiągnięcie estetycznej cery jest jak najbardziej możliwe. Maskowanie przebarwień za pomocą podkładu lub korektora jedynie na pewien czas ukryje problem. Odpowiednie dermokosmetyki z witaminami i kwasami AHA, specjalistyczne metody leczenia, a nawet własnoręcznie przygotowane kosmetyki mogą załagodzić i z czasem całkowicie umożliwić zredukowanie przebarwień.

Czym się różnią przebarwienia po trądziku od blizn?

Trądzik przyczynia się do występowania nieestetycznych zmian, które zwykle są tymczasowe. Zmiany te mogą natomiast doskwierać przez dłuższy czas, nawet w dorosłym życiu. Wyróżnia się głównie potrądzikowe blizny i przebarwienia. Przebarwienia powstają w wyniku stanu zapalnego w miejscu z trądzikiem. W skórze dochodzi do zaburzenia melanogenezy, której nadmiar przyczynia się do powstawania czerwonych plam, które z czasem przeradzają się w brązowe.

Blizny potrądzikowe znacznie trudniej jest usunąć. Mają postać ubytków w skórze, które różnią się od siebie głębokością i kształtem. W celu zregenerowania miejsca z blizną i zasklepienia utraconej tkanki warto uszkodzić skórę podczas zabiegu głębokiego złuszczania i wpłynąć na odbudowę cery. Najskuteczniejsze w tym celu okazują się zabiegi mikronakłuwania.

Mezoterapia mikroigłowa kwasami w Klinice OT.CO w Warszawie

Dlaczego powstają przebarwienia potrądzikowe?

Nadmierna i nieprawidłowa higiena od czasów niemowlęcych może powodować rozchwianie flory bakteryjnej skóry, co później skutkuje trądzikiem o ciężkim przebiegu. Przebarwienia mogą wynikać również z wyciskania i rozdrapywania zmian skórnych, co przyczynia się do trwałego utrzymywania się stanu zapalnego w tych miejscach. Uszkodzona cera zostaje wówczas zakażona i występuje stan zapalny widoczny w postaci czerwonych plam. Inną przyczynę stanowi także wystawienie skóry z trądzikiem na silne promieniowanie UV, ponieważ brak ochrony przeciwsłonecznej tworzy brązowe plamki, które pozostają na skórze przez długie lata. Przebarwienia potrądzikowe bardzo często są utrwalane przez źle dobrane kosmetyki i środki higieny, które przesuszają i uszkadzają skórę głęboką.

Jak usuwać przebarwienia po trądziku?

Skuteczne leczenie przebarwień po trądziku wymaga w pierwszej kolejności pozbycia się ich przyczyny. Niewyleczony trądzik będzie nawracać, a na skórze pojawią się nowe zmiany. Warto więc na początku wyeliminować powstawanie stanów zapalnych i skontaktować się z dermatologiem. Gdy problem zostanie rozwiązany, można przejść do kolejnego etapu. Warto jednak pamiętać, że leczenie przebarwień po trądziku to proces długotrwały.

Usuwanie przebarwień po trądziku – Zabiegi laserowe do przebudowy blizny

Laseroterapia to zabieg, dzięki któremu usuwa się podskórnie zmiany i martwy naskórek. W rezultacie skóra jest rozjaśniona i wygładzona. Laser powoduje, że dochodzi do szybszej regeneracji uszkodzonej cery. Bardzo pomocny w walce z przebarwieniami jest laser Tixel. Zabiegi z jego wykorzystaniem nie wymagają typowego naświetlania skóry.

W zależności od rozległości zmian zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Wiązka lasera, którą kieruje się na przebarwienie, oddziałuje na barwnik skóry – melaninę i wywołuje jej zniszczenie. W rezultacie przebarwienia znikają raz na zawsze.

Laserowe usuwanie przebarwień w Klinice OT.CO w Warszawie

Natychmiast po zabiegu przebarwienia staną się ciemniejsze i zaczną się złuszczać. Ten naturalny proces prowadzi do rozjaśnienia przebarwień. Duże zmiany wymagają wykonania 2 – 5 serii naświetlań. Pomiędzy każdą serią stosuje się miesięczną przerwę, a skórę należy zabezpieczać przed promieniowaniem UV. Na finalne efekty trzeba chwilę poczekać, ale trwałe pozbycie się przebarwień jest tego warte.

Usuwanie przebarwień potrądzikowych – Mezoterapia

Wykorzystanie mezoterapii sprawia, że skóra staje się odmłodzona i wygładzona. Nie jest to technika przeznaczona głównie do redukcji przebarwień po trądziku, ale jak najbardziej może być w ten sposób wykorzystywana. Mezoterapia powoduje, że w głąb skóry przenikają cenne składniki, substancje odżywcze oraz produkty wzbogacone o kwas bursztynowy, co wzmocni działanie. Pobudza się także produkcję kolagenu. Po zabiegu znacząco poprawia się wygląd skóry. Cera staje się bardziej napięta, gładsza i zyskuje rozświetlenie. Przebarwienia także ulegają zredukowaniu. Właśnie dlatego zabieg ten polecany jest w celu pozbycia się przebarwień powstałych na skutek wystąpienia na skórze zmian trądzikowych. Potrzebna jest seria minimum 3 zabiegów.

Zabiegi mezoterapii w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Wcześniej dobiera się specjalny, odżywczy koktajl witaminowy, który wstrzykuje się w skórę na głębokość 1 – 2 mm za pomocą małych igieł.

Efekty mezoterapii można zauważyć już po pierwszych zabiegach. Początkowo na skórze mogą być widoczne niewielkie zasinienia, które samoczynnie się wchłaniają po pewnym czasie. W rezultacie skóra stanie się miękka, napięta i nawilżona. Zapoczątkowane zostaną także procesy regeneracji skóry, w wyniku których efekty zabiegu potęgują się przez kilka miesięcy.

Usuwanie przebarwień po trądziku – Dermapen

Dermapen jest jednym z rodzajów mezoterapii mikroigłowej. Ta bezpieczna, małoinwazyjna metoda pozwala skutecznie wyleczyć blizny po trądziku. Zabieg wykonywany jest przy użyciu urządzenia, które pozwala wykonać mikronakłuwanie za pomocą wielu cienkich igieł. Umożliwia to wykonania w obszarze skóry poddawanemu leczeniu precyzyjnych mikronakłuć, dzięki czemu pobudzone zostają naturalne procesy regeneracyjne i odnowy skóry.

Mezoterapia dermapenem w Klinice OT.CO w Warszawie

Rezultatem zabiegu jest wyraźnie jędrniejsza, bardziej elastyczna skóra twarzy. Blizny po trądziku zostają stopniowo zniwelowane. Zabieg dermapen wykonywany jest w serii 3 – 4 zabiegów w odstępie około 2 – 4 tygodni.

Usuwanie przebarwień potrądzikowych – Skin Brightening

Zabieg Skin Brightening jest oparty na kosmetykach Zo Skin Health, które posiadają w składzie kwas cytrynowy, salicylowy oraz mlekowy. Dzięki połączeniu tych kwasów z innymi substancjami, które znajdują się w produktach serii Skin Brightenin, zabieg pozwala zniwelować przebarwienia, złuszczać naskórek i jednocześnie nawilżyć skórę. Kwas cytrynowy pozyskuje się z soku cytrynowego i wyróżnia się silnymi właściwościami rozjaśniającymi. Kwas salicylowy to natomiast substancja, która wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i poprawia koloryt skóry. Kwas mlekowy wyróżnia się zaś właściwościami nawilżającymi.

Skin Brightening – rozjaśnienie skóry, przebarwień w Klinice OT.CO w Warszawie

Dzięki połączeniu tych trzech kwasów z innymi aktywnymi substancjami w kosmetykach Zo Skin Health, można w krótkim czasie osiągnąć pożądane efekty i poprawić wygląd skóry. Szybkie rezultaty można także uzyskać dzięki zabiegowi Stimulator Peel, który opiera się na działaniu kwasów alfa i beta. To peeling poprawiający kondycję skóry.

Przed rozpoczęciem zabiegu skóra zostaje oczyszczona z powierzchownych zabrudzeń i resztek makijażu. Następnie aplikowane są preparaty o właściwościach złuszczających i rozjaśniających. Utrzymuje się je na skórze 3 – 5 minut, po czym peeling jest zmywany, a na skórę nakłada się krem lub serum odżywcze. Za jego pomocą można przeprowadzić peeling twarzy powodujący lepsze wchłanianie substancji odżywczych znajdujących się w serum.

Zabieg można rozszerzyć o maseczkę wzmacniającą efekt rozjaśnienia. Po zabiegu na twarzy może wystąpić zaczerwienienie, które jednak szybko ustępuje. Jedna seria zabiegów trwa do 50 minut, ale w celu pełnego uzyskania efektów zaleca się wykonanie 6 zabiegów co 2 tygodnie.

Usuwanie przebarwień potrądzikowych – odpowiednia pielęgnacja

Podstawą w skutecznym usuwaniu przebarwień jest odpowiednia pielęgnacja. Przebarwienia po trądziku można znacznie zredukować poprzez dobór kosmetyków dopasowanych do potrzeb skóry. Doskonale sprawdza się krem do twarzy na zaczerwienienia, który będzie dobrym wyborem nawet przy cerze wrażliwej. Krem pomaga złagodzić zmiany, a nawet zredukować zaczerwienienia. Poza tym skóra zyskuje równomierny koloryt i blask, a makijaż staje się zbędny.

Pielęgnacja to także regularne złuszczanie za pomocą peelingu. Takie działanie pomaga pozbyć się martwego naskórka i wyrównać koloryt skóry. Peelingowanie nie jest zabiegiem, który należy wykonywać codziennie, ale jego regularne stosowanie w odstępach kilkudniowych gwarantuje rezultaty. Peeling należy odpowiednio dobierać do skóry – do wrażliwszej lepiej sprawdzi się produkt enzymatyczny lub drobnoziarnisty. Skóra zyskuje gładkość i staje się bardziej napięta. Przebarwienia natomiast stają się bledsze i mniej widoczne.

Usuwanie przebarwień potrądzikowych – domowe sposoby

Co prawda nie zastąpią one zabiegów u profesjonalistów, ale także mogą pomóc w przypadku sporych przebarwień. Bardzo dobre właściwości rozjaśniające ma cytryna, która pomaga usuwać widoczne przebarwienia. Musi być jednak stosowana w odpowiednich proporcjach, ponieważ może podrażnić skórę.

Cytryna to źródło witaminy C, które można spotkać w kosmetykach stosowanych do cery z przebarwieniami. To właśnie dzięki Witaminie C walczy się z nieestetycznymi przebarwieniami skórnymi, które są pozostałością po zmianach trądzikowych – skutecznie rozjaśnia i zwalcza szkodliwe rodniki. Uszczelnia naczynia krwionośne i chroni struktury lipidowe.

O tym warto pamiętać

Usuwając przebarwienia potrądzikowe, warto pamiętać, że na stan cery ma wpływ wiele czynników. Nie wystarczą odpowiednie kosmetyki – ważna jest także dieta i nawodnienie organizmu. Aktywność fizyczna, zbilansowana dieta i unikanie szkodliwych substancji drażniących odgrywają istotne znaczenie. Jeśli organizm będzie zdrowy, na ciele nie będą występować nowe wypryski i stany zapalne. W efekcie przestają się także pojawiać zmiany potrądzikowe i przebarwienia. W Klinice OT.CO oferujemy wszystkie z wymienionych metod leczenia przebarwień. Zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowany personel przy użyciu najlepszych urządzeń.

W doborze odpowiedniej metody leczenia pomogą Ci eksperci oraz kosmetolodzy z naszej Kliniki, ot co!