Blizny pojawiają się na skutek różnych urazów oraz gojenia się ran. Wszędzie, gdzie dojdzie do przerwania tkanki, będą występować blizny. Dotyczy to również zabiegów chirurgicznych. Ponadto blizny pojawiają się również po przebytym trądziku w wieku młodzieńczym oraz u osób dorosłych.

Blizny zazwyczaj posiadają jaśniejszy kolor od skóry, przez co widocznie się odznaczają. Początkowo mogą przyjmować kolor od czerwonego po różowy, a wraz z czasem blakną. Wszystko dlatego, że w miejscu rany powstaje tkanka łączna włóknista, która nie posiada melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za barwę skóry.

Istnieje kilka rodzajów blizn, które tworzą się na skutek urazów. Często spotyka się problematyczne blizny potrądzikowe. Są to blizny przerostowe, które mają postać zgrubień i wypukłych guzków. Z kolei blizny zanikowe przyjmują kształt pofałdowanej skóry z licznymi nierównymi zagłębieniami. Po trądziku mogą również pozostać przebarwienia, czyli widoczne plany. Powstają one na skutek przebytego stanu zapalnego skóry.

Blizny mimo, że nie powodują żadnych dolegliwości bólowych często stanowią problem natury estetycznej. Szczególnie, jeśli umiejscowione są w widocznych miejscach stają się przyczyną kompleksów. Aby się ich pozbyć stosuje się specjalne maści i kremy. Jednak dużo skuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej, które spłycają blizny i sprawiają, że stają się mniej widoczne, a skóra odzyskuje gładki i jednolity wygląd. Podczas zabiegów skóra jest pobudzana do regeneracji oraz stymuluje się produkcję kolagenu odpowiedzialnego za sprężystość i jędrność skóry.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje