Chirurgia plastyczna stanowi dziedzinę medycyny zajmującej się korektą wrodzonych oraz nabytych wad ciała, a także korektą różnych defektów odpowiedzialnych za kompleksy, czy dyskomfort psychiczny. Chirurgia plastyczna to bardzo szeroka specjalizacja medyczna, która zajmuje się m.in. leczeniem oparzeń, blizn po oparzeniach, wad wrodzonych i nabytych, łącznie z replantacjami po amputacjach. Najbardziej znaną dziedziną chirurgii jest chirurgia estetyczna, która polega na poprawianiu defektów urody (realnych lub odczuwalnych jedynie w subiektywny sposób przez pacjenta).

Chirurgia plastyczna czym się zajmuje?

Chirurgia plastyczna to jednak głównie operacje rekonstrukcyjne po przebytych zmianach związanych z chorobami nowotworowymi w obrębie twarzy i kończyn, po obrażeniach twarzy, głowy, kończyn, rozległych i głębokich oparzeniach oraz ubytkach tkanek. Chirurgia plastyczna pomaga także w przypadku wad wrodzonych w obrębie twarzy, np. rozszczep warg, oszpecenia, zniekształcenia po przebytych chorobach. Chirurgia dzieli się więc na chirurgię rekonstrukcyjną oraz estetyczną.

Chirurgia plastyczna w Klinice OT.CO w Warszawie

Chirurgia rekonstrukcyjna

To właśnie od tego rodzaju chirurgii rozpoczęła się historia chirurgii plastycznej. Sięga ona czasów I wojny światowej, podczas gdy u rannych żołnierzy wykonywano niezbędne dla ich zdrowia i życia zabiegi. W latach 30. XX wieku powstały w Europie jedne z pierwszych ośrodki specjalizujące się w chirurgii plastycznej. Wtedy też wyodrębniła się jako osobna specjalizacja w medycynie.

Chirurgia rekonstrukcyjna zajmuje się przede wszystkim odtwarzaniem formy oraz funkcji po urazie lub resekcji chirurgicznej. Jej głównym celem jest przywrócenie właściwych funkcji uszkodzonym tkankom, a nie zaś jedynie poprawa wyglądu.

Najpopularniejsze zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych – o wykonaniu tego zabiegu decyduje lekarz po specjalistycznym  badaniu wideodermatoskopowym. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu nowotworu skóry. Ból jest praktycznie nieodczuwalny, ponieważ zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Czas zabiegu jest uzależniony od rodzaju oraz rozległości zmiany. Dużą zaletę zabiegu stanowi fakt, że usunięciu ulega zmiana skórna wraz z pewnym marginesem.

W miejscu wyciętej zmiany specjalista zakłada szwy oraz opatrunek. Usunięcie szwów następuje po około 7 – 14 dniach od przeprowadzenia zabiegu. Tuż po jego wykonaniu, pobrany wycinek trafia do pracowni histopatologicznej, a następnie po 14 dniach otrzymuje się informację o rozpoznaniu choroby. Po przeprowadzeniu zabiegu, w miejscu rany pojawia się blizna, na którą zaleca się stosować specjalistyczne kremy lub laser, który stymuluje odnowę zdrowej tkanki skórnej.

chirurgiczna korekta uszu

Korekta uszu – zabieg rozpoczyna się od nacięcia fragmentu skóry nad uchem (po uprzednim znieczuleniu). Wymodelowanie chrząstki usznej w taki sposób, aby skorygować niewłaściwy kąt odstawania małżowiny usznej jest możliwy dzięki wykonanemu nacięciu. Nowo wymodelowany kształt utrzymuje się dzięki założeniu szwów na tylnej powierzchni chrząstki. Szwy nakładane są także na skórę za małżowiną uszną. Zdjęcie szwów następuje po około 10 – 14 dniach od zabiegu.

Korekcja opadających powiek – blefaroplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w okolicy twarzy. Przebiega on w znieczuleniu miejscowym lub krótkim znieczuleniu ogólnym. Blefaroplastyka polega na wykonaniu precyzyjnego nacięcia oraz usunięcia nadmiaru skóry na powiekach, a następnie obkurczeniu za pomocą lasera. Cała procedura zabiegowa trwa od 45 minut do 2 godzin (w zależności od stopnia złożoności problemu). Pierwsze efekty są widoczne po ustąpieniu obrzęku oraz zasinienia. Ustępują po 7 – 10 dniach.

Chirurgia estetyczna

Techniki zabiegowe w przypadku chirurgii estetycznej mają na celu poprawienie wyglądu konkretnych części ciała, nie zaś ich funkcji. Wraz z przeprowadzoną zmianą wyglądu pojawia się również znaczący (pozytywny) efekt psychologiczny. Zabiegi chirurgii estetycznej wykonuje się więc przede wszystkim z powodów estetycznych, a nie wskazań zdrowotnych.

Najpopularniejsze zabiegi chirurgii estetycznej

Powiększanie biustu – jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Szczególnie popularne jest powiększanie biustu implantami. Po wstępnej konsultacji lekarskiej, wybraniu rodzaju, kształtu oraz rozmiaru implantu ustalony zostaje termin operacji. Krótko przed nią, na ciele pacjentki zaznacza się orientacyjne punkty. Zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym, a implanty wprowadzane są pod skórę za pomocą nacięć i stworzenia kieszeni podmięśniowej lub nadmięśniowej. Gdy implant zostanie już umieszczony pod skórą, lekarz sprawdza jego położenie, aby następnie zamknąć naczynia krwionośne oraz zszyć ranę. Efekty zabiegu widoczne są gołym okiem, ale pacjentka musi pozostać w specjalnym  biustonoszu, aż do momentu zagojenia się ran, ściągnięcia szwów oraz zniknięcia obrzęku. Pacjentka może wrócić do codziennych zajęć po około 1 – 2 tygodniach. Po tym czasie widać również nowy kształt i rozmiar biustu. Gdy obrzęk całkowicie ustąpi, doskonale uwidoczni się wyrównanie symetrii, podniesienie oraz nowy kształt piersi. Efekty utrzymują się na długo i nie ma konieczności powtarzania zabiegu.

Liposukcja – szczególnie popularna jest metoda odsysania tłuszczu przy pomocy Vaser Lipo . Pozwala ona na bezbolesne odessanie tkanki tłuszczowej przy pomocy ultradźwięków. Metoda ta została bardzo przemyślana i pozwala na ponowne wykorzystanie odessanej tkanki tłuszczowej, a następnie wszczepieniu jej w inne części ciała – w celu wymodelowania sylwetki. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest przebycie konsultacji lekarskiej, podczas której zostają ustalane oczekiwania dotyczące efektów. Przebieg zabiegu odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa około 2 – 5 godzin – w zależności od wielkości obszaru poddanego odsysaniu tkanki tłuszczowej. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 14 dni, jednak nie wyklucza powrotu do codziennych obowiązków (jest to możliwe po około 25 dniach).

Chirurgia plastyczna – bezpieczeństwo

Często zdarza się tak, że osoby, które chciałyby poprawić mankamenty swojej urody, boją się samego przeprowadzenia zabiegu operacji plastycznej. Chirurgia plastyczna kojarzy im się jedynie z użyciem skalpela. Jest to błędny stereotyp. Chociaż skalpel jest domeną chirurgii plastycznej, to nie we wszystkich przypadkach się go używa (głównie przy poważnych operacjach, które wymagają podania całkowitego znieczulenia).

W przypadku medycyny estetycznej natomiast korzysta się z małoinwazyjnych narzędzi – laserów, ultradźwięków, preparatów wstrzykiwanych pod skórę. Aby mieć pewność bezpieczeństwa zabiegu, należy wykonywać go pod okiem wykwalifikowanej osoby, przy użyciu sprawnych narzędzi lub maszyn. Wybór odpowiedniej kliniki z wykwalifikowaną kadrą lekarską odgrywa więc pierwszoplanową rolę przy przeprowadzaniu zabiegów plastycznych.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...