Fibryna bogatopłytkowa to innowacyjny zabieg za pomocą stymulatora, który wykorzystywany jest w medycynie estetycznej od dłuższego czasu i cieszy się rosnącym uznaniem wśród Klientów. Jest to spowodowane licznymi zaletami, jakie oferuje fibryna przy jednoczesnej redukcji ryzyka odrzucenia przeszczepu. Do czego się ją wykorzystuje i jakie daje efekty? Wyjaśniamy!

Czym jest fibryna bogatopłytkowa

Fibryna bogatopłytkowa wykorzystuje naturalne zasoby krwi Pacjenta w celu stymulowania procesów regeneracyjnych oraz rewitalizacyjnych skóry. Pozyskiwana jest w wyniku pobrania niewielkiej ilości krwi danej osoby, a następnie oddzielenia fibryny od innych składników krwi. W tym celu wykorzystuje się specjalną technikę odsączania. Ten stymulator zawiera wysoką koncentrację płytek krwi, które są bogate w cenne czynniki wzrostu oraz inne substancje bioaktywne.

Po zaaplikowaniu fibryny, czynniki wzrostu wykazują bezpośrednie działanie na tkankę tłuszczową i pobudzają produkcję kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego. W efekcie skóra zyskuje jędrność, elastyczność, a zmarszczki i linie mimiczne ulegają redukcji. Zabiegi wykorzystujące fibrynę stosowane są na różnych obszarach ciała i w różnym celu. Medycyna estetyczna umożliwia za pomocą stymulatora leczenie blizn, poprawę elastyczności skóry twarzy, szyi, dekoltu czy redukcję cieni pod oczami. To także popularna metoda leczenia łysienia u kobiet i mężczyzn.

zabieg mezoterapii z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej

Fibryna bogatopłytkowa jest więc skoncentrowaną mieszanką komórek macierzystych, czynników wzrostu oraz leukocytów. To właśnie te elementy uczestniczą w stymulowaniu odnowy biologicznej w tkankach skórnych. Dzięki śródskórnej aplikacji osocza metodą głębokiej mezoterapii lub podskórnej techniki nappage, dochodzi do powolnej koagulacji w żel, który jest naturalną, autologiczną substancją wypełniającą wybrane partie skóry. W wyniku aktywowanych czynników wzrostu oraz mezenchymalnych komórek macierzystych fibryna bogatopłytkowa ma działanie regenerujące.

Mezoterapia fibryną bogatopłytkową w Klinice OT.CO w Warszawie

Zawartość komórek macierzystych w fibrynie sprawia, że zabiegi z jej zastosowaniem wykazują się wysoką skutecznością. Komórki te mają nieograniczoną zdolność do podziałów komórkowych. Przyjmują również funkcje określone dla tkanek konkretnej struktury organizmu. W ramach zabiegów z fibryną bogatopłytkową wykorzystuje się takie rodzaje komórek macierzystych, jak np.:

 • hematopoetyczne HSCs, które pozyskiwane są z odwirowanej krwi obwodowej Pacjenta. Po iniekcji w tkanki komórki te aktywują namnażanie. Różnicują się także w kierunku przyjmowania funkcji komórkowych innych tkanek – jest to tzw. plastyczność,
 • mezenchymalne MSCs, które pozyskiwane są z tkanki mięśniowej, skórnej, mieszków włosowych czy naczyń włosowatych. Aktywują się w chwili aplikacji fibryny komórkowej do wybranych tkanek. Tworzą wtedy nowe, brakujące linie komórkowe w wyniku procesów regeneracyjnych. Na skutek tego procesu powstają nowe chondroblasty, osteoblasty oraz adipocyty.

Popularne są też zabiegi wykorzystujące osocze z fibryną bogatopłytkową. Oba te autologiczne materiały pozyskuje się z krwi Pacjenta. Są koncentratami płytkowymi z wieloma czynnikami przyspieszającymi angiogenezę – powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz tworzenie komórek. Połączenie osocza z fibryną umożliwia zwiększenie siły działania obu czynników, co z kolei zapewnia długotrwałe efekty leczenia – dogłębną regenerację skóry, redukcję zmarszczek czy profilaktykę leczenia łysienia.

Jakie są wskazania do zabiegów z fibryną bogatopłytkową?

Fibryna bogatopłytkowa polecana jest osobom, które pragną odmłodzić skórę, przyspieszyć gojenie się skóry po zabiegu oraz sam czas regeneracji. To także świetny sposób na wspomaganie terapii łysienia oraz wypadania włosów. Zabieg może być wykonywany zarówno u Pań, jak i Panów w różnym wieku, których skóra musi mierzyć się z działaniem czynników środowiskowych. Aplikacja tego stymulatora będzie także skuteczną bronią w walce ze:

 • zmarszczkami,
 • bruzdami nosowymi i wargowymi,
 • utraconą jędrnością skóry,
 • cieniami w okolicy oczu,
 • suchością skóry,
 • brakiem blasku i witalności,
 • ranami i bliznami
 • nadmierną utratą włosów,
 • łysieniem.

Terapia będzie też doskonałym uzupełnieniem dla zabiegów laserowych. Efekty zabiegów łączonych można o wiele szybciej zauważyć, a czas rekonwalescencji skraca się. Popularna jest także fibryna bogatopłytkowa pod oczy, która redukuje ciemne cienie w tej okolicy. Wyrównuje koloryt skóry i przywraca jej prawidłową elastyczność czy napięcie. W efekcie spojrzenie odzyskuje wyrazistość i świeżość.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania fibryny bogatopłytkowej?

Fibryna bogatopłytkowa tak jak w przypadku innych zabiegów, nie jest zalecana u wszystkich osób. Lekarze odradzają przeprowadzenie terapii u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są też różne schorzenia – szczególnie te przewlekłe o ciężkim przebiegu. Zalicza się do nich m.in. cukrzycę, choroby układu krążenia czy aktywne stany zapalne i nowotwory.

Na czym polega zabieg z zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej?

Zabieg za pomocą fibryny bogatopłytkowej pozbawiony jest skutków ubocznych czy alergii, ale tak, jak każdy inny wymaga od Pacjenta pewnego przygotowania się. Przede wszystkim należy zadbać o zwiększony przepływ krwi w ciele i uzyskanie lepszego stężenia stymulatora w odwirowanym koncentracie. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem będzie to, aby przez kilka dni przed zabiegiem regularnie nawadniać się, pijąc co najmniej 2 litry wody każdego dnia. Zaleca się także unikania środków odwadniających (kawy, alkoholu).

zabieg wykorzystujacy osocze bogatoplytkowe

Przed terapią tym stymulatorem wymagana jest także konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. Gdy specjalista zakwalifikuje do leczenia, od Pacjenta pobiera się krew z dołu łokciowego, którą później poddaje się odwirowaniu w celu pozyskania fibryny. Zwykle wykorzystuje się technikę śródskórnych nakłuć punktowych oraz metodę nappage. W pierwszym przypadku wykonywana jest iniekcja o głębokości 0,5 mm – 2,5 mm po linii zmarszczek lub bruzd co 5 – 10 mm.

Po zakończonym leczeniu zaleca się zaprzestania stosowania drażniących kosmetyków. Należy także ograniczyć korzystanie z basenu oraz sauny co najmniej przez tydzień. Wymagana jest również szczególna troska o higienę miejsc, w których aplikowany był preparat. Przez kilka godzin po terapii w miejscu iniekcji mogą być widoczne podskórne uwypuklenia. Nie jest to jednak powodem do niepokoju, ponieważ samoczynnie ustępują w trakcie kilku godzin od zabiegu. Naturalnym zjawiskiem jest także zaczerwienienie w miejscach poddawanych regeneracji. Zwykle jednak terapia fibryną bogatopłytkową nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji.

Jakie efekty można uzyskać po zabiegu fibryną bogatopłytkową?

Pierwsze efekty zastosowania fibryny bogatopłytkowej oraz osocza można zauważyć się około 3 miesiącach od wykonania serii leczniczej. W zależności od miejsca, w które został podany preparat, Pacjent może uzyskać rezultat wyraźnego wygładzenia skóry, poprawy jej elastyczności czy napięcia. Kondycja skóry znacznie się poprawia i można zauważyć zmianę nawilżenia w obszarze leczenia.

Poza tym Pacjenci obserwują u siebie delikatne wypełnienie tkanki czy tworzenie naturalnej sieci, w obszarze której dochodzi do procesów naprawczych skóry. Równie istotnym efektem jest powolne uwalnianie czynników wzrostu płytek krwi i stymulowanie regeneracji.

W przypadku zabiegu łączącego fibrynę z osoczem dochodzi z kolei do zwiększenia siły działania obu czynników, co z kolei zapewnia silniejsze i długotrwałe efekty. Rezultatem jest dogłębna regeneracja skóry, poprawa kolorytu, nawilżenia oraz napięcia. Dochodzi także do redukcji zmarszczek.

W Klinice OT.CO zapewniamy dostęp do nowoczesnych technik z zakresu medycyny estetycznej, których zadaniem jest wyraźna poprawa stanu skóry Pacjenta. Jedną z nich jest właśnie fibryna bogatopłytkowa oraz osocze bogatopłytkowe – materiały krwiopochodne. Ich ogromną zaletą jest to, że pochodzą z własnej krwi Pacjenta, dlatego jakiekolwiek ryzyko odrzucenia przeszczepu ograniczone jest do minimum.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....