Blizna przerostowa, nazywana również blizną keloidalną, charakteryzuje się nadmiernym wzrostem tkanki bliznowatej w miejscu wcześniejszej rany lub uszkodzenia skóry. Jest to proces, w którym organizm wytwarza zbyt dużo kolagenu podczas gojenia się rany, co prowadzi do powstania grubej i wypukłej struktury. Blizny przerostowe występują po różnego rodzaju urazach skóry, takich jak oparzenia, złamania, czy cięcia chirurgiczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej mechanizmom powstawania blizn przerostowych, ich charakterystycznym cechom, oraz metodom leczenia i prewencji.

Mechanizmy powstawania blizny przerostowej

Powstawanie blizny przerostowej jest złożonym procesem, który można podzielić na kilka etapów, które obejmują różne etapy reakcji organizmu w odpowiedzi na uszkodzenie skóry:

  • faza zapalna – po uszkodzeniu skóry dochodzi do natychmiastowej reakcji zapalnej. Komórki układu immunologicznego, takie jak neutrofile i makrofagi, migrują do obszaru uszkodzenia w celu zwalczania infekcji i usuwania martwych komórek,
  • faza proliferacyjna – fibroblasty, komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, migrują do miejsca rany. Fibroblasty zaczynają produkcję kolagenu, który stanowi główny składnik tkanki bliznowatej,
  • nadprodukcja kolagenu – w przypadku blizny przerostowej dochodzi do nadmiernego nagromadzenia kolagenu. Fibroblasty wytwarzają go w nadmiarze, co prowadzi do gęstej i sztywnej struktury blizny,
  • niekontrolowany wzrost komórek – w bliznach przerostowych może wystąpić niekontrolowany wzrost fibroblastów i komórek nabłonka. Ten nadmierny wzrost komórek przyczynia się do wypukłego charakteru blizny,
  • zaburzenia wzorców ułożenia kolagenu – w zdrowej skórze kolagen jest zorganizowany w regularne pęczki. W przypadku blizn przerostowych struktura kolagenu jest chaotyczna, co przyczynia się do specyficznej tekstury blizny,
  • czynniki genetyczne – skłonność do tworzenia blizn przerostowych może mieć podłoże genetyczne, co oznacza, że niektóre osoby są bardziej podatne na to zjawisko.

Zrozumienie tych mechanizmów jest istotne dla skutecznego leczenia i prewencji blizn przerostowych. Działa to jako fundament dla opracowywania strategii terapeutycznych, które mogą kontrolować proces gojenia i minimalizować ryzyko powstawania nadmiernych blizn.

Charakterystyczne cechy blizn przerostowych

Blizny przerostowe można łatwo odróżnić od innych typów blizn. Po pierwsze są zazwyczaj wypukłe i wznoszą się ponad poziom otaczającej skóry, natomiast nie rozprzestrzeniają się poza granicę pierwotnej rany. Mogą mieć intensywnie czerwony, różowy lub fioletowy kolor, co wynika z niewłaściwego ułożenia naczyń krwionośnych. Charakteryzują się także specyficzną teksturą, czasem szorstką lub włóknistą.

blizna przerostowa

W przeciwieństwie do innych blizn, które stabilizują się po pewnym czasie, blizny przerostowe nadal mogą rosnąć nawet po upływie wielu miesięcy. Czasem mogą być bolesne lub wywoływać uczucie swędzenia. Objawy te wynikają z nadmiernego napięcia w tym obszarze. Co więcej, obszar blizny przerostowej może być bardziej owłosiony niż otaczająca skóra, co wynika z nadmiernego wzrostu mieszków włosowych.

Blizny przerostowe mają tendencję do ponownego pojawiania się nawet po usunięciu chirurgicznym. Chociaż istnieją różne metody usuwania, często wymagają one skutecznego zarządzania procesem gojenia, aby minimalizować ryzyko ponownego powstania blizn.

Jak pozbyć się blizn przerostowych?

Usunięcie blizn przerostowych może być wyzwaniem, natomiast medycyna estetyczna oferuje różne zabiegi, które mogą pomóc w ich redukcji. Przed podjęciem jakichkolwiek działań konieczna jest konsultacja z doświadczonym i wykwalifikowanym specjalistą, aby dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb i warunków skóry. W gabinecie medycyny estetycznej OT.CO oferujemy różnorodne zabiegi mające na celu redukcję oraz usuwanie blizn o różnym pochodzeniu.

Najmniej inwazyjne jest zlecenie przez lekarza maści lub kremów zawierających kortykosteroidy, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i pobudzają proces gojenia się skóry. Można je też podać bezpośrednio w obszar blizny przy pomocy iniekcji.

Usuwanie blizn przy pomocy lasera

Laser jest używany do usuwania lub zredukowania blizn przerostowych poprzez stymulację produkcji kolagenu i poprawę elastyczności skóry. Zabieg regeneracji skóry za pomocą lasera polega na zastosowaniu innowacyjnej procedury, mającej na celu wyrównanie tonu skóry, eliminację nierówności oraz poprawę ogólnej kondycji skóry. Ten zaawansowany zabieg przyczynia się do poprawy krążenia krwi w skórze oraz stymuluje produkcję kolagenu, ważnego białka, które skutecznie przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Dzięki temu można uzyskać bardziej równomierny kolor skóry oraz redukcję widocznych oznak starzenia, co przekłada się na poprawę ogólnej struktury i elastyczności skóry.

Laserowe usuwanie blizn w Klinice OT.CO w Warszawie

Laserowe usuwanie blizn to zaawansowana technika, która wykorzystuje światło laserowe do poprawy wyglądu blizn na skórze. Istnieje kilka różnych rodzajów laserów, z których każdy może być dostosowany do konkretnego rodzaju blizny. Przykładowo laser frakcyjny działa na małe obszary skóry, pozostawiając nienaruszone obszary między punktami działania laserowego. Pomaga w regeneracji tkanki skórnej. Laser kolorowy jest skoncentrowany na redukcji czerwieni blizn, stosowany zwłaszcza w przypadku blizn po trądziku. Natomiast laser ablatywny usuwa warstwy skóry, przyspieszając proces gojenia i redukcji blizn.

laserowe usuwanie blizn

Mikropunktura blizn

Mikropunktura blizn, znana również jako mikronakłucia skóry (microneedling), to procedura medycyny estetycznej, której celem jest poprawa wyglądu skóry poprzez stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych. Zabieg ten może być skuteczny w redukcji blizn, w tym blizn przerostowych i blizn potrądzikowych. Podczas procedury, specjalistyczne urządzenie z mikroigłami jest używane do wykonywania niewielkich nakłuć na powierzchni skóry. Stymulują one produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawy struktury skóry.

ScarINK – mikropunktura blizn w Klinice OT.CO w Warszawie

Mikropunktura może być stosowana do redukcji blizn potrądzikowych, blizn pooperacyjnych, blizn przerostowych i innych nierówności skórnych. Może mieć także zastosowanie w usuwaniu drobnych linii i zmarszczek. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, zazwyczaj zaleca się serię zabiegów, które są przeprowadzane w odstępach czasowych.

mikropunktura blizn

Plastyka blizny z ekspanderem

Plastyka blizny z użyciem ekspandera to chirurgiczna procedura, która ma na celu poprawę wyglądu blizn, szczególnie blizn przerostowych lub keloidów. Ekspander to elastyczny implant, zazwyczaj wypełniony solą fizjologiczną, który jest umieszczany pod skórą w obszarze blizny. Zabieg ma na celu rozciągnięcie skóry wokół obszaru blizny, co pozwala na zwiększenie ilości zdrowej skóry i zminimalizowanie widoczności blizny.

Plastyka blizny z ekspanderem w Klinice OT.CO w Warszawie

Podczas pierwszej fazy procedury, ekspander jest umieszczany pod skórą w obszarze blizny. Następnie, w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, ekspander jest stopniowo napełniany solą fizjologiczną poprzez specjalny wentyl. Powoduje to rozciąganie skóry wokół obszaru blizny i  przygotowuje obszar do właściwego usunięcia blizny. Po osiągnięciu odpowiedniej ilości dodatkowej skóry, ekspander jest usuwany, a blizna jest chirurgicznie skorygowana. Po usunięciu ekspandera może być konieczna krótka rekonwalescencja, a skóra może wymagać czasu na pełne gojenie się.

plastyka blizny z wykorzystaniem ekspandera

Indywidualne podejście
Pamiętaj, że skuteczność różnych metod może się różnić w zależności od typu blizn i indywidualnych cech skóry. Zawsze ważne jest skonsultowanie się z dermatologiem lub chirurgiem plastycznym, aby uzyskać odpowiednie doradztwo i zaplanować odpowiednie leczenie.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....