Szczupła i pociągła twarz to sposób na świetny wygląd każdego dnia. Czasami zdarza się tak, że pomimo prawidłowej wagi i regularnych ćwiczeń na siłowni, jej kształt pozostaje praktycznie bez zmian, a to przecież twarz jest wizytówką każdej osoby. Często mówi się o tym, że efekty zrzucenia wagi widoczne na ciele należałoby pomnożyć dwukrotnie, by uzyskać widoczny rezultat w zakresie twarzy. Na szczęście oprócz ćwiczeń i diety istnieje ogrom możliwości, które daje między innymi odpowiedni makijaż i medycyna estetyczna. Dowiedz się, jak można wyszczuplić twarz na różne sposoby.

Przyczyny zbyt tęgiej twarzy

Wśród przyczyn zbyt masywnej twarzy można wymienić między innymi naturalne wiotczenie skóry i jej delikatne opadanie czy opuchnięcie twarzy spowodowane zmęczeniem lub chorobami. Jeśli twarz jest wyraźnie opuchnięta, zanim rozpocznie się rozważanie jakichkolwiek zabiegów, warto sprawdzić, czy opuchlizna nie jest symptomem choroby. W tym celu należy udać się na konsultacje do lekarza i wykonać przynajmniej podstawowy pakiet badań. Kolejną przyczyną nadmiernie okrągłej buzi mogą być czynniki genetyczne.

Zdarza się, że powodem problemu jest także nadwaga, jednak zbyt okrągła twarz często dotyczy również osób bardzo szczupłych. Bywa, że nadmierne napięcie mięśniowe w okolicach żuchwy daje efekt kwadratowej lub zbyt okrągłej twarzy. Metodę leczenia dobiera się zawsze w porozumieniu z lekarzem, ale warto wiedzieć, jakie istnieją możliwości w zakresie wyszczuplania twarzy.

Optycznie wyszczuplające fryzury

Wśród fryzur, które mogą dać efekt optycznego wyszczuplenia twarzy, można wymienić wszystkie te, w których pozostawia się dłuższe kosmyki z przodu. Dobrym pomysłem będzie również zapuszczenie włosów, ponieważ im te są dłuższe, tym twarz wydaje się być szczuplejsza. Włosy warto odpowiednio wycieniować lub zdecydować się na ostatnio bardzo modne „curtain bangs”.

curtain bangs

Nada to fryzurze, jak również twarzy nieco więcej lekkości i delikatności. Jeśli osoba borykająca się ze zbyt masywną, szeroką lub okrągłą twarzą, nie przepada za długimi włosami, można zdecydować się również na przedłużane boby, których zadaniem będzie przykrycie bocznych partii twarzy. Również asymetryczne krótkie fryzury będą hitem, który pozwoli pięknie wyszczuplić buzię. Zmiany w zakresie fryzury niestety nie dają wymiernych efektów, a jedynie maskują problem. Jego rozwiązaniem mogą być między innymi zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Makijaż, który pozwoli wyszczuplić twarz

Doskonałe efekty w optycznym wyszczupleniu buzi daje dobrze przeprowadzone konturowanie. W tym celu należy je przeprowadzać produktami matowymi o odpowiednio dobranym odcieniu do karnacji. Obecnie na rynku dostępnych jest tyle bronzerów, że każdy bez najmniejszych trudności znajdzie kolor i tonację idealnie dobraną do swojej skóry. W wyszczuplaniu twarzy szczególną uwagę należy zwrócić na konturowanie policzków i okolic nosa. Nie warto przesadzać również z rozświetlaczem, uwydatniającym miejsca, na które zostanie nałożony.

Próbując wyszczuplić twarz makijażem, oprócz konturowania można postawić na mocniejszy akcent w górnej części twarzy. W makijażu wyszczuplającym dobrze sprawdzą się nienachalne, delikatnie pomalowane usta i mocniej podkreślone oczy oraz brwi. Jeśli dla osoby borykającej się z problemem bardzo istotny jest naturalny efekt, można zdecydować się na zabieg otwierający oczy lub likwidujący opadającą powiekę.

Podobnie jak dobór innej fryzury, makijaż jest wyłącznie chwilowym rozwiązaniem. Trzeba poświęcać na niego codziennie dość sporą ilość czasu, łatwo się ściera, a w sytuacji, w której nałoży się go w sposób nieprawidłowy, może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Widoczne i trwałe rezultaty można osiągnąć przykładowo dzięki wolumetrii twarzy, regularnym masażom czy liposukcji ultradźwiękowej.

Zabiegi wyszczuplające twarz – masaże

Jednym z niesamowicie skutecznych, a jednocześnie nieinwazyjnych sposób na wyszczuplenie twarzy może być masaż. Chociaż, masaże klasyczne twarzy również mogą pomóc, szczególnie polecanym rodzajem masażu jest endermologia LPG. Zabieg polega na przykładaniu do skóry twarzy specjalnej głowicy wykorzystującej podciśnienie. Oprócz podciśnienia, oddziałującego na skórę, jest ona cały czas masowana przez niewielkie rolki znajdujące się we wnętrzu urządzenia. W związku z tym, komórki tłuszczowe rozbijają się, a organizm może je w łatwy sposób usunąć. Endermologia powoduje także wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny odpowiadających za jędrność i sprężystość skóry, więc oprócz wyszczuplenia można liczyć na bardzo dobry efekt w zakresie poprawy ogólnego wyglądu twarzy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a nawet przyjemny.

face fitness gimnastyka twarzy

Wolumetria twarzy

Wolumetria twarzy to zabieg modelowania przy użyciu kwasu hialuronowego. Chociaż, nie jest powszechnie kojarzona z wyszczuplaniem twarzy, a z poprawą jej owalu, umiejętnie przeprowadzona może dać doskonały efekt wyszczuplenia. Dzięki wolumetrii można podkreślić kości policzkowe, zlikwidować tzw. chomiki czy asymetrie w obrębie twarzy. Lekarz, wstrzykując kwas hialuronowy w odpowiednie miejsca buduje nowe proporcje twarzy, które spełnią oczekiwania Pacjentki. Najczęściej ostrzykuje się brodę, linię żuchwy, skronie i czoło oraz policzki.

wolumetria twarzy kwasem hialuronowym

Wolumetria jest często uznawana za nieinwazyjną metodę liftingu. Może także z powodzeniem zastąpić codzienne konturowanie twarzy i pozwolić na zaoszczędzenie sporej ilości czasu rano. Wolumetria nie polega na ograniczeniu ilości tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy, ale daje niesamowicie korzystny optycznie efekt.

Liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo na twarz

Liposukcja daje możliwość odessania nadmiaru tkanki tłuszczowej z twarzy, a nawet likwidacji drugiego podbródka. Zabieg rozpoczyna się od podania specjalnego roztworu, który przygotuje skórę do zabiegu. Następnie do twarzy przykłada się głowicę emitującą ultradźwięki, które oddzielają komórki tłuszczowe, by w dalszej kolejności móc je usunąć. Niesamowitą zaletą zabiegów wykonywanych przy użyciu Vaser Lipo jest to, że odessany tłuszcz można bez trudu przeszczepić w inne miejsce. Liposukcja ultradźwiękowa jest zabiegiem nieinwazyjnym, który nie uszkadza nerwów, ani innych, okolicznych tkanek. Nie wymaga rekonwalescencji i w przeciwieństwie do niektórych diet, nie skutkuje efektem jojo, a jej efekty widoczne są od razu.

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej

Jeśli przyczyną nadmiernie owalnej lub kwadratowej twarzy jest nadmierne napięcie mięśniowe, lub bruksizm, terapia toksyną botulinową może być doskonałym pomysłem, ponieważ zrelaksuje napięte mięśnie i da efekt wypoczętej twarzy. Botoks daje także możliwość wypełnienia zmarszczek i ograniczenia nadpotliwości. Za pomocą toksyny botulinowej można osiągnąć efekt otwartego spojrzenia, które pozwoli skoncentrować większość uwagi rozmówcy na oczach. Zabieg polega na przeprowadzeniu dokładnych oględzin twarzy, a następnie aplikacji niewielkich dawek botoksu w wyznaczone wcześniej miejsca. Warto go powtarzać co około pół roku. Chociaż, botoks nie ogranicza ilości tkanki tłuszczowej występującej w okolicach twarzy, może dać świetne efekty, dzięki widocznemu wygładzeniu. Można potraktować go też jako zabieg wspomagający inne oddziaływania.

HIFU na twarz

HIFU jest doskonałym zabiegiem na twarz i ciało. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza u osób, których owal twarzy został zaburzony z uwagi na upływające lata lub u osób, które borykają się z podwójnym podbródkiem. Modelowanie twarzy metodą HIFU to świetny pomysł dla każdego, kto chce wyszczuplić swoją twarz. Jest odpowiednim zabiegiem również dla osób, które w ostatnim czasie schudły lub przebyły ciążę, a twarz pomimo zrzucenia wagi pozostała nadmiernie okrągła.

Zabieg HIFU wykonywany jest za pomocą fali ultradźwiękowej, która kierowana w określone miejsce na ciele lub twarzy, podgrzewa tkanki, a następnie redukuje ilość komórek tłuszczowych. Poprzez oddziaływanie powodujące mikrouszkodzenia w skórze, pobudza ją również do odnowy i może dać efekt dodatkowego wygładzenia i odmłodzenia. Zaletami zabiegu jest brak potrzeby rekonwalescencji, długi czas utrzymywania się efektów i ich szybka widoczność.

Fala uderzeniowa – Storz Medical

Fala uderzeniowa Storz Medical to sposób na usunięcie nawet najbardziej opornej tkanki tłuszczowej z okolic twarzy oraz rozluźnienie mięśni. Pomaga w przypadku, w którym do czynienia mamy z obrzękami. Oprócz widocznego wyszczuplenia i zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej na twarzy stymuluje mikrokrążenie, dzięki czemu poprawia się koloryt i jędrność skóry. Jeśli na skórze obecne są przebarwienia lub blizny, fala uderzeniowa da jeszcze bardziej zadowalające efekty, zmniejszając ich widoczność.

Zabieg rozpoczyna się od nałożenia na skórę żelu, który zwiększy potencjał fali. Do twarzy Pacjenta przykłada się urządzenie emitujące energię oddziałującą nawet do 5 cm od powierzchni skóry. Efekty widoczne są od razu i utrzymują się do około pół roku. Zabieg nie jest bolesny, ani inwazyjny. Odczuwany jest jako forma przyjemnego masażu, który pozwala znacząco zmniejszyć obwody partii poddawanych zabiegowi.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to jeden z najbardziej uwielbianych i najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Polega na przykładaniu do skóry pena lub rollera, który delikatnie ją nakłuwa, wykonuje kontrolowane mikrouszkodzenia i stymuluje do odnowy. Nakłucia umożliwiają wniknięcie substancji odżywczych z nakładanego po wykonaniu nakłuć preparatu w o wiele głębsze warstwy skóry. Po zabiegu można liczyć na widoczne wymodelowanie rysów twarzy, napięcie skóry i zniwelowanie pierwszych oznak starzenia. Zabieg nie jest szczególnie bolesny, jednak u osób o wyjątkowo wrażliwej skórze można zastosować znieczulenie.

#Opuchnięta twarz #Chomiki na twarzy #Owal twarzy
hanna kowalska
Lek. Hanna Kowalska

Jestem specjalistą dermatologii i wenerologii, a swoje ponad 6-letnie doświadczenie zawodowe zdobywałam w trakcie pracy w Klinice Dermatologii i Wenerologii USK im. WAM w Łodzi. W Klinice OT.CO przeprowadzam zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, regeneracyjnej,...