Efekt jo-jo to problem wielu osób, który w bezpośredni sposób wpływa zarówno na wygląd zewnętrzny, jak i zdrowie. Efekt jo-jo jest spowodowany wahaniem masy ciała, które ma miejsce po nierozsądnym odchudzaniu. O efekcie tym mówi się, gdy wahania wagi po 5 miesiącach są większe o 10% od masy ciała, którą osiągnięto po stosowaniu diety.

Wiele osób po pozytywnej terapii odchudzającej wraca do swojego poprzedniego stylu żywienia, co sprawia że średnio co 2 lata od ukończenia diety połowa znowu osiąga poprzednią wagę. Bardzo często po okresie 5 lat od ukończenia diety 80% odchudzających się osób ponownie tyje i próbuje zrzucać kilogramy. Właśnie tak powstaje efekt jo-jo.

Efekt jo-jo to przypadłość, która może przytrafić się każdej osobie niezależnie od wieku oraz płci. Choć przyczyn jego powstania jest wiele, do najczęstszego zalicza się stosowanie głodówki, czyli diety o zbyt małym zapotrzebowaniu kalorycznym w stosunku do zapotrzebowania energetycznego całego organizmu, co w bezpośredni sposób wpływa na nadmierne spożywanie pokarmów po zakończonej głodówce, a więc również prowadzi do wzrostu masy ciała.

Niestety, efekt jo-jo jest widoczny nie tylko na zwiększonej wadze i obwodach ciała. Drastyczne odchudzanie się powoduje ubytek masy ciała zarówno z tkanki tłuszczowej, jak i masy mięśniowej. Zatem, gdy dochodzi do ponownego tycia, wzrasta nie tylko ilość tkanki tłuszczowej. Zmniejszeniu ulega proporcja masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej, co ma niekorzystny wpływ na ogólny stan zdrowia całego organizmu. W wyniku naprzemiennego tycia i chudnięcia zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, która stanowi zagrożenie dla rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia.

Efektu jo-jo można uniknąć dzięki stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety lub aktywności fizycznej. Szczególnie pomocne w zapobieganiu oraz leczeniu efektu jo-jo są konsultacje z dietetykiem, który dobierze odpowiednią dietę i zapewni wsparcie psychiczne w trudnych momentach. Warto skorzystać z porad specjalisty w zakresu żywienia, które są dostępne w naszej klinice.

Polecane zabiegi