Mezoterapia mikroigłowa jest przeznaczona dla osób, które borykają się z bliznami po trądziku, zmarszczkami, brakiem nawilżenia, widocznymi porami, cellulitem i wieloma innymi problemami. Przeważnie wykonuje się ją w okolicach twarzy, ale nie ma przeciwwskazań do stosowania jej na różne partie ciała. Wykonywana przez doświadczonego kosmetologa lub lekarza pomoże w znaczny sposób zredukować lub pozbyć się całkowicie większości problemów ze skórą.

Rodzaje mezoterapii

Mezoterapia mikroigłowa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Ma za zadanie poprawić ogólną kondycję skóry oraz wpłynąć pozytywnie na jej elastyczność i jędrność. Zabieg polega na stymulowaniu skóry za pomocą mikroigiełek, dzięki czemu skóra zostaje pobudzona do produkcji kolagenu czy elastyny. Na wykonane wcześniej nakłucia nakłada się preparat mający za zadanie dodatkowo odżywić skórę. Zazwyczaj są to preparaty z dodatkiem np. kwasu hialuronowego, kolagenu, rozmaitych aminokwasów czy witamin.

Wyróżniamy trzy rodzaje mezoterapii – bezigłową, mikroigłową i igłową. Warto wiedzieć, na czym polegają poszczególne jej typy.

  • Mezoterapia bezigłowa – to rodzaj zabiegu, w którym wykorzystuje się fale elektromagnetyczne wraz z impulsami prądu elektrycznego, o niewielkiej mocy. Lekarz lub kosmetolog wykonuje masaż specjalną głowicą, co ułatwia wnikanie substancji czynnych w skórę.
  • Mezoterapia igłowa – w tym rodzaju mezoterapii wykorzystuje się iniekcję. Lekarz lub kosmetolog wstrzykuje za pomocą strzykawki substancje odżywcze w tkankę podskórną.
  • Mezoterapia mikroigłowa – w tym przypadku mikroigiełki zastępują strzykawkę. Już same nakłucia pobudzają skórę do podjęcia procesów naprawczych, a efekt dodatkowo wzmacnia zastosowanie specjalnego koktajlu odżywczego nakładanego na skórę.

Zabiegi mezoterapii w Klinice OT.CO w Warszawie

Przygotowanie do zabiegu mezoterapii mikroigłowej

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem lub kosmetologiem, na której omawia się ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, efekt, jaki pacjent chce osiągnąć, oraz ustala się, które partie ciała zostaną poddane zabiegowi. Mezoterapii raczej nie wykonuje się u kobiet w ciąży, w okresie karmienia piersią oraz w sytuacji, w której występują wyraźne przeciwwskazania do zabiegu takie jak opryszczka, stany zapalne na skórze czy stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zabieg nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania, ale warto wiedzieć, że należy przyjść bez makijażu, nie stosować wcześniej leków obniżających krzepliwość krwi np. aspiryny.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonuje się najczęściej za pomocą Dermapenu lub specjalnego rollera, który przykładany do twarzy, nakłuwa ją niewielkimi igiełkami. Igły dobiera się w zależności od potrzeb pacjenta, stanu i rodzaju skóry, stosowanych technik oraz preparatów wspomagających terapię. Następnie na obszar wykonanych uprzednio nakłuć nakłada się preparat, który ma za zadanie dostarczyć skórze niezbędnych substancji odżywczych. Skórę nakłuwa się na głębokość w przedziale 0,25mm – 3mm, zależnie od stanu i grubości skóry.

Mezoterapia dermapenem w Klinice OT.CO w Warszawie

mezoterapia mikroiglowa roller

Przed zabiegiem zazwyczaj stosuje się specjalną maść znieczulającą, a w bardziej wrażliwych miejscach skórę nakłuwa się na wyjątkowo płytką głębokość. Mezoterapię można wykonywać również u osób ze skórą cienką i naczyniową. Po zabiegu mogą być widoczne niewielkie ślady po nakłuciach lub małe siniaki które znikają całkowicie w okresie 1-3 dni po zabiegu. Należy wtedy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry. Tuż po zabiegu powinniśmy unikać makijażu i zbędnego dotykania miejsc, na których była wykonywana mezoterapia, a także odpowiednio dbać o skórę, stosując preparaty nawilżające i regenerujące. Do kilku tygodni po zabiegu powinniśmy unikać wystawiania skóry na słońce oraz zaprzestać stosowania intensywnego jej złuszczania.

Efekty po zabiegu mezoterapii mikroigłowej

Pierwsze efekty po wykonaniu mezoterapii mikroigłowej widoczne są już po kilku dniach, natomiast stan skóry po zabiegu dodatkowo poprawia się z czasem. Dla uzyskania optymalnych efektów zaleca się ponawiać serie zabiegowe co około 6 miesięcy. Serie wykonuje się po 4-6 zabiegów, w odstępie czasowym co około 2-4 tygodnie. Efekty, jakich można spodziewać się po przeprowadzeniu mezoterapii mikroigłowej to:

  • regeneracja i ujędrnienie skóry,
  • spłycenie zmarszczek,
  • redukcja cellulitu,
  • nawilżenie i odżywienie skóry,
  • ograniczenie wypadania włosów,
  • zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych.

Mezoterapia mikroigłowa jest również pomocna w ograniczaniu wydzielania sebum, czy modelowaniu owalu twarzy. Zabieg nie jest zabiegiem inwazyjnym i nie wymaga rekonwalescencji, jednak warto wykonywać go np. przed wolnym weekendem z powodu widocznego zaczerwienienia skóry lub drobnych zasinień. Jeśli wykonujemy zabieg przed ważnym wydarzeniem, warto wykonać go z minimum 2-tygodniowym wyprzedzeniem.

jakub kret
Lek. Jakub Kret

Bardzo dobrze czuje się w zakresie zabiegów chirurgii plastycznej, w szczególności przeszczepów włosów.  Jako lekarz zajmujący się chirurgią odtwórczą włosów, szczególnie lubi ten obszar swojej pracy,  ponieważ może obserwować te efekty  wraz z satysfakcją i...