Nasze powieki nie mają łatwego życia – utrzymywanie otwarcia oka przez kilkanaście godzin dziennie sprawia, że po kilkudziesięciu latach mogą one nieco opaść z sił tworząc… opadające powieki. Jednak głowa (powieki!) do góry – istnieją sposoby, dzięki którym opadająca powieka lub podwójna powieka może powrócić do stanu z czasów swojej świetności, ot co.

Podwójna powieka, opadająca powieka – czyli co?

Opadająca powieka to schorzenie, o którym możemy mówić dopiero wówczas, gdy powieka górna zasłania co najmniej 2 milimetry tęczówki oka. U niektórych opadająca powieka może sprawiać wrażenie smutnych oczu, u innych – przymrużonych oczu. Jedno jest jednak pewne – opadające powieki nie dodają nam urody. Sprytne kobiety wiedzą, jaki makijaż przy opadających powiekach sprawdzi się najlepiej, ale nie są w stanie nic zrobić z ograniczeniem pola widzenia, powodowanym przez opadającą powiekę.

Choć z czasem przyzwyczajamy się do niego, stanowi ono jednak pewne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Problem opadającej powieki może dotyczyć także mężczyzn, którzy są w o tyle gorszej sytuacji, że nie mogą zakamuflować tej przypadłości kosmetykami. Warto także wiedzieć, że istnieją także bardziej zaawansowane formy opadającej powieki, wynikające na przykład z porażenia mięśni powieki, które określane są jako ptoza.

Opadające powieki – przyczyny

Najczęstszą przyczyną opadających powiek jest starzenie się organizmu – zmniejszona produkcja kolagenu oraz elastyny, odpowiedzialnych za gęstość skóry, powoduje jej wiotczenie, które najbardziej widoczne jest na powiekach, gdzie skóra jest delikatna i cienka. Badania wskazują, że ilość włókien kolagenowych w skórze ulega zmniejszeniu już po 25. roku życia, dlatego też już wśród kosmetyków dla kobiet 30+ znajdziemy kremy pod oczy i kremy na powieki, które zapobiegają powstawaniu opadających powiek. Zazwyczaj opadająca powieka dotyczą obydwu oczu, ale może się zdarzyć, że jedna z powiek jest bardziej opadnięta.

Jakie mogą być inne przyczyny opadania powiek?

  • uwarunkowania genetyczne,
  • palenie papierosów,
  • osłabienie mięśni,
  • porażenie mięśni powiek (ptoza),
  • uszkodzenie nerwu w okolicy oka.

Opadające powieki – zabieg blefaroplastyki

Chirurgiczna plastyka powiek, inaczej określana jako blefaroplastyka lub chirurgiczna operacja powiek to zabieg znany od lat i sprawdzony przez wiele osób, który wciąż zapewnia najbardziej spektakularne efekty, w porównaniu z innymi zabiegami na opadające powieki. Dopuszcza się możliwość plastyki powiek górnych oraz plastyki powiek dolnych, które to zabiegi polegają na usunięciu nadmiaru skóry. Zabieg korekcji opadającej powieki nie powoduje widocznych blizn, gdyż nacięcia wykonywane są w załamaniu górnej powieki oraz tuż pod rzęsami na dolnej powiece.

blefaroplastyka

W celu lepszego skorygowania ewentualnych blizn można zastosować zabiegi laserowe. Po zabiegu należy przejść kilkutygodniowy okres rekonwalescencji, pozwalający skórze na powrót do formy. Przy rozważaniu cen plastyki powiek warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że efekty operacji chirurgicznej powiek utrzymują się nawet przez kilkanaście lat, a zatem w tak długiej perspektywie czasowej zabieg plastyki powiek jest niewielkim kosztem, na który praktycznie każdy może sobie pozwolić.

Blefaroplastyka – plastyka powiek w Klinice OT.CO w Warszawie

Inne zabiegi na opadające powieki

Istnieją także inne, mniej inwazyjne zabiegi, które pozwolą pozbyć się podwójnej powieki lub zapobiec jej powstaniu. Należą do nich:

  • zabieg RENUVION – alternatywą dla chirurgicznej plastyki powiek jest nowoczesny zabieg z wykorzystaniem plazmy helowej. Jednoczesne ogrzewanie oraz ochładzanie tkanek w skórze za pomocą wspomnianej plazmy, pozwala na osiągnięcie efektu obkurczenia i wygładzenia zwiotczałej skóry. Zabieg RENUVION jest bezbolesny, a jego efekty utrzymują się nawet 2 lata.
  • zabiegi laserowe – u nieinwazyjnym usuwaniu podwójnej powieki nieoceniony może okazać się także laser frakcyjny. Jego działanie polega na wykonaniu delikatnych mikrouszkodzeń, które mobilizują skórę do produkcji włókien kolagenowych i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta i jędrna.
  • masaż limfatyczny (Face Fitness) – najłagodniejszym sposobem walki z opadająca powieka jest masaż limfatyczny, który jednak zdecydowanie bardziej sprawdzi się w przypadku zapobiegania powstawaniu opadających powiek, niż ich redukcji. Ucisk i pobudzenie krążenia sprzyja budowaniu włókien kolagenowych w skórze, które służą utrzymaniu jej w stanie jędrności przez dłuższy czas.

Jeśli ciężko nam zaakceptować swoje opadające powieki lub powodują one wyraźne pogorszenie naszej samooceny, warto zdecydować się na zabieg blefaroplastyki lub alternatywne zabiegi usuwające opadającą powiekę, po to, aby poprawić swoje samopoczucie. Czasem nie ma co przymrużać oka na problem opadających powiek, ot co.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...