Podwójny podbródek to jeden z problemów estetycznych, który dotyka wiele osób. Ponadto jest to problem nie tylko osób ze zbyt dużą wagą, ale również i szczupłych. Drugi podbródek jest bardzo widoczny i niemożliwe jest jego ukrycie pod ubraniem. W niektórych przypadkach jest na tyle duży, że prowadzi do poważnych kompleksów.

Podwójny podbródek to najczęściej problem osób starszych, ale nie tylko. Wraz z upływem czasu nasza skóra produkuje mniej kolagenu, który jest odpowiedzialny między innymi za jędrną i sprężystą skórą. Na skutek mniejszej ilości kolagenu i pod wpływem grawitacji skóra na twarzy osuwa się i w ten sposób uwidacznia się drugi podbródek.

Przyczyną powstawania drugiego podbródka może też być nadmiar tkanki tłuszczowej, który gromadzi się pod brodą i jest trudny do zredukowania. Szczególnie widoczny staje się drugi podbródek u osób otyłych lub tych, które znacznie schudły. Wtedy pod brodą widoczny jest nadmiar skóry, która tworzy drugi podbródek. Ponadto nieprawidłowa postawa, zbyt mało ruchu oraz uwarunkowania genetyczne sprzyjają powstawaniu drugiego podbródka.

Aby opóźnić proces starzenia się skóry, a tym samym pojawienia się drugiego podbródka, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Warto skorzystać z zabiegów kosmetycznych wykorzystujących profesjonalne produkty. Ponadto skuteczną metodą na zredukowanie drugiego podbródka są zabiegi medycyny estetycznej. Modelują one kontur twarzy oraz redukują nadmiar tkanki tłuszczowej. Najpopularniejsze zabiegi dostępne w naszej klinice przedstawiamy poniżej.

Polecane zabiegi