Odpowiednio uwydatnione kości policzkowe to coś, o czym marzy każdy. Podkreślone, nadają twarzy szczuplejszego i bardziej atrakcyjnego wyglądu. Niestety, nie każdy może cieszyć się widocznymi kośćmi policzkowymi. Z pomocą przychodzą tutaj rozmaite triki makijażowe oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dowiedz się, co robić, aby uwidocznić swoje kości policzkowe.

Jak uwydatnić kości policzkowe za pomocą makijażu?

Żeby podkreślić kości policzkowe za pomocą makijażu, wystarczą dwa kosmetyki – rozświetlacz i bronzer. Ważne, aby były one dopasowane tonacją do karnacji. Bronzer powinien być przynajmniej 2 odcienie ciemniejszy od skóry. Wybierając rozświetlacz należy zwrócić uwagę na jego stopień odbijania światła, widoczność drobinek oraz kolor. Przeważnie występują one w odcieniu neutralnym, srebrnym i złotym. Rozświetlacz nakłada się na szczyt kości policzkowych, natomiast bronzer pod nimi. Do bronzera najlepiej sprawdzają się większe, ścięte skośnie lub na prosto pędzle. Do rozświetlacza wybieramy nieduże, puchate pędzelki.

Niestety makijaż nie jest trwałym rozwiązaniem, wymaga poświęcania sporej ilości czasu i ciągłych poprawek, a nieumiejętne przeprowadzenie konturowania może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dlatego wiele osób decyduje się na zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który pozwoli uwydatnić kości policzkowe na stałe i cieszyć się nimi każdego dnia, niezależnie od tego, czy nałoży się makijaż, czy też nie.

Zabiegi pozwalające uwydatnić kości policzkowe

Wśród zabiegów, które mogą być pomocne w wymodelowaniu kości policzkowych i odpowiednim ich wyeksponowaniu doskonale sprawdzić się mogą:

  • wolumetria twarzy,
  • botoks na kości policzkowe,
  • lipotransfer,
  • zabiegi nićmi PDO.

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym

Wolumetria twarzy pozwala na idealne wymodelowanie jej konturu i widoczne odmłodzenie rysów. Pozytywnie wpływa również na poziom nawilżenia skóry. Zabieg polega na podskórnym podawaniu gęstego, usieciowanego preparatu kwasu hialuronowego za pomocą standardowej igły lub kaniuli. Lekarz dozuje odpowiednią ilość wypełniacza tak, by osiągnąć efekt, jakiego życzy sobie Pacjentka. Podczas aplikacji znieczulenie zazwyczaj nie jest konieczne, ponieważ większość dostępnych na rynku preparatów zawiera lidokainę, czyli środek znieczulający miejscowo.

Zabiegi z kwasem hialuronowym w Klinice OT.CO w Warszawie

Z czym wiąże się wolumetria?

Dzięki wolumetrii można liczyć między innymi na wymodelowanie i uwydatnienie kości policzkowych, zniwelowanie zmarszczek, wypełnienie doliny łez i redukcję cieni pod oczami oraz poprawę całego owalu twarzy. Wolumetria pomoże także w przypadku widocznych asymetrii twarzy. Oprócz policzków kwas hialuronowy często podaje się również w okolice żuchwy czy czoła. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, ponieważ kwas hialuronowy naturalnie występuje w skórze człowieka. Odpowiada za stymulację skóry do produkcji kolagenu i elastyny, jej głębokie nawilżenie, regenerację i odżywienie. Trwa nie więcej niż kilkanaście minut, a po jego wykonaniu można powrócić do codziennych obowiązków. Efekty utrzymują się rok do półtora roku. Po tym czasie można zdecydować się na jego ponowne wykonanie.

Botoks na twarz

Botoks jest niesamowicie popularnym preparatem stosowanym w okolice twarzy. Polega na podawaniu pod skórę niewielkich dawek toksyny botulinowej, która wygładza zmarszczki, powoduje napięcie skóry i poraża delikatnie mięśnie, których praca powoduje powstawanie zmarszczek. Chociaż, botoksu przeważnie nie wstrzykuje się w policzki, stosując go w okoliczne miejsca, można podkreślić je w naturalny i nieprzerysowany sposób. Botoks sprawdza się szczególnie w przypadku osób powyżej 20. roku życia. Opadająca skóra policzków również może być przyczyną braku ich widoczności. Zabiegi z wykorzystaniem botoksu nie dają efektów od razu. Trzeba na nie poczekać nawet do dwóch tygodni od ich przeprowadzenia.

Zabiegi z botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Przeszczep tłuszczu – lipotransfer

Przeszczep własnego tłuszczu doskonale sprawdza się, kiedy potrzebne jest uwydatnienie kości policzkowych. Zaletą tego rodzaju zabiegu jest wyjątkowo nikłe prawdopodobieństwo jakichkolwiek powikłań, ponieważ tłuszcz pochodzi od tej samej osoby, której ma być zaaplikowany. Daje długotrwałe efekty, jest praktycznie bezbolesny, a Pacjent może niedługo po nim wrócić do standardowego dla siebie trybu życia.

Zabiegi przeszczepu tłuszczu w Klinice OT.CO w Warszawie

Oprócz wypełnienia tłuszcz daje również efekt wygładzenia i odświeżenia wyglądu twarzy. Jeśli na buzi Pacjenta znajdują się blizny, można je wypełnić za pomocą pozyskanego preparatu z tłuszczu. Po wykonaniu zabiegu lipotransferu widocznie poprawi się kształt twarzy. Przy okazji można pozbyć się nadmiaru tłuszczu z partii ciała, które tego wymagają. Ponieważ tłuszcz przed ponownym podaniem należy oczyścić, trzeba pobrać go nieco więcej.

Jak przebiega lipotransfer?

Zabieg rozpoczyna się zawsze od przeprowadzenia konsultacji lekarskiej, na której omawia się stan zdrowia Pacjenta i jego preferencje dotyczące efektów zabiegowych. Następnie przystępuje się do pobrania tkanki tłuszczowej Pacjenta najczęściej z okolic brzucha lub ud. Kiedy tłuszcz zostanie pobrany, musi zostać przygotowany do wstrzyknięcia w miejsce docelowe. Oczyszcza się go w tym celu w specjalnie przeznaczonej do tego wirówce. Oprócz wypełnienia policzków podczas zabiegu można zniwelować widoczność zmarszczek. Zasadniczo, zabieg przeprowadza się raz, jednak w razie potrzeby nie ma przeciwwskazań do powtórzenia go.

Zabiegi nićmi PDO

Zabiegi przy użyciu nici PDO stają się coraz bardziej popularne. Niejednokrotnie są traktowane jako mniej inwazyjna metoda liftingu twarzy. Zabiegi wykonywane nićmi są przyjemne, nie wymagają żadnych nacięć, ani bardziej poważnej interwencji, niż niewielkie nakłucia, przez które zostają wprowadzone pod skórę.

Można wyróżnić dwa najpopularniejsze rodzaje nici:

  •   proste lub skręcone – które dają efekt bardzo intensywnej rewitalizacji skóry i pozwalają delikatnie ją unieść oraz wymodelować.
  •   haczykowate – które mogą być ułożone po dwóch lub wszystkich czterech stronach nici. Ich zadaniem jest mechaniczne uniesienie skóry i wzmocnienie efektu liftingu.

Nici wykonane są z tej samej substancji co popularnie stosowane w chirurgii szwy rozpuszczalne. W pełni wchłaniają się po około 6-8 miesiącach. Nawet wtedy, efekt nie zanika, a utrzymuje się nawet do 2 lat. Nici rozpuszczając się, stymulują skórę do produkcji związków odpowiedzialnych za jej jędrność, elastyczność i młody wygląd. Zabiegi z użyciem nici są obarczone bardzo małym ryzykiem jakichkolwiek powikłań lub alergii.

Kolagenowe nici PDO w Klinice OT.CO w Warszawie

Przebieg zabiegu nićmi

Po przeprowadzeniu niezbędnej konsultacji i zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu, lekarz wprowadza pod skórę nici za pomocą igły. Następnie przeciąga je pod skórą, wykorzystując naturalne linie napięcia twarzy i układa w taki sposób, by luźna i opadnięta skóra mogła zostać odpowiednio uniesiona. Przed wykonaniem tej czynności, osoby o niskim progu bólu mogą poprosić o znieczulenie miejscowe, które ograniczy dyskomfort związany z wkłuciem. Efekt końcowy zabiegu widoczny jest coraz bardziej z tygodnia na tydzień, by ostatecznie ukształtować się po około 8 tygodniach. Zabieg nie zwiększa objętości policzków, ale daje efekt ich uniesienia, a co za tym idzie, również optycznego powiększenia. Dzięki niemu można liczyć na bardzo ładnie, naturalnie wyeksponowane policzki.

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...