Masaż podciśnieniowy, czyli endermologia to masaż, który oddziałuje na tkankę łączną skóry. Dzięki niemu możemy się pozbyć cellulitu, wymodelować sylwetkę, a także poprawić kontur twarzy. Masaż połączony z podciśnieniem uaktywnia metabolizm tkanki tłuszczowej opornej na dietę i ćwiczenia oraz stymuluje do produkcji włókien kolagenowych.

Właściwości i przeznaczenie masażu podciśnieniowego

Endermologia wykonywana jest z dużą siłą nacisku, która oddziałuje na skórną i podskórną tkankę łączną, co przekłada się na działanie:

  • Odmładzające,
  • Odchudzające,
  • Oczyszczające,
  • Terapeutyczne – zmniejsza różnego rodzaju bóle.

Najbardziej spektakularne efekty osiągają osoby, które decydują się na endermologię w celu likwidacji cellulitu, wyszczuplenia oraz wymodelowania sylwetki.

Poprzez pobudzenie metabolizmu, organizm szybciej eliminuje toksyny i tłuszcz z organizmu. ICOONE to zabieg, który stymuluje do odnowy biologicznej skóry, dlatego jest polecany także osobom, które pragną poprawić kontur twarzy i poprawić elastyczność skóry. Masaż podciśnieniowy jest wykorzystywany także w leczeniu bólów mięśniowych, bólów kręgosłupa lub dolegliwości reumatycznych.

Zabieg ICOONE w Klinice OT.CO w Warszawie

Przebieg zabiegu masażu z podciśnieniem

Pacjentka na początku musi założyć specjalny kombinezon, który przylega do ciała, dzięki czemu maszyna nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Masaż jest wykonywany za pomocą sterowanej komputerowo głowicy, która składa się z dwóch ruchomych, niezależnie pracujących rolek oraz komory ssącej.

masaż podciśnieniowy ICOONE

Podczas zabiegu, pod wpływem ciśnienia, między rolki zostaje wciągnięty fałd skórny, który przybiera kształt fali. Wtedy skóra jest rolowana od wewnątrz i na zewnątrz – w ten sposób zabieg oddziałuje na głębokie warstwy skóry, a tkanka jest pobudzana do regeneracji. Intensywność masażu jest zależna od partii ciała.

Cały zabieg trwa około 30 – 45 minut. Zazwyczaj stosuje się cykle po 10 – 15 zabiegów, maksymalnie trzy raz w tygodniu. Nie należy wykonywać masażu podciśnieniowego codziennie, niezbędny jest co najmniej jeden dzień przerwy, aby organizm miał czas wydalić toksyny i nadmiar wody. Zaleca się, aby przed masażem wypić około ½ litrów wody, a po zabiegu jedną szklankę. W czasie trwania cyklu endermologii należy szczególnie dbać o odpowiednią ilość przyjmowanej wody (ok. 2 litrów dziennie).

Na masowanej skórze nie powinno być żylaków, reakcji uczuleniowych, naczyniaków, kolczyków, bliznowców, implantów wykorzystywanych w chirurgii plastycznej. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym oraz osobą wykonującą masaż, aby upewnić się przed zabiegiem, czy będzie on bezpieczny.

Zalety masażu podciśnieniowego

Zabieg intensywnie oddziałuje na skórną i podskórną tkankę łączną właściwą, która składa się głównie z komórek zwanych fibroblastami. Komórki te produkują kolagen i elastynę – białka, które odpowiadają za sprężystość i elastyczność skóry. Podczas zabiegu skóra ulega „rozciąganiu” między rolkami, co stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i skutkuje odmłodzeniem skóry. Z tego powodu endermologię wykorzystuje się do masażu twarzy, szyi i dekoltu uzyskując w ten sposób ujędrnienie oraz poprawę elastyczności skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek oraz łagodniejsze kontury twarzy, oczu i ust.

Podczas zabiegu skóra jest mocno ugniatana, co pobudza również metabolizm. W związku z tym następuje przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, czego skutkiem jest redukcja cellulitu tłuszczowego, wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki, poprawa elastyczności skóry oraz redukcja obrzęków. Zabieg ten jest także polecany w celu poprawienia krążenia i zregenerowania ciała po liposukcji.

Intensywny masaż stymuluje również unaczynienie, poprawia krążenie krwi i limfy, przez co drenuje nadmiar płynów, wzmaga wymianę międzykomórkową i usuwa toksyny z organizmu. W trakcie masażu podciśnieniowego w organizmie wyzwalają się endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które koją ból i powodują uczucie odprężenia, zadowolenia. W związku z powyższym zabieg ten wykonuje się również w celu usuwania bólów mięśni, likwidowania bólu szyjnego, pleców, stawu łokciowego, bólu kolan, stóp, dłoni, czy też likwidowania obrzęków.

Efekty

Zabieg podciśnieniowy poszerza naczynia krwionośne, pobudza metabolizm oraz krążenie krwi i limfy w masowanych tkankach. Wywołuje to efekt drenażu limfatycznego oraz stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Oznacza to, że masaż podciśnieniowy ma działanie nie tylko oczyszczające z toksyn i wygładzające, ale także odmładzające. Szczególnie skutecznie działa na nieestetyczną „pomarańczową skórkę”, czyli cellulit.

Poprawia także krążenie krwi i pomaga pozbyć się wodnych obrzęków. Należy jednak pamiętać, że sam masaż podciśnieniowy nie zrzuci z dodatkowych kilogramów. Może natomiast pobudzić metabolizm i spalanie tłuszczu, wygładzić oraz uelastycznić skórę, przez co ciało będzie wyglądało szczuplej. Aby zintensyfikować jego działanie, trzeba zdrowo się odżywiać, pić dużo wody i prowadzić aktywny tryb życia.

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...