Ból towarzyszący podczas oddawania moczu świadczy o problemach, których nie wolno bagatelizować. Najczęściej jest to objaw sygnalizujący zapalenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego. Jednak może być również objaw innych chorób. Dyskomfort podczas oddawania moczu to nie tylko ból, ale równie często uczucie ciągłej potrzeby oddawania moczu.

Uczucie podczas oddawania moczu to najczęściej pieczenie, swędzenie, szczypanie lub kłucie. Występuje dokładnie wtedy, gdy mocz przepływa przez chory punkt. Dolegliwość ta częściej przytrafia się kobietom, ze względu na budowę anatomiczną układu moczowego – krótką cewkę moczową.

Przyczyn zapalenia cewki moczowej jest wiele. Do najczęstszych zalicza się choroby nowotworowe cewki moczowej i pęcherza, przerost prostaty, infekcje dróg moczowych lub gruczołu krokowego oraz kamicę nerkową i pęcherza. Ponadto przyczyną bólu podczas oddawania moczu mogą być choroby weneryczne, jak chlamydia, która powoduje zapalenie cewki moczowej.

Ból podczas oddawania moczu jest dość uciążliwy, dlatego niezbędne jest leczenie. Najczęściej rozpoczyna się ono od środków przeciwbólowych oraz indywidualnie dobranych antybiotyków. Antybiotykoterapia jest szczególnie ważna, kiedy przyczyną zapalenia cewki moczowej są bakterie odpowiedzialne za chlamydię oraz rzeżączkę przenoszone drogą płciową. Aby jednak prawidłowo zdiagnozować choroby weneryczne niezbędna jest wizyta u lekarza oraz odpowiednia diagnostyka. Profesjonalne leczenie pozwala nie tylko na ustąpienie dokuczliwych objawów, ale również uniknięcie powikłań.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje