Chlamydioza jest chorobą bardzo często diagnozowaną. Należy do chorób intymnych, która spotyka kobiety i mężczyzn w różnym wieku. Nieleczona może wywoływać wiele poważnych skutków zdrowotnych. Z tego też względu warto być świadomym objawów, po których pojawieniu się zalecana jest wizyta u lekarza i podjęcie leczenia.

Chlamydioza – co to takiego?

Choroba, jaką jest chlamydioza, przenoszona jest drogą płciową. Wywołuje ją tlenowa bakteria Chlamydia trachomatis. Najwięcej zarażeń chlamydiozą obserwuje się u osób w wieku od 15 do 25 lat, które mają wielu partnerów i często ich zmieniają, a także nie stosują prezerwatyw.

Jak można zarazić się chlamydią?

Chorobą można zarazić się głównie przez stosunek seksualny zarówno waginalny, analny jak i oralny. Bakterie mogą przenosić się, nawet gdy nie doszło do kontaktu ze śluzem pochwowym lub nasieniem. Warto też wiedzieć, że do zarażenia może dojść w czasie porodu. Jeżeli matka jest zakażona, to bakterie mogą przenieść się na dziecko w trakcie przechodzenia przez drogi rodne. W ten sposób noworodek zostaje zarażony.

Czynniki zwiększające ryzyko zarażenia się chlamydiozą

Chlamydioza u kobiet oraz mężczyzn najczęściej pojawia się na skutek częstej zmiany partnerów seksualnych i niestosowania prezerwatyw, które zabezpieczają przed przenoszeniem się chorób. Co więcej, większe ryzyko zarażenia chlamydią występuje u osób, które wcześniej chorowały na choroby weneryczne.

Objawy chlamydiozy

Jak każda choroba również i chlamydioza daje pewne objawy, które można zauważyć. Jednak nie pojawiają się one od razu po zakażeniu, a nawet kilka tygodni po nim. Dlatego początkowo wiele osób nie wie, że zostało zarażonych.

Charakterystyczne objawy chlamydiozy u kobiet

Chlamydia i jej objawy u kobiet to przede wszystkim pojawienie się zapalenia szyjki macicy, ropnej wydzieliny, czy też plamień między miesiączkami. Ponadto może pojawić się ból w czasie oddawania moczu, bóle podbrzusza i okolicy lędźwi oraz niektóre kobiety skarżą się także na gorączkę i mdłości. Co więcej, zdarza się, że pojawia się ból w trakcie lub po stosunku, a także krwawienie.

Chlamydioza u mężczyzn

Objawy chlamydii u mężczyzn, to przede wszystkim wydzielina ropno – śluzowa wydobywająca się z cewki moczowej, uczucie swędzenia lub pieczenia, a także ból w czasie oddawania moczu. Chlamydia u mężczyzn daje objawy również takie, jak obrzęk jąder i zapalenie najądrzy. Ponadto jeżeli do zarażenia doszło w czasie stosunku analnego, wśród objawów może pojawić się krwawienie z odbytu i ból w tamtych okolicach.

Diagnostyka i leczenie chlamydiozy

Chlamydioza i jej późne objawy sprawiają, że diagnostyka wczesnego etapu choroby jest bardzo trudna. Jednak dokładny wywiad przeprowadzony w czasie wizyty u lekarza pozwoli ocenić ryzyko pojawienia się tej choroby i zlecenie dalszych badań.

Metody diagnozowania chlamydiozy

Charakterystyczne objawy chlamydii u kobiet i mężczyzn nie zawsze mogą świadczyć o chorobie. Dlatego wykonuje się dodatkowe badania, aby jednoznacznie potwierdzić infekcję. Najczęściej jest to badanie moczu oraz pobranie wymazu z pochwy i zbadanie go pod mikroskopem oraz poddanie testom antygenowym. U mężczyzn materiał do badania pobierany jest z cewki moczowej.

W przypadku stosunków oralnych i analnych próbka do badań pobierana jest odpowiednio z gardła lub odbytu. Natomiast, gdy w czasie porodu matka dziecka była zarażona chlamydią, u noworodka pobiera się wymaz ze spojówki oka. Uzyskanie pozytywnych wyników pozwala na rozpoczęcie skutecznego leczenia chlamydiozy pochwy, odbytu, prącia, czy gardła.

Dobrze jest także poinformować swojego partnera o chorobie. Powinien on w takim przypadku również udać się do lekarza i wykonać badania, które potwierdzą bądź wykluczą chlamydiozę.

Leczenie chlamydiozy

Chlamydioza i jej leczenie polega głównie na zastosowaniu antybiotykoterapii. Jednak nie zawsze jest to proces łatwy. Wszystko ze względu na to, że niektóre szczepy bakterii są odporne na antybiotyki. Jeżeli chodzi o formę podania antybiotyków, to podaje się je doustnie. Najczęściej stosowane są erytromycyna, azytromycyna, doksycyklina, klindamycyna i ryfampicyna. Aby skutecznie i szybko wyleczyć infekcję, antybiotyk powinien być dobrany na podstawie wyników uzyskanych z wymazu. Leczenie trwa od 7 do 14 dni. W tym czasie należy powstrzymywać się od współżycia.

Leczenie chlamydiozy

chlamydioza

Powikłania chlamydiozy – czym grozi nieleczona infekcja?

Objawy chlamydiozy nie powinny być bagatelizowane. Brak leczenia może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych, w tym także wpływających na płodność.

Groźne skutki nieleczonej chlamydiozy

Do ogólnych powikłań chlamydiozy zaliczyć można zwiększone ryzyko zachorowalności na inne choroby przenoszone drogą płciową. Szczególnie łatwo zarazić się rzeżączką, czy też HIV. Dodatkowo osoby długo chorujące na chlamydiozę narażone są na zapalenia stawów, przewlekłe zapalenie spojówek, chroniczne zapalenia gardła, ogólny spadek odporności oraz choroby naczyń krwionośnych.

Natomiast chlamydia u mężczyzn daje powikłania takie, jak:

  • stany zapalne najądrza,
  • uciążliwe dolegliwości bólowe,
  • zapalenie gruczołu krokowego.

Z kolei u kobiet chlamydioza może powodować:

  • infekcje jajowodów i macicy,
  • dolegliwości bólowe,
  • cysty,
  • nadżerki macicy,
  • niepłodność.

Trzeba też być świadomym, że jeżeli dojdzie do zakażenia chlamydią w czasie porodu, to noworodek narażony jest na wystąpienie zapalenia płuc.

Jak uniknąć zarażenia chlamydiozą?

Chlamydioza i przyczyny, które ją powodują, są powszechnie znane. Dlatego jeżeli chcecie się ustrzec przed chorobą, to zachowajcie środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim w czasie zbliżeń używajcie prezerwatyw bez względu, czy jest to stosunek waginalny, czy analny. Ponadto warto unikać ryzykownych i przypadkowych kontaktów seksualnych. W sytuacji częstej zmiany partnerów seksualnych zaleca się regularne wykonywanie badań przesiewowych. Pozwolą one w przypadku zarażenia się, na wykrycie choroby na wczesnym etapie i rozpoczęcie skutecznego leczenia. Dzięki temu ogranicza się ryzyko wystąpienia groźnych powikłań zdrowotnych.

Źródła:
  1. Pawlikowska, W. Deptuła, Choroby u ludzi spowodowane chlamydiami i chlamydofilami
  2. I. Choroszy-Król, T. Bober, M. Frej-Mądrzak, Chlamydia trachomatis – aspekty kliniczne i terapeutyczne, Family Medicine & Primary Care Review 2013; 15, 3: 447–449
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....