Przerost prostaty (gruczołu krokowego) to zjawisko, z którym spotyka się większość Panów w wieku dojrzałym. Zgodnie ze statystykami nawet co drugi mężczyzna po pięćdziesiątce ma problemy z oddawaniem moczu. Lekarze nie do końca odkryli jednak przyczyny tej dolegliwości, ale wiadomo, że może ona mieć związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie w trakcie starzenia się. Obecnie istnieje natomiast wiele sposobów, aby we wczesnym etapie wykryć tę przypadłość i zacząć ją skutecznie leczyć.

Prostata – co to jest?

Prostata to gruczoł męskiego ciała i jest mylnie mylona z pojęciem, jakim jest przerost prostaty. Wraz z wiekiem prostata może stopniowo się powiększać i uciskać na cewkę moczową. To z kolei przyczyna wielu trudności z oddawaniem moczu i bólu podczas tej czynności. W niektórych przypadkach może nawet powodować niemożność wydalenia moczu. Lekceważenie pierwszych objawów świadczących o problemach z prostatą (nawet w przypadku młodych Panów), może przekształcić się w znacznie gorsze schodzenie. Wizyta u specjalisty jest niezbędna, ponieważ powiększona prostata może być też równoznaczna z nowotworem tej części ciała.

Dopóki prostata jest zdrowa, to mało który mężczyzna zdaje sobie sprawę z jej istnienia. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy wraz z wiekiem narząd ten zaczyna się rozrastać, uciskając na otaczające tkanki. Po 45. roku życia ryzyko wystąpienia tego problemu znacznie rośnie. Później wraz z wiekiem objawy mogą się nasilać.

Jakie są objawy przerostu prostaty?

Łagodny przerost prostaty to schorzenie, które postępuje bardzo powoli. Wynika to przede wszystkim ze zmniejszonej produkcji hormonu, jakim jest testosteron, starzenia się organizmu, wzrostu poziomu androgenów, małej aktywności fizycznej, palenia papierosów i picia alkoholu, a także stosowania bardzo ubogiej w warzywa i owoce diety.

Upływający czas powoduje, że komórki prostaty ulegają namnażaniu, powiększają ją i naciskają na cewkę moczową. Zwiększający się przepływ przez cewkę to z kolei powód nadwrażliwości pęcherza moczowego. Dlatego chorzy mogą też odczuwać częstą potrzebę oddawania moczu. Przerostowi prostaty towarzyszy więc m.in.:

  • Wolny, słaby lub przerywany strumień moczu,
  • Długie i częste oddawanie moczu,
  • Uczucie nagłej potrzeby oddawania moczu podczas snu,
  • Kłopoty z rozpoczęciem oddawania moczu,
  • Uczucie występowania częściowego opróżnienia pęcherza moczowego,
  • Wzmożony wysiłek w trakcie oddawania moczu,
  • Wyciek moczu,
  • Ból przy oddawaniu moczu.

Warto pamiętać, że objawy te nie muszą występować równocześnie. Właśnie dlatego warto udać się do specjalisty, gdy tylko zauważy się niepokojący symptom. Dodatkowo przerost prostaty znacznie zwiększa możliwość rozwoju infekcji dróg moczowych. Wraz z upływem czasu powoduje powstawanie i zaleganie kamieni w pęcherzu, pojawienie się krwi w moczu lub występowanie całkowitego zatrzymania moczu.

Jak zapobiegać przerostowi prostaty?

W celu zapobiegania rozwojowi prostaty pomagają szczegółowe badania kontrolne. W początkowych objawach schorzenia można samemu wykonać w domu test na prostatę PSA. Nie wymaga skomplikowanej obsługi i daje szybkie wyniki. Takie badanie zalecane jest dla wszystkich mężczyzn w wieku po pięćdziesiątym roku życia.

badanie prostaty

Profilaktyka prostaty to także odpowiednia dieta – bogata w owoce i warzywa. Produkty te zawierają cenne witaminy, flawonoidy i składniki mineralne, które hamują proces zapalny w organizmie. Ograniczają też starzenie się komórek. Dieta powinna być też bogata w produkty, które zawierają takie substancje, jak likopen, sitosterole i flawonoidy wspierające leczenie farmakologiczne. Bardzo ważny jest też cynk, który znajduje się w orzechach, wątróbce, roślinach strączkowych czy nasionach słonecznika. Pozwala on unormować produkcję testosteronu i obkurczyć prostatę. Odradza się z kolei spożywanie soli, ponieważ upośledza ona gospodarkę hormonalną.

Najważniejszą kwestią w profilaktyce prostaty, jest jednak regularna kontrola jej stanu. Pierwsza wizyta u urologa powinna odbyć się zaraz po ukończeniu 30. roku życia. Mężczyźni po pięćdziesiątce, powinni z kolei regularnie badać się urologicznie – szczególnie gdy zauważą u siebie kłopoty z oddawaniem moczu. Pakiet diagnostyczny w przypadku przerostu prostaty obejmuje także badanie USG prostaty.

zdrowa prostata, powiększona prostata

Jak leczyć przerost prostaty?

Leczenie przerostu prostaty zależy od objawów schorzenia i ich nasilenia. Początkowe stadium można skutecznie leczyć farmakoterapią. Leki skutecznie obniżają napięcie mięśni gładkich w układzie moczowym, udrażniają pęcherz, usprawniają przepływ moczu i poprawiają elastyczność prostaty. Gdy leki nie przynoszą żadnych efektów, wtedy konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Bez względu jednak na stopień zaawansowania, prostatę trzeba skonsultować z urologiem. Wykona on USG – całkowicie bezpieczne badanie, dzięki któremu może zaobserwować ewentualne problemy z prostatą. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i ustali choroby współistniejące. USG urologiczne przeprowadza się w pozycji leżącej na plecach. Lekarz specjalną głowicę przykłada do skóry Pacjenta i uwidacznia oceniany narząd. Między głowicą, a skórą znajduje się specjalny żel, który pozwala falom przenikać i uzyskać wysoka jakość obrazu ultrasonograficznego. Po wykonanym USG przygotowywany jest opis badania i zdjęcia obrazujące ewentualne niewłaściwości w budowie narządu.

Jak leczyć prostatę naturalnymi sposobami?

Kłopoty spowodowane przerostem prostaty mogą spotkać każdego mężczyznę. Żeby opóźnić ten proces lub całkowicie zahamować jego postępowanie, warto korzystać z naturalnych sposób jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. W tym celu stosuje się specjalne zioła na prostatę. Ponieważ mają pochodzenie naturalne, są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Właściwie dobrana mieszanka wspiera organizm i zwiększa odporność na choroby.

Wprowadzając zioła na prostatę do codziennej diety, można sprawić, że dolegliwości związane z tym schorzeniem nigdy nie wystąpią. Łagodzą objawy i przyspieszają leczenie, umożliwiając szybki powrót do zdrowia. Po nieco inne zioła sięga się wtedy, gdy chce się tylko zabezpieczyć przed przerostem prostaty, a po inne w celu zredukowania objawów schorzenia.

Jednym z popularnych ziół na prostatę, jest palma sabałowa. Zawiera cenne substancje, które pomagają uporać się z przerostem prostaty. Sprawdza się w łagodnym przebiegu schorzenia i minimalizuje jego objawy. Pomaga ograniczyć częstomocz i parcie na pęcherz. Korzeń maca to z kolei roślina zmniejszająca rozmiar prostaty. Stosowana jest więc w celu zmniejszenia objawów związanych z przerostem prostaty. Tribulus podobnie do palmy sabałowej zapobiega wysokiemu poziomowi testosteronu i DHT. W efekcie zmniejsza ryzyko przerostu prostaty i minimalizuje ich intensywność.

Równie popularną rośliną do walki z przerostem prostaty, jest kozieradka. Roślina kompleksowo działa na organizm. Podnosi też poziom testosteronu, dzięki czemu sprawdza się w profilaktyce przerostu prostaty. Pestki dyni i obecne w nich fitosterole wpływają też na rozmiar gruczołu krokowego i zapobiegają jego rozrostowi. Spowalniają też przemianę testosteronu w DHT. Wprowadzenie pestek dyni do diety pozwala nie tylko w profilaktyce schorzeń związanych z przerostem prostaty, jak i w leczeniu jego objawów. Catuaba to z kolei roślina, która wspiera układ moczowy i usprawnia jego funkcjonowanie. Równie pomocna jest pokrzywa – naturalny środek moczopędny. Wpływa na układ moczowy i dba o jego właściwą pracę.

Z jakich ziół korzystać na prostatę?

Naturalne zioła na prostatę można przyjmować w formie naparów. Dostępne są też gotowe suplementy w kapsułkach, tabletkach lub w sproszkowanej formie. Dawkowanie ziół wymaga stosowania się do zaleceń producenta. Duże znaczenie ma także utrzymanie regularności w ich spożywaniu i systematyczność.

Czy łagodny przerost prostaty wpływa na życie seksualne?

Prostata to bardzo ważny narząd, który pełni istotną funkcję w życiu seksualnym mężczyzn. Pomaga w produkcji płynu, który transportuje plemniki, odpowiada za występowanie i utrzymywanie erekcji, a także wpływa na libido. Dlatego też każde schorzenie związane z gruczołem krokowym może powodować zaburzenia męskiej strefy seksualnej. Łagodny przerost prostaty nie jest niebezpieczny dla ogólnego stanu zdrowia Panów, ale dolegliwości jakie powoduje, mogą być uciążliwe. Te z kolei wpływają na samopoczucie i możliwości seksualne mężczyzn.

Wiele przeprowadzonych badań jasno wskazuje, że można zauważyć silny związek między objawami z prostatą (parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu w nocy) z jakością życia seksualnego. Poza tym liczne badania potwierdzają, że przebieg łagodnego przerostu prostaty może wiązać się ze zmienionym balansem skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych. Te z kolei są zależne np. od tlenku azotu i receptorów α1-adrenergicznych. W praktyce oznacza to problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. Poza tym łagodnemu przerostowi prostaty często towarzyszą też zmiany hormonalne i spadek stężenia testosteronu. U mężczyzn oznacza to spadek libido i kłopoty z potencją.

Zdecydowana większość problemów z prostatą jest więc powiązana z występowaniem niekorzystnych, uciążliwych dolegliwości związanych z układem moczowym, które wpływają na męskie życie seksualne. Dlatego mężczyźni z przerostem prostaty powinni jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne lub zabiegowe, które umożliwi stabilizację funkcjonowania gruczołu krokowego. W efekcie przełoży się to też na poprawę życia seksualnego.

Łagodny przerost prostaty – czy warto wcześnie go leczyć?

Łagodny przerost prostaty to schorzenie, które może dotyczyć każdego mężczyzny. Trzeba jednak pamiętać, że objawy w formie trudności z oddawaniem moczu czy zaburzeniami erekcji, mogą wynikać np. z rozwijającego się nowotworu prostaty, który stanowi duże niebezpieczeństwo dla Pacjenta. Dlatego schorzenia tego nie można bagatelizować i warto udać się jak najszybciej do lekarza. Mężczyźni powinni też zrozumieć, że prowadzenie zdrowego trybu życia może pomóc w uniknięciu tego schorzenia.

 

agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...