Jedną z najczęstszych chorób przewlekłych jest problem nietrzymania moczu, który powoduje dyskomfort psychiczny i fizyczny, a także może stanowić źródło wielu zahamowań w życiu prywatnym. Poczucie wstydu, które towarzyszy podczas tej dolegliwości wpływa na opóźnienie leczenia. Osoby borykające się z nietrzymaniem moczu często wstydzą się rozmów na temat swojej choroby z bliskimi, a czasem nawet z lekarzami, przez co diagnoza oraz leczenie zostają znacznie opóźnione.

Na czym polega nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, zwane także inkontynecją, może utrudniać codzienne funkcjonowanie wielu kobiet i mężczyzn, wpływa negatywnie na aktywność fizyczną, zawodową i seksualną. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, problem nietrzymania moczu występuje u 1 na 4 kobiet. Prawdopodobieństwo dolegliwości rośnie z 10% u pacjentek w wieku 20 lat do 35% w wieku powyżej 50.

Nietrzymaniem moczu nazywa się przypadłość polegającą na wycieku moczu wynikającym ze spadku napięcia mięśni pochwy i niewydolności aparatu, który zamyka cewkę moczową. Rozpoznanie dolegliwości w większości przypadków wynika z badania podmiotowego i dokładnego wywiadu lekarskiego.

Wyróżnia się 3 rodzaje tego schorzenia:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje zwykle w trakcie czynności prowadzących do zwiększenia ciśnienia w brzuchu – kaszlu, czy też wysiłku fizycznego. Problem jest spowodowany m.in. osłabieniem mięśni dna miednicy i rozciągnięciem pochwy, w wyniku którego dochodzi do zmiany kąta nachylenia cewki.
  • Naglące nietrzymanie moczu – dolegliwość, podczas której oddawanie moczu następuje niezależnie od woli osoby, w wyniku nadmiernej aktywności mięśni gładkich pęcherza moczowego.
  • Mieszane nietrzymanie moczu – charakteryzuje się połączonymi objawami wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Powodów nietrzymania moczu może być wiele. Zwykle są to jednak infekcje układu moczowo – płciowego. Nietrzymanie moczu bywa pierwszym z ich objawów. W przypadku takiej diagnozy rozwiązaniem problemu jest leczenie farmakologiczne.

Drugim powodem, o wiele bardziej poważnym, są zmiany na tle hormonalnym – obniżenie poziomu estrogenów. Powoduje to spadek elastyczności mięśni dna miednicy i przepony moczowo – płciowej. W rezultacie obniżeniu ulegają narządy, również cewka moczowa. Właśnie dlatego nietrzymanie moczu dotyka przede wszystkim kobiety w trakcie i po menopauzie.

Kolejne możliwe powody, które przyczyniają się do rozciągnięcia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy, to także ciężka praca fizyczna i nadużywanie preparatów moczopędnych.

Do najczęstszych przyczyn, które powodują wysiłkowe nietrzymanie moczu, zalicza się również:

  • Porody naturalne, poród wywołany oksytocyną, poród trwający ponad 24 godziny, poród dziecka powyżej 4 kg,
  • Nadwaga lub otyłość,
  • Operacje w okolicy podbrzusza,
  • Palenie papierosów,
  • Zaparcia,
  • Neuropatia cukrzycowa,
  • Przewlekłe choroby płuc.

Kiedy zacząć myśleć o leczeniu nietrzymania moczu?

Dolegliwość trzeba skonsultować z lekarzem, natychmiast gdy zauważy się pierwsze objawy dolegliwości. Pojawiają się po ciąży i porodzie oraz w trakcie menopauzy. Wiele kobiet po 30. roku życia także zmaga tym problemem. Wynika to głównie ze wstydu – wiele młodszych osób nie przyznaje się do tego schorzenia.

Im wcześniej rozpocznie się diagnostykę i terapię nietrzymania moczu, tym lepsze rezultaty można uzyskać i szybciej pozbyć się problemu. W pierwszym stopniu choroby wypływ moczu następuje przy napięciu powłok brzusznych – kiedy ciśnienie w jamie brzusznej szybko wzrasta, np. podczas noszenia ciężkich przedmiotów. Inny rodzaj dolegliwości objawia się wypływem moczu podczas zwykłych czynności – pracy fizycznej, wchodzenia po schodach, biegania. Przy ostatnim stopniu dolegliwości występują w najbardziej uciążliwej formie. Wypływ moczu może nastąpić nawet podczas stania.

Leczenie nietrzymania moczu – kwas hialuronowy, PRP, PRF

Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu?

Laseroterapia nietrzymania moczu to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia. Ta technika wyróżnia się małą inwazyjnością. Promień lasera oddziałuje na ścianki pochwy, skutkując ich obkurczeniem i zwiększając napięcie, stymulując wzrost włókien kolagenowych błony śluzowej, które odpowiadają za sprężystość.

leczenie nietrzymania moczu

Na skutek działania lasera następuje wzmocnienie powięzi wewnątrzmiednicznej, ścianek pochwy oraz obszaru ujścia cewki moczowej. Promieniowanie lasera powoduje stymulację włókien kolagenowych śluzówki, ich namnażanie oraz wzmocnienie. W rezultacie tkanki poddane działaniu lasera ulegają obkurczeniu. Prowadzi to następnie do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywracania jej normalnej funkcjonalności.

Jak przygotować się do zabiegu?

Laserowy zabieg na problem nietrzymania moczu wykonywany jest ambulatoryjnie w warunkach gabinetu ginekologicznego. Zabieg nie wywołuje bólu i nie ma konieczności zastosowania znieczulenia. Należy przed nim wykonać badanie cytologiczne, a w przypadku występowania dodatkowych chorób, konieczne jest dostarczenie opinii lekarza o braku przeciwwskazań do zabiegu.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu konieczne jest również przeprowadzenie konsultacji, na którą należy zabrać wyniki badania cytologicznego. Specjalista omawia dokładnie z pacjentką jej stan zdrowia i historię chorobową. Na spotkaniu ustala się także przebieg laseroterapii. Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych testów diagnostycznych lub od razu skierować na zabieg.

Jak przebiega zabieg?

Przed rozpoczęciem zabiegu laserowego, pochwa pacjentki zostaje dokładnie oczyszczona i zdezynfekowana, po czym roztwór dezynfekujący zostaje osuszony i usunięty z błony śluzowej. Kolejny etap to wprowadzenie do pochwy pacjentki wziernika laserowego posiadającego specjalną głowicę frakcyjnego lasera z adapterem. Laser pozwala dokładnie naświetlić przednią ścianę pochwy. W trakcie kilku przejść energia ulega odkładaniu wzdłuż kanału pochwy.

Przednia ściana pochwy i wejście poddaje się działaniu lasera. Powoduje to dokładnie kontrolowany, termalny i nieablacyjny wpływ na tkankę. Przyczynia się to do wysokiej jakości i bezpieczeństwa zabiegu. Zabieg trwa średnio 30 minut, a w celu złagodzenia lekko lub średnio nasilonego nietrzymania moczu, wystarczy zwykle jednorazowa wizyta. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zabieg można powtórzyć po miesiącu.

Jakie są efekty po zabiegu?

Laserowe leczenie nietrzymania moczu przywraca normalne funkcjonowanie struktur układu moczowo – płciowego. Poprawne trzymanie moczu znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie pacjentki. Włókna kolagenowe muszą mieć czas na zregenerowanie się. Właśnie dlatego pierwsze efekty zabiegu można odczuć po mniej więcej miesiącu od jego wykonania. Czasem jednak proces przebudowy trwa dłużej i rezultat pojawia się dopiero po roku. W większości przypadków jednak dla pełnej eliminacji problemu wystarczy wykonanie jednego zabiegu, a w sporadycznych sytuacjach zaleca się powtórzenie go po około 1 – 3 miesiącach.

Czasem występuje przesięk surowiczy – rekomenduje się więc używanie podpasek do momentu, aż ten przesięk nie ustąpi. Pacjentkom odradza się natomiast współżycie przez miesiąc od zabiegu.

#Wyciek z cewki moczowej #Ból podczas oddawania moczu #Upławy
agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...