Blizny po ospie stanowią przykrą pamiątkę po przebytej chorobie i bardzo często trudno się ich pozbyć. Ospa wietrzna jest chorobą wieku dziecięcego, którą można zarazić się drogą kropelkową. Schorzenie to charakteryzują właśnie niewielkie wypryski w postaci krostek, które stopniowo przybierają postać bąbelków. Chorobie często towarzyszy także silny świąd. Choć ospa wietrzna nie jest groźna dla zdrowia, to może powodować niebezpieczne powikłania. Blizny po ospie wietrznej powstają podczas etapu gojenia się ranek i odpadania strupków. Choroba dość mocno ingeruje w tkankę skórną i w efekcie ślady po krostkach przybierają formę blizn.

Jak powstają blizny po ospie?

Pomimo leków i szczepionek przeciwko ospie, jest to schorzenie, które wciąż dotyka wiele osób. Ospa wietrzna wyróżnia się także tym, że bardzo łatwo można się nią zarazić – zarówno w trakcie dzieciństwa, jak i wieku dorosłego (w przypadku osób, które nie chorowały, będąc dzieckiem). Ospa wietrzna wyróżnia się występowaniem charakterystycznych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Podczas trwania choroby strupki te pękają i zmieniają się w strupki, które równocześnie są przyczyną silnego świądu. W wyniku rozdrapywania zmian skórnych dochodzi do powstania blizn w miejscach uszkodzonego strupka.

Ślady po zmianach skórnych występują również wtedy, gdy podczas pęknięcia pęcherzyka dojdzie do naprężenia rany. Skutkiem takiego zjawiska są nieprawidłowości podczas gojenia się ran. Blizny po ospie mają więc charakter zmian zanikowych. W miejscu powstałej rany brakuje tkanki, dlatego też blizna przybiera postać mniejszej lub większej dziurki w skórze.

Jak uniknąć blizn po ospie?

Nie każdy, kto przechodzi ospę wietrzną, musi liczyć się z tym, że później pojawią się uporczywe blizny. Wiele osób nie ma nawet najmniejszego śladu na skórze po przebytej chorobie i nie ma to nic wspólnego z przebiegiem ospy. Aby jednak zapobiec powstawaniu blizn, należy już podczas przechodzenia ospy zadbać o szczególną higienę w okolicy krostek. Zapobiegnie to ewentualnym zakażeniom. Pacjenci powinni więc codziennie brać krótką kąpiel i regularnie wymieniać pościel. Należy także unikać rozdrapywania ran i pękania bąbli.

Zadanie to może być trudne w szczególności u małych dzieci. Warto więc poszukać preparatów, które zabezpieczą miejsca dotknięte krostkami przed świądem. Na ochronę ran przed zakażeniem warto także stosować się do zaleceń wydawanych przez lekarza. Dobrym rozwiązaniem u dzieci jest również skrócenie paznokci. Pozwala to zniwelować efekt drapania. Sprawdzają się także bawełniane rękawiczki zakładane na noc. Na zmniejszenie blizn wpływa także unikanie słońca i promieniowania UV.

Jakie maści i kremy stosować na blizny po ospie wietrznej?

Na świeże blizny po ospie sprawdzają się specjalne kremy i maści, które regenerują widoczność zmian skórnych. Część z nich zawiera łagodne środki złuszczające i usuwające górną warstwę komórek skóry. Jeszcze inne powodują nawilżenie samych komórek i „wypełniają” ubytki w tkankach.

masc na blizny po ospie

Popularne są kremy i maści z retinolem – pochodną witaminy A, która zwiększa produkcję kolagenu w skórze. W aptekach można nabyć również maść z alantoiną, masą perłową i wyciągiem z cebuli. Pozwalają one zmiękczyć tkanki i rozluźnić ich strukturę kolagenową, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem widoczności blizn.

Jak usunąć blizny po ospie domowymi sposobami?

Czasem niestety mimo zastosowania wszelkich środków zapobiegających powstawaniu blizn, zmiany i tak się pojawiają. Na szczęście dzięki domowym sposobom można znacznie zredukować ich widoczność – w szczególności, gdy są to świeże blizny. Na blizny można zastosować specjalną maść nawilżającą i przyspieszającą gojenie, np. z aloesem lub miodem manuka. Sprawdza się także przykładanie do blizn plastrów cytryny i ogórka.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na redukcję zmian po ospie domowymi sposobami, jest także stosowanie olejków, m.in. olejku różanego, który zawiera cenne przeciwutleniacz i kwasy tłuszczowe. Nakładanie olejku na świeże blizny dwa razy dziennie przez 3 miesiące, pozwala znacznie poprawić wygląd skóry.

Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie kolagenu, który stanowi składnik głębszych warstw skóry. To właśnie uszkodzenie włókien kolagenowych ma duży wpływ na powstawanie głębokich dziurek w skórze. Kolagen można spożywać zarówno w pokarmach, jak i stosować zewnętrznie kremy. Taka terapia jest jednak skuteczna tylko w przypadku świeżych blizn.

Jak usunąć blizny po ospie za pomocą zabiegów medycyny estetycznej?

Najskuteczniejsze w walce z bliznami po ospie okazują się jednak zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej. Możliwości jest wiele a wśród najpopularniejszych i najbardziej skutecznych wyróżnia się m.in.:

  • Peeling chemiczny – polega na zastosowaniu specjalnych płynów i kosmetyków, które prowadzą do powstania łagodnej reakcji chemicznej na górnej warstwie skóry. Kwasy znajdujący się w peelingu powoduje złuszczanie zewnętrznej warstwy i w efekcie poprawia wygląd głębokich blizn. To najtańszy i najprostszy zabieg na redukcję zmian po ospie.
  • Mikrodermabrazja – polega na zeszlifowaniu górnej warstwy skóry za pomocą specjalnego narzędzia – obrotowej szczoteczki.
  • Mezoterapia fibryną na blizny – polega na iniekcji podskórnej aktywnych substancji, które pobudzają tkanki do regeneracji i aktywnej produkcji włókien kolagenowych w bliźnie.
  • Laseroterapia – na skutek działania lasera w bliźnie dochodzi do powstawania niewielkich mikrouszkodzeń. W efekcie skóra jest zmuszana do ponownego rozpoczęcia procesu gojenia blizn – tym razem poprawnego.
  • Wypełnianie blizn kwasem hialuronowym – pod skórę za pomocą cienkich igieł aplikuje się bezpieczny i skuteczny kwas hialuronowy, który wypełnia ubytki skórne. W efekcie poprawia się także stan skóry i blizny, ponieważ dochodzi do pobudzenia regeneracji i produkcji kolagenu.
  • Chirurgiczne podcinanie blizn – sprawdza się zarówno podczas leczenia blizn wklęsłych, jak i jako uzupełnienie terapii laserowej lub wypełnienia kwasem hialuronowym. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę kaniuli i poruszaniu ją tak, aby rozbić zrosty i odseparować bliznę od powięzi mięśniowej. Podcinanie blizn pozwala uzyskać niewielkie krwawe wylewy między warstwami blizny, które stymulują tkankę do przebudowy.
  • Korekta blizn nano tłuszczem – z okolicy talii lub ud pobiera się tkankę tłuszczową, która następnie poddawana jest procesowi oczyszczania w specjalnej wirówce. Rozbija się także tkankę tłuszczową na niewielkie cząsteczki. Następnie oczyszczona tkanka tłuszczowa zostaje wstrzyknięta w miejsce blizny. Materiał pobrany z miejsc bogatych w tkankę tłuszczową zawiera cenne komórki macierzyste, które przyspieszają proces regeneracji skóry.
  • Plastyka blizn ekspanderem – polega na wycięciu blizn i zszyciu rany w taki sposób, aby powstała jak najmniej widoczna zmiana. Ekspander (implant wszczepiany pod skórę) aplikuje się w otoczeniu blizny, aby po pewnym czasie doprowadził do produkcji sztucznego guza. Pomaga on rozciągnąć pokrywającą go skórę. Ekspander wszczepiony pod skórę jest także uzupełniany solą fizjologiczną poprzez podskórne iniekcje.
  • Dermapen – polega na wykorzystaniu innowacyjnego urządzenia z technologią frakcjonowania mikroigłowego. Aparat jest wyposażony w specjalną głowicę z kilkudziesięcioma igłami o niewielkiej średnicy, które wprowadza się pulsacyjnie w skórę. W efekcie powstają mikrouszkodzenia powodujące stymulacje przebiegu procesów regeneracyjnych. Bliznowate ubytki ulegają wypełnieniu zdrową tkanką.
  • Karboksyterapia CO2 – metoda wykorzystuje wpływ dwutlenku węgla na tkanki. Gaz aplikuje się pod skórę za pomocą mezoterapii igłowej. Powoduje to odżywienie tkanki i pobudzenie mikrokrążenia w okolicy poddanej zabiegowi. Rezultatem jest zwiększenie produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co prowadzi do pobudzenia regeneracji.

Przed zastosowaniem danej metody specjalista zawsze przeprowadzi wywiad medyczny i obejrzy głębokość oraz rozległość powstałych zmian.

katarzyna wozniak
Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Woźniak

Specjalistka z zakresu dermatologii i wenerologii. Zajmuje się leczeniem oraz diagnostyką chorób skóry, tj. trądzik, trądzik różowaty (rosacea), alergie, grzybice, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i wiele innych. Pacjenci doceniają ją za holistyczne, indywidualne podejście do...