Wypadanie włosów jest bardzo powszechnym problemem, dlatego przerzedzenie się fryzury jest stresujące i motywuje do poszukiwania informacji na temat przyczyn i skutecznych sposobów leczenia. Niestety wciąż funkcjonuje wiele mitów na temat łysienia, które wprowadzają w błąd i oddalają od prawdziwego rozwiązania problemu.

Najpowszechniejsze rodzaje przebarwień skóry

 • Przebarwienia pozapalne – nieregularne ciemne plamy w miejscach, gdzie wcześniej doszło do urazu lub stanu zapalnego (mogą pojawiać się również po trądziku),
 • Ostuda – jasno- lub ciemnobrązowe płaskie plamy na skórze, w większości przypadków na środku twarzy, mogą być spowodowane ciążą lub przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych.
 • Plamy soczewicowate – ostro odgraniczone, ciemne plamki o średnicy 1-2 mm, mają cielisty, ciemnobrązowy lub czerwony kolor, pojawiają się u osób o jasnej skórze z powodu nadmiernego narażenia na słońce.
 • Plamy typu kawy z mlekiem – mają cielisty lub brązowy kolor i średnicę 10-20 cm, najczęściej znajdują się na tułowiu, są wrodzone lub obecne od wczesnego dzieciństwa, powoduje je zbyt duża ilość melaniny.
 • Piegi – jedne z najpowszechniejszych przebarwień, przez niektórych uznawane za atut, a przez innych – za defekt estetyczny. Mają kolor od cielistego do czerwonego i pojawiają się głównie na twarzy, szyi, dekolcie i rękach. Zimą blakną, ale w bardziej słonecznych miesiącach ponownie stają się widoczne.

We wszystkich tych przypadkach możliwe jest jednak usuwanie przebarwień – współczesna medycyna estetyczna pozwala cieszyć się gładką skórą, nawet osobom, które mają tendencję do przebarwień.

Laserowe usuwanie przebarwień w Klinice OT.CO w Warszawie

Słońce a powstawanie przebarwień

Nie bez powodu coraz więcej mówi się o konieczności codziennego stosowania kremów z SPF 50. Warto o tym pamiętać, ponieważ większość Polaków ma jasną skórę, wyjątkowo wrażliwą na promieniowanie UV. Wszystko jest zależne od fototypu, który trzeba wziąć pod uwagę również, jeśli do usuwania przebarwień ma zostać wykorzystany laser frakcyjny. Wyróżniamy 6 fototypów, z których u Polaków zazwyczaj występują pierwsze trzy:

 • I – biała cera, rude lub blond włosy, niebieskie oczy, piegi, zamiast opalenizny zawsze pojawiają się oparzenia,
 • II – jasna cera, włosy rude lub blond, oczy niebieskie, zielone lub piwne, trudno się opalić, zazwyczaj pojawiają się oparzenia,
 • III – kremowobiała cera, dowolny kolor oczu i włosów, opalenizna stopniowo się rozwija, czasami pojawiają się łagodne oparzenia,
 • IV – brązowa cera, łatwe opalanie, rzadko pojawiają się oparzenia skóry (fototyp charakterystyczny np. dla Włochów i Hiszpanów),
 • V – ciemnobrązowa cera, bardzo łatwe opalanie i bardzo rzadkie oparzenia skóry (fototyp powszechny np. na Bliskim Wschodzie),
 • VI – czarna cera, oparzenia słoneczne nigdy nie występują.

Ryzyko powstania konkretnych przebarwień również w dużej mierze zależy od fototypu. Piegi i plamy soczewicowate znacznie częściej pojawiają się u osób o fototypach I-III, a ostuda jest powszechniejsza przy ciemniejszej karnacji.

Warto pamiętać, że narażenie na słońce bez używania kremu z filtrem, nawet jeśli nie poskutkuje oparzeniami słonecznymi, przyspiesza starzenie się skóry. Promienie UVA niszczą fibroblasty, przyspieszają rozkład kolagenu i elastyny. Z wiekiem ich produkcja naturalnie spada, dlatego wiele dojrzałych kobiet decyduje się na lifting twarzy. Ochrona przed słońcem to jednak jeden z najskuteczniejszych sposobów na opóźnienie procesów starzenia.

Skuteczne sposoby na usuwanie przebarwień

Warto unikać ekspozycji na słońce bez kremu z filtrem oraz picia fotouczulających ziół (np. dziurawca), ale niestety nie wszystkich przebarwień da się uniknąć. W takich przypadkach z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej, dlatego warto zapisać się na konsultację do dermatologa. Specjalista pomoże nie tylko dobrać właściwą metodę na oczyszczanie twarzy, ale też uporać się z poważniejszymi problemami: znaleźć sposób na usunięcie przebarwień oraz określić, jakie efekty są możliwe do osiągnięcia.

Odpowiednia metoda usuwania przebarwień jest zależna od ich głębokości. Jeżeli występują w powierzchniowych warstwach skóry, wystarczający może okazać się peeling kwasem, peeling kawitacyjny, złuszczanie skóry przez zabieg Geneo, mezoterapia czy mikrodermabrazja.

Jeżeli przebarwienia sięgają głębszych warstw, zazwyczaj konieczna okazuje się laseroterapia. Bardzo często wystarczy tylko od 1 do 3 zabiegów, aby pozbyć się przebarwienia. Po zastosowaniu lasera skóra może być podrażniona oraz złuszczać się, ale efekty w większości przypadków efekty widać już po 3 lub maksymalnie 7 dniach. Lasera nie trzeba się obawiać – zabieg dla większości pacjentów nie jest bolesny, odczuwalne jest tylko ciepło. W razie potrzeby można jednak skorzystać z miejscowego znieczulenia. Jeden zabieg trwa tylko od 15 do 30 minut, dlatego na usuwanie przebarwień nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu. Metoda laserowa jest skuteczna przy znacznej większości przebarwień.

Cera rzadko bywa idealnie gładka, jak na zdjęciach poprawionych w programach graficznych – to naturalne, że pojawiają się na niej niedoskonałości. Jeżeli jednak stają się źródłem dyskomfortu i kompleksów, warto działać, ponieważ zazwyczaj wystarczy kilka zabiegów, aby pozbyć się niechcianych przebarwień.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....