Ostuda to przebarwienie skóry, które niekorzystnie wpływa na wygląd estetyczny. Występowanie problemu związane jest ze wzmożonym wytwarzaniem melaniny, a powstałe przebarwienia uwidoczniają się w miejscach wyeksponowanych na słońce.

Melasma najczęściej dotyczy kobiet w okresie rozrodczym, ale spotykana jest także u mężczyzn. Głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za powstanie ostudy są hormony żeńskie, światło słoneczne oraz skłonności genetyczne. Niektóre składniki zawarte w kosmetykach, takie jak salicylany czy cytryniany, również mogą sprzyjać powstawaniu przebarwień. U mężczyzn ryzyko występowania melasmy zwiększa stosowanie substancji produkujących testosteron.

Według ogólnej opinii medycznej ostuda ma związek z niewydolnością wątroby, a występujące przebarwienia mogą być wywołane przez choroby genetyczne, niewydolność lub nadczynność kory nadnerczy. Zmiany skórne związane z występowaniem chorób mogą stanowić pierwszy objaw, który wskazuje na rozwijający się proces patologiczny.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na leczenie ostudy są zabiegi medycyny estetycznej, wykorzystujące laser. Na skutek naświetlania laserem miejsc dotkniętych problemem, przebarwienie ulega stopniowemu ściemnieniu, a następnie złuszczeniu, aż do całkowitego rozjaśnienia. W naszej klinice oferujemy możliwość redukcji przebarwień skóry poprzez laseroterapię.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje