Wszelkie niedoskonałości skóry twarzy oraz oznaki starzenia mogą być skutecznie zredukowane za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z takich zabiegów jest laser frakcyjny, który odmładza oraz regeneruje skórę. Dlatego jest często wybierany przez osoby chcące poprawić kondycję skóry. Jak zatem wygląda zabieg oraz jakie efekty można osiągnąć?

Laser frakcyjny – co to takiego?

Laser frakcyjny to nowoczesny zabieg medycyny estetycznej, który oparty jest na technologii fototermolizy frakcyjnej. Jak dokładnie działa laser? To pytanie zadaje wielu pacjentów, dlatego wyjaśnimy w skrócie zasadę jego działania.

laser frakcyjny co2

Podczas zabiegu laser emituje fale o długości, która pozwala na wchłonięcie ich przez fotoakceptory będące składnikiem tkanki skórnej. Poprzez wiązkę lasera zostaje podgrzana woda znajdująca się w skórze, a wydzielone ciepło powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia i przerwanie skóry. Innymi słowy wiązka lasera jest pochłaniana przez wodę zawartą w tkankach skóry. Na pytanie laser frakcyjny – co to jest można udzielić krótkiej odpowiedzi, że jest to niewielkie urządzenie zbudowane z włókna szklanego emitujące strumień wiązki lasera, która pobudza skórę do regeneracji oraz ją odmładza.

Kiedy warto skorzystać z zabiegu?

Laser frakcyjny CO2 jest polecany każdemu, kto chce odmłodzić wygląd skóry oraz zredukować przebarwienia oraz rozstępy. Laser frakcyjny posiada opinie pozytywne nie tylko w walce ze zmarszczkami, ale również doskonale radzi sobie z bliznami potrądzikowymi, pooperacyjnymi oraz po oparzeniach. Zabieg polecany jest również, gdy chce się usunąć kurzajkę lub odmłodzić wygląd nie tylko twarzy, ale także dłoni.

Oprócz tego laseroterapia na twarz wskazana jest, gdy:

 • Pacjenci preferują mniej inwazyjne zabiegi, które nie ciągną za sobą konieczności długotrwałej rekonwalescencji, wykonywania cięć na skórze czy przeszczepów tkanek – laser frakcyjny to sposób na to, by ich uniknąć!
 • zależy nam na silnym efekcie anti aging, zwiększonej produkcji kolagenu, elastyny i czynników wzrostu w skórze, która samodzielnie przystępuje do przebudowy oraz regeneracji na danym obszarze po wykonanym zabiegu.
 • prowadzimy szeroko zakrojoną terapię uszkodzeń skóry, zmian pigmentacyjnych i tkanki łącznej – laseroterapia na twarz i ciało jest jednym z zabiegów tzw. pierwszego rzutu w przypadku blizn i innych niedoskonałości skóry.

Laser frakcyjny to znacznie większa skuteczność, niż lasery tradycyjne, a jednocześnie zmniejszone ryzyko skutków ubocznych oraz krótsza regeneracja skóry po zabiegu. Podczas wizyty można zastosować znieczulenie miejscowe, a po nim nierzadko wykorzystuje się łagodzące maseczki lub kompresy chłodzące, które pozwalają na pozbycie się dyskomfortu. Laser frakcyjny jest jednym z najchętniej stosowanych narzędzi w wielu problemach skóry, a rezultaty z zabiegów z jego wykorzystaniem są zadowalające. Jeżeli zatem borykasz się z przebarwieniami, bliznami różnego rodzaju, rozstępami, zmarszczkami, wiotką skórą czy widocznymi oznakami starzenia, zdecyduj się na laser frakcyjny na twarz lub ciało!

Jak przygotować się do zabiegu laserem frakcyjnym?

Efekty, jakie da laser Fraxel CO2 są zależne nie tylko od lekarza, ale też odpowiedniego przygotowania do zabiegu przez pacjenta. Warto zacząć myśleć o tym już miesiąc przed zabiegiem. Przede wszystkim, lepiej unikać słońca i codziennie stosować kremy z wysoką ochroną SPF. Nie zalecamy też solarium ani kosmetyków samoopalających. W tym czasie trzeba też powstrzymać się od peelingów chemicznych i innych terapii laserowych.

Dwa tygodnie przed zabiegiem warto zadbać o zmniejszenie ryzyka ewentualnego krwawienia. Polecamy więc odstawić wszelkie kosmetyki i suplementy z witaminą E, dziurawcem, miłorzębem japońskim, nagietkiem, olejem wiesiołka, czosnkiem, rumiankiem i żeń-szeniem. Żeby laser frakcyjny był bezpieczny, nie można również przyjmować leków i ziół o działaniu fotouczulającym. Należą do nich przede wszystkim:

 • Dziurawiec zwyczajny,
 • Arcydzięgiel litwor,
 • Aminek większy,
 • Lubczyk ogrodowy,
 • Pietruszka zwyczajna,
 • Seler zwyczajny,
 • Gorzka pomarańcza,

oraz leki:

 • Tetracykliny,
 • Fluorochinolony,
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (naproksen, ketoprofen, diklofenak, benzydamina),
 • Leki na układ sercowo-naczyniowy (diuretyki, kaptopryl i enalapryl, blokery kanałów wapniowych),
 • Leki przeciwcukrzycowe,
 • Leki psychotropowe, przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe,
 • Retinoidy,
 • Leki przeciwgrzybicze (np. worykonazol, itrakonazol, ketokonazol i gryzeofulwina).

Dwa tygodnie przed zabiegiem laserem frakcyjnym nie powinno się też stosować kosmetyków z kwasami i retinolem. Pacjenci, którzy leczyli trądzik retinoidami, tretynoiną lub izotretynoiną powinni odczekać minimum pół roku od zakończenia terapii. Jeśli zastosujesz się do tych zasad, laser frakcyjny CO2 będzie bezpieczny i da dobre efekty.

Jak wygląda zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?

Pierwszym etapem zabiegu jest odpowiednie przygotowanie skóry. Przede wszystkim zostaje ona oczyszczona i pozbawiona resztek makijażu. Następnie powierzchnię skóry, gdzie będzie przeprowadzany zabieg dezynfekuje się i nakłada krem znieczulający. Dzięki temu podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu i dyskomfortu. Kiedy właściwości kremu znieczulającego zaczną działać, rozpoczyna się zabieg. Moc emitowanej wiązki lasera oraz czas trwania pojedynczego impulsu jest indywidualnie dobierana do obszaru skóry oraz zmian, które chce się zredukować. Laser frakcyjny przyspiesza gojenie ran oraz blizn.


Jednak, jeśli poddajemy się zabiegowi w celu zredukowania zmarszczek lub usunięcia przebarwień wymagana jest większa inwazja w tkanki skórne, co z kolei wpływa na dłuższy czas rekonwalescencji po zabiegu. Sam zabieg nie należy do długich i trwa od 30 do 60 minut w zależności od wielkości obszaru skóry. Warto również wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje laserów wykorzystywanych podczas zabiegu.

Laser ablacyjny jest silniejszy i działa zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz skóry. Dzięki temu efekt jest bardziej widoczny, ale proces gojenia się dłuższy. Z kolei laser nieablacyjny jest słabszy i uszkadza skórę tylko wewnątrz. Jednak dzięki temu proces gojenia po zabiegu jest krótszy. Jeśli chodzi o koszty zabiegu, to laser frakcyjny i jego cena zaczyna się od 400 zł w przypadku zabiegów na twarz oraz do 2500 zł, jeśli korzysta się z zabiegu obejmującego skórę twarzy, szyi i dekoltu.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego często pojawia się zaczerwieniona skóra oraz lekka opuchlizna. Zaleca się stosowanie wszelkich kremów i środków łagodzących poparzenia słoneczne. Zazwyczaj po 3 do 5 dni zaczerwienienie i obrzęk znika. Następnie skóra lekko się złuszcza, po czym wraca do normalnego wyglądu. Dlatego przyjmuje się, że czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi do 7 dni.

Jakich efektów można oczekiwać po zabiegu?

Laser frakcyjny i jego efekty to przede wszystkim spłycenie zmarszczek, regeneracja skóry oraz przyspieszenie procesów gojenia się różnorakich ran. Ponadto laser frakcyjny doskonale sprawdza się w redukcji uporczywych rozstępów oraz blizn. Po zabiegu skóra jest widocznie napięta oraz odzyskuje jędrność i elastyczność. Efekty są widoczne po około 4 tygodniach, ponieważ po tym czasie następuje stymulacja produkcji kolagenu. Jednak, aby w pełni cieszyć się efektami, zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie.

Zazwyczaj wystarczy od 3 do 5 zabiegów w odpowiednim odstępie czasowym. Pełne efekty utrzymują się nawet do roku po przeprowadzonym zabiegu. Po tym czasie warto jest poddać się kolejnej serii zabiegów z laserem frakcyjnym.

Przeciwwskazania

Zabieg, jakim jest laser frakcyjny, w Warszawie oferuje wiele klinik medycyny estetycznej. Jednak warto korzystać z tych profesjonalnych i doświadczonych, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Aby je wykluczyć, należy przed zabiegiem przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. Do głównych przeciwwskazań zabiegu laserem frakcyjnym zalicza się okres ciąży i karmienia, choroby nowotworowe, nieuregulowaną cukrzyce czy opryszczkę.

Ponadto zabieg nie powinien być przeprowadzany u osób z problemami z krzepnięciem krwi oraz bielactwem i łuszczycą. Aby zabieg mógł zostać przeprowadzony bezpiecznie, 24h przed jego wykonaniem nie należy spożywać alkoholu, co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy narażać skóry na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych lub sztucznych oraz stosować karotenu i witaminy A, które mają wpływ na koloryt skóry.

Czym się różni laser frakcyjny ablacyjny od nieablacyjnego?

Laser frakcyjny w kosmetyce występuje w dwóch rodzajach – w formie ablacyjnej i nieablacyjnej. Laser nieablacyjny działa w formie mikrouszkodzeń na wewnętrzne warstwy skóry, bez uszkadzania warstwy zewnętrznej. Skóra po zabiegu znacznie szybciej się goi. Laser ablacyjny ma natomiast mocniejsze działanie, powodując uszkodzenia wewnątrz i na powierzchni skóry. Po leczeniu jej powierzchnia może dość mocno się złuszczać, a osiągnięty efekt ma postać widocznego odświeżenia.

Dlaczego warto stosować laser frakcyjny?

Laser frakcyjny daje ogromne możliwości lekarzom i Pacjentom. Warto więc stosować go z wielu powodów. Przede wszystkim sam zabieg przebiega szybko i jest mało bolesny, a jego efekty można dostrzec już kilka dni po leczeniu. Osoby poddane terapii z zastosowaniem lasera frakcyjnego nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji, jak w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Podczas gojenia się niewielkich ran powstających w trakcie zabiegu, zwykle wystarczy skórę natłuszczać i unikać wystawiania jej na działanie promieni słonecznych.

Poza tym decydując się na laser frakcyjny w Klinice OT.CO, nie trzeba obawiać się skutków ubocznych. Zabieg wykonuje doświadczony lekarz, który ma odpowiednie uprawnienia i korzysta z wysokiej jakości sprzętu. Dobro, zdrowie i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas na pierwszym miejscu, dlatego przed zakwalifikowaniem do leczenia, zawsze przeprowadzamy wnikliwy wywiad medyczny w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

#Blizny #Przebarwienia skórne #Rozstępy #Zmarszczki i kurze łapki
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.Jest...