Ciąża to piękny czas w życiu każdej kobiety, który jest zapowiedzią wielu zmian. Dla skóry po porodzie jest to jednak bardzo ciężkie doświadczenie, którego skutki są widoczne przez długi okres czasu. Na szczęście istnieje wiele metod pozwalających na szybkie i trwałe przywrócenie skórze dawnego wyglądu i jędrności.

Problemy ze skórą po ciąży

Ciąża niesie za sobą okres radosnego oczekiwania na cud narodzin. Podczas tego czasu w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, które sprawiają, że ciało ulega zmianie. Wiele kobiet doświadcza w tym czasie prawdziwego rozkwitu. Skóra zyskuje jędrność, nawilżenie, blask, włosy stają się mocniejsze i bardziej gęste. Inne panie natomiast borykają się w tym okresie z wieloma dolegliwościami. Na skórze zaczynają pojawiać się rozstępy i przebarwienia, a jej ogólna kondycja ulega znacznemu pogorszeniu.

Niektóre kobiety natychmiast po ciąży wracają do swojej wcześniejszej sylwetki, inne zaś latami borykają się z nadmiernymi kilogramami i wiotką skórą.

Podczas ciąży przyszłe mamy mogą znieść wiele wyrzeczeń i nie przeszkadza im fakt, że waga pokazuje kilka dodatkowych kilogramów, a skóra na brzuchu rozciąga się do granic możliwości. Po narodzinach dziecka natomiast sytuacja zwykle diametralnie się zmienia i mankamenty, które wcześniej nie przeszkadzały, wielokrotnie stają się powodem do spadku samooceny. Gdy po porodzie ciało przez długi czas nie wraca do swojej wcześniejszej formy, można skorzystać z oferty zabiegów medycyny estetycznej.

Redukcja cellulitu po ciąży

Problem dotyczący miejscowego występowania cellulitu, który nie znika pomimo diety i ćwiczeń rozwiąże karboksyterapia. Jest to metoda umożliwiająca ujędrnienie ciała. Podstawę zabiegu stanowi podskórna aplikacja dwutlenku węgla za pomocą specjalnej głowicy stymulującej produkcję nowych włókien kolagenowych i naczyń krwionośnych, dzięki czemu polepszeniu ulega ukrwienie skóry.

Zabieg pomaga uelastycznić skórę, zlikwidować cellulit oraz rozstępy. Gaz stosowany podczas karboksyterapii pozwala na opóźnienie starzenia się skóry, nadając jej świetlisty wygląd.

Karboksyterapia CO2 w Klinice OT.CO w Warszawie

Karboksyterapia CO2 trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesna. Istotą zabiegu jest wprowadzenie podskórne dwutlenku węgla, który ulega częściowej przemianie w kwas węglowy, rozpuszczając komórki tłuszczowe. Częściowo stymuluje również skórę do szybkiej produkcji nowych naczyń krwionośnych oraz włókien kolagenowych.

Natychmiast po przeprowadzonym zabiegu można zauważyć pierwsze efekty działania dwutlenku węgla. Skóra staje się wyraźnie bardziej napięta i gładka, a rezultaty potęgują się w ciągu kilku kolejnych tygodni. Jest to uwarunkowane tworzeniem się nowych naczyń krwionośnych i włókien kolagenowych, które poprawiają wygląd skóry. W celu osiągnięcia zadowalających efektów zaleca się przeprowadzenie zabiegu w kilku seriach.

Zabiegi na rozstępy i blizny po ciąży

Częsty problem po porodzie stanowią rozstępy, które zgodnie ze statystykami dotyczą nawet 90% kobiet po urodzeniu dziecka. Występują głównie na brzuchu, piersiach i pośladkach. Z problemem tym świetnie poradzi sobie laser Fraxel. Stymuluje silną regenerację naskórka, co znacznie minimalizuje widoczność rozstępów. Dodatkowo pobudzeniu ulega produkcja włókien kolagenowych i elastyny, co sprawia, że skóra odzyskuje dawną gładkość, naturalny koloryt i jędrność.

rozstępy na brzuchu po ciąży

Zabieg trwa od 10 do 45 minut – zależy to od rodzaju oraz rozległości zmiany skórnej. Przed przystąpieniem do redukcji rozstępów, skóra zostaje poddana znieczuleniu miejscowemu oraz działaniu specjalnej głowicy chłodzącej. Minimalizuje ona uczucie pieczenia i szczypania podczas naświetlania. Następnie laser skierowany zostaje na skórę głowicą, która wysyła strumień impulsów świetlnych tworzących w niej mikroskopijne otwory.

Laserowe usuwanie rozstępów w Klinice OT.CO Warszawie

Dzięki takiemu działaniu, w skórze powstaje niezauważalna siatka, która mobilizuje ją do szybszej regeneracji i stymulacji nowych włókien kolagenowych oraz elastyny. W rezultacie skóra ulega wygładzeniu i ujędrnieniu.

Po wykonanym zabiegu zaleca się używanie kremów regeneracyjnych oraz filtrów UV. Zabezpieczają one skórę przed promieniowaniem słonecznym. Pierwsze rezultaty po wykonaniu naświetlania można zauważyć już po paru dniach od przeprowadzenia zabiegu. Jego największą zaletą jest fakt, że nowe włókna kolagenowe modelują skórę w jej najgłębszych warstwach. Dzięki temu poprawę można odczuwać nawet przez rok.

Redukcja tkanki tłuszczowej

Gdy nadmiar tkanki tłuszczowej po ciąży jest zbyt duży i pomimo intensywnych ćwiczeń oraz odpowiednio zbilansowanej diety nie ulega redukcji, doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie liposukcji ultradźwiękowej. Urządzenie Vaser Lipo przywraca skórze jędrność i elastyczność. Metoda ta oddziałuje wyłącznie na tkankę tłuszczową i nie uszkadza przy tym nerwów oraz naczyń krwionośnych. Dzięki temu po zabiegu można szybko wrócić do normalnego trybu życia.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie należy obawiać się żadnego bólu. Jedyny dyskomfort, jaki można poczuć, jest związany bezpośrednio z wprowadzeniem sondy emitującej ultradźwięki pod skórę.

Fale ultradźwiękowe rozpuszczają komórki tłuszczowe oraz ujędrniają skórę od środka. Następnie tkanka tłuszczowa zostaje odessana na zewnątrz, a na powstałe rany lekarz zakłada szwy. Po wykonanej liposukcji z użyciem Vaser Lipo przez okres 3 – 4 tygodni należy nosić specjalne ubranie uciskowe, które umożliwia osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów.

Przebieg zabiegu odbywa się w kilku etapach:

  • Infiltracji polegającej na znieczuleniu tkanki podskórnej roztworem Kleina,
  • Emulsyfikacji, czyli aktywacji przez ultradźwięki, używanej do odseparowania tkanki tłuszczowej od otaczających tkanek dzięki przetworzeniu ich w emulsje. Ultradźwięki w wodnym środowisku minimalizują oddziaływanie na inne otaczające tkanki, stymulując fibroblasty do produkcji nowego kolagenu.
  • Ekstrakcji polegającej na odessaniu rozluźnionej masy komórkowej składającej się z podanego wcześniej roztworu Kleina, komórek macierzystych z niewielką ilością tkanki łącznej oraz komórek tłuszczowych.

Efekty zabiegu można zauważyć już po jego wykonaniu. Będą ulegać potęgowaniu wraz z gojeniem się ciała. Ostateczny rezultat kształtuje się po około 2 – 3 miesiącach od przeprowadzenia zabiegu. Vaser Lipo gwarantuje, że ciało zostanie nie tylko wyszczuplone, ale także ujędrnione na bardzo długi czas.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....