Problem nadmiaru tłuszczu to dolegliwość charakteryzująca szczególnie osoby z nadwagą.  Brązowa odmiana tłuszczu jest potrzebna w organizmie każdego z nas, jednak jego nadmiar sprzyja powstawaniu, m.in. cukrzycy, niepłodności oraz nowotworom.

Nadmiar tłuszczu gromadzi się w tkance tłuszczowej. Obok komórek tłuszczowych, w tkance znajdują się mniej liczne komórki nerwowe, komórki  układu odpornościowego oraz sieć naczyń krwionośnych, która zasila je w tlen. Komórki tkanki tłuszczowej wydzielają także hormony wpływające na funkcjonowanie organizmu, np. na metabolizm.

W pierwszym roku życia masa tkanki tłuszczowej zwiększa się przede wszystkim poprzez wzrost wielkości komórek tłuszczowych. Wypełniają się one stopniowo trójglicerydami, a ich źródłem w diecie są tłuszcze roślinne i zwierzęce.

Przyczynami zwiększenia tkanki tłuszczowej są przede wszystkim źle zbilansowana dieta, brak ruchu oraz stres. W przypadku przeciążenia spowodowanego nadmiarem tkanki tłuszczowej, wydziela substancje niosące za sobą negatywne konsekwencje dla całego organizmu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych i sercowo – naczyniowych.

Problemu nadmiaru tkanki tłuszczowej nie powinno się bagatelizować, ponieważ nieleczony może powodować poważne konsekwencje w postaci problemów zdrowotnych. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka, konsultacja z lekarzem oraz dobranie prawidłowego sposobu leczenia. W naszej klinice oferujemy możliwość skorzystania z takich zabiegów jak: usuwanie tłuszczu czyli liposukcja. Mają także Państwo możliwość skorzystania z porady specjalistów.

Polecane zabiegi