Pękające naczynka na twarzy, nazywane również pajączkami to problem, który może dotyczyć zarówno starszych, jak i młodszych osób. Poprawnie określa się je jako teleangiektazje. Naczynia znajdujące się pod skórą ciągle kurczą się i rozszerzają na skutek działania bodźców, takich jak ciepło i zimno. Kiedy dochodzi do ich trwałego rozszerzenia, są widoczne przez skórę jako czerwone pajączki. Ich pękanie skutkuje siwymi, bolesnymi plamkami na skórze. Najczęściej pojawiają się na twarzy i nogach, ale mogą dotyczyć również całego ciała.

Przyczyny pękających naczynek na twarzy

Główną przyczyną rozszerzonych naczynek na twarzy są geny. U niektórych osób naczynia krwionośne są bardziej kruche. Niestety w przypadku, gdy jeden z rodziców ma taki problem szansa, że dzieci również będą się z nim zmagać wynosi 40%. Jeśli popękane naczynka na twarzy posiada obydwoje rodziców, prawdopodobieństwo dziedziczenia wynosi aż 90%. Problem ten często dotyka również palaczy, osoby z nadwagą oraz kobiety w ciąży. Bywa również związany ze starzeniem się skóry. Na szczęście są sposoby, aby poradzić sobie ze skórą naczynkową.

Kremy oraz zabiegi na popękane naczynka na twarzy

Cera naczynkowa wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji. W przeciwnym razie może przerodzić się w trądzik różowaty, który charakteryzuje się utrwalonym rumieniem na twarzy, występowaniem krostek oraz bardzo złą reakcją na działanie czynników zewnętrznych.

Krem na pękające naczynka na twarzy powinien skutecznie uszczelniać kapilary znajdujące się pod skórą, tym samym wzmacniając naczynia krwionośne. Powinien zawierać w składzie witaminy K i C oraz takie składniki jak:

  • escynę, która hamuje stany zapalne w żyłach, poprawia elastyczność ich ścianek oraz zmniejsza lepkość krwi. Jest pozyskiwana wyłącznie z nasion kasztanowca i nie występuje w produktach spożywczych;
  • ekstrakt z ruszczyka, który obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ich widoczność. Wzmacnia również ścianki naczyń i zwiększa ich elastyczność oraz redukuje zaczerwienia skóry twarzy;
  • arnika – wytwarzana z kwiatów arniki górskiej. Zmniejsza przepuszczalność naczyń, obkurcza je oraz działa ochronnie na ich ściany. Działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Niestety trwale uszkodzonych naczyń nie da się usunąć za pomocą kosmetyku. Odpowiednia pielęgnacja skutecznie zapobiega jedynie powstawaniu nowych. Skutecznym zabiegiem na popękane naczynka na twarzy jest usuwanie laserowe. To bezinwazyjna metoda, z użyciem laserów wysokoenergetycznych, które powodują przegrzanie tkanek. Podczas zabiegu naświetla się rozszerzone naczynie światłem laserowym, które zostaje pochłonięte przez chromofor, czyli hemoglobinę, zawartą w naczyniu krwionośnym.

Laserowe zamykanie naczynek w Klinice OT.CO w Warszawie

W efekcie temperatura w danym punkcie zostaje podwyższona do około siedemdziesięciu stopni Celsjusza. Powoduje to denaturację białka i zniszczenie naczynia. Dla zachowania bezpieczeństwa, zarówno pacjent, jak i osoba wykonująca zabieg, muszą zabezpieczyć oczy specjalnymi okularami, chroniącymi przed negatywnym wpływem światła laserowego. Niedługo po zabiegu można cieszyć się wyrównanym kolorytem skóry.

laserowe zamykanie naczynek warszawa

Domowe sposoby na pękające naczynka na twarzy

Bardzo duży wpływ na rozszerzone naczynka na twarzy ma tryb życia. Niezbędna jest codzienna, ale umiarkowana aktywność fizyczna oraz unikanie stresu. Najlepiej wyeliminować również nagłe zmiany temperatur i nadmierną ekspozycję na słońce.

Ważna jest odpowiednia dieta, składająca się ze świeżych warzyw i owoców. Osoby ze skłonnością do pękających naczynek na twarzy powinny unikać alkoholu, kawy, herbaty, ostrych przypraw oraz napojów energetycznych.

Szczególnie znaczenie dla wzmacniania naczyń krwionośnych mają:

  • witamina K, zawarta w brokułach, szpinaku, sałacie, awokado, brzoskwini, wątróbce, oleju sojowym oraz tranie,
  • witamina C, którą dostarczają owoce cytrusowe, porzeczki, natka pietruszki, cebula, kiszona kapusta oraz papryka.

Domowym sposobem na pękające naczynka twarzy są również maseczki, które należy nakładać na twarz dwa razy w tygodniu. Kurację można przygotować samodzielnie z łatwo dostępnych składników takich jak: miód, zielona glinka, siemię lniane oraz olejek różany. Twarz można przemywać również naparem z nagietka i  rumianku.

 

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....