Cera naczynkowa to jedno z wielu wyzwań, z którymi muszą mierzyć się osoby dbające o zdrowie i wygląd swojej skóry. Skóra charakteryzuje się rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, które nadają jej czerwonawy, czasem nawet fioletowy odcień. Problemy z cerą naczynkową mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak genetyka, ekspozycja na Słońce, nadmierny stres czy skłonność do podrażnień skórnych. Zadaniem różnorodnych zabiegów kosmetycznych dedykowanych cerze naczynkowej jest nie tylko redukcja widoczności naczynek krwionośnych, ale także złagodzenie stanów zapalnych oraz poprawa ogólnego wyglądu skóry.

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Rozszerzone naczynka krwionośne na powierzchni skóry to główna cecha, po której rozpoznasz cerę naczynkową. Często manifestuje się czerwonymi, czasem fioletowymi przebarwieniami, zwłaszcza w okolicach nosa, policzków i brody. Istotnym elementem tej problematycznej cery jest również zwiększona skłonność do podrażnień, uczuleń oraz reakcji na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.

cera naczynkowa

Powierzchniowe naczynka krwionośne stają się łatwo widoczne, co wpływa na ogólny wygląd skóry. Dodatkowo jest ona bardziej wrażliwa na czynniki atmosferyczne, takie jak Słońce czy wiatr, co może prowadzić do nasilonych stanów zapalnych i podrażnień.

Cera naczynkowa wymaga szczególnej uwagi i delikatnej pielęgnacji. Właściwe metody oraz odpowiednie zabiegi kosmetyczne mogą pomóc w redukcji widoczności naczynek krwionośnych, złagodzeniu stanów zapalnych oraz poprawie ogólnej kondycji skóry. Dbanie o nią wymaga zrozumienia jej specyfiki i dostosowania rutyny pielęgnacyjnej.

Przyczyny powstawania cery naczynkowej

Powierzchniowe naczynia krwionośne są delikatne i cienkie. W zależności od temperatury łatwo mogą rozszerzać się i zwężać, przez co czasami stają się bardziej widoczne. Do innych przyczyn powstawania cery naczynkowej możemy zaliczyć:

 • czynniki genetyczne – skłonność do poszerzania się naczynek krwionośnych może być dziedziczna. Jeśli w rodzinie występują problemy z cerą naczynkową oraz nadwrażliwość skórna, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również i u potomstwa istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia tego typu problemu,
 • ekspozycja na Słońce – promieniowanie UV może powoduje uszkodzenia naczynek krwionośnych, prowadząc do ich poszerzenia i rozszerzenia. Długotrwała ekspozycja na Słońce bez odpowiedniej ochrony w postaci filtra SPF, może zwiększać ryzyko pojawienia się naczynek,
 • nadmierna ekspozycja na skrajne temperatury – wpływ ekstremalnych warunków atmosferycznych. Zarówno zimna, jak i upał, może wpływać na elastyczność naczynek krwionośnych, co prowadzi do utraty ich elastyczności,
 • wiek – wraz z wiekiem skóra traci swoją naturalną elastyczność, a naczynka krwionośne stają się bardziej podatne na poszerzenia. Zjawisko to jest naturalnym procesem starzenia się skóry,
 • palenie papierosów – substancje chemiczne obecne w dymie papierosowym mogą powodować zwężenie naczynek krwionośnych, co utrudnia prawidłowe krążenie krwi i może prowadzić do ich poszerzenia w dłuższej perspektywie,
 • nadmierny stres – długotrwały stres wpływa niekorzystnie na układ krążenia, prowadząc do poszerzenia naczynek krwionośnych. To zjawisko jest często zauważalne w obszarze twarzy,
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – używanie agresywnych kosmetyków, nadmierna eksploatacja skóry w postaci mechanicznego wyciskania zaskórników czy niedoskonałości, a także zaniedbywanie codziennej pielęgnacji skóry może przyczynić się do problemów z naczynkami krwionośnymi.

laser naczyniowy cutera na pękające naczynka

Cera naczynkowa – jakie zabiegi są skuteczne?

Dla osób z cerą naczynkową istnieje szereg skutecznych zabiegów medycyny estetycznej, które pomagają w redukcji widoczności naczynek krwionośnych, łagodzeniu podrażnień i poprawie ogólnej kondycji skóry. Możemy do nich zaliczyć następujące procedury:

 • laseroterapia – zabiegi, takie jak laserowe usuwanie naczynek (laserowe leczenie naczynek krwionośnych), mogą skutecznie zredukować ich widoczność na skórze. Laser działa poprzez selektywne uszkodzenie naczynek krwionośnych, co prowadzi do ich zamykania i stopniowego zanikania,
 • terapia światłem IPL (Intense Pulsed Light) – podobnie jak w przypadku laseroterapii, terapia światłem IPL wykorzystuje pulsujące światło do celowego zamykania naczynek krwionośnych. Jest to skuteczna metoda redukcji rumienia i poprawy ogólnego wyglądu skóry,
 • elektrokoagulacja – metoda ta polega na stosowaniu prądu elektrycznego do zamykania poszerzonych naczynek krwionośnych. Elektrokoagulacja jest skuteczna w usuwaniu pojedynczych naczynek, zwłaszcza tych mniejszych,
 • peelingi chemiczne – delikatne peelingi chemiczne mogą pomóc w złuszczaniu martwego naskórka, poprawiając jednocześnie teksturę skóry i redukując zaczerwienienia. Kwas salicylowy, mlekowy lub migdałowy są często stosowane w peelingach dla cery naczynkowej,
 • zimne kompresy – stosowanie zimnych kompresów może pomóc w zwężeniu naczynek krwionośnych i złagodzeniu zaczerwienień. Zimno zmniejsza przepuszczalność naczynek, co tymczasowo poprawia ich wygląd,

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu zaleca się skonsultowanie się z dermatologiem lub specjalistą medycyny estetycznej, aby dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb i stanu skóry Pacjenta. W gabinecie medycyny estetycznej Kliniki OT.CO stawiamy na wywiad z klientem, aby zrozumieć jego potrzeby i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Redness Treatment – zabieg na cerę naczynkową

Redness Treatment to zabieg skoncentrowany na redukcji zaczerwienień, który stanowi skuteczną odpowiedź na problemy związane z cerą naczynkową. Ten rodzaj terapii kosmetycznej jest zaprojektowany specjalnie dla osób borykających się z widocznymi naczynkami krwionośnymi i zaczerwienieniem skóry.

Redness Treatment - zabieg na cerę naczynkową

Zabieg Redness Treatment polega na zastosowaniu specjalnego serum do walki z zaczerwienieniami. Opiera się na innowacyjnej technologii rozatrol, która umożliwia delikatne, lecz jednocześnie skuteczne zredukowanie zaczerwień i zmian trądzikowych na skórze. W składzie serum znajduje się wiele składników aktywnych — w tym. m.in. kompleks aminokwasów oraz substancje antyoksydacyjne.

Dzięki temu unikalnemu połączeniu składników zabieg gwarantuje subtelne i efektywne rozwiązanie dla osób borykających się z problemami cery naczynkowej, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych. Działanie tego preparatu obejmuje delikatne złuszczanie naskórka, co przyczynia się do wygładzenia skóry. Jednak jego główną zaletą dla skóry jest jednoczesne ujednolicenie kolorytu, poprzez skuteczną redukcję zaczerwienień. Produkt nie tylko eliminuje martwy naskórek, ale także przyczynia się do harmonizacji odcienia skóry, nadając jej zdrowy, młodzieńczy wygląd.

Redness Treatment – zabieg na cerę naczynkową w Klinice OT.CO w Warszawie

Procedury są dostosowywane do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Profesjonalny kosmetolog lub dermatolog analizuje stan skóry, rodzaj zaczerwienień oraz ewentualne inne czynniki wpływające na cerę naczynkową, aby dostosować terapię do konkretnego przypadku. Co więcej, Pacjentom często udzielane są wskazówki dotyczące skutecznej pielęgnacji domowej. Obejmują one odpowiedni dobór kosmetyków, unikanie drażniących składników oraz regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Zabiegi Redness Treatment stanowią kompleksowe podejście do problemu cery naczynkowej, łącząc w sobie zaawansowane technologie z indywidualnym podejściem do potrzeb Pacjenta.

Jak chronić skórę przed powstaniem cery naczynkowej?

W celu prewencyjnym warto wdrożyć kilka prostych nawyków, aby ochronić skórę przed powstawaniem cery naczynkowej oraz zminimalizować ryzyko rozszerzania się naczynek krwionośnych.

Po pierwsze regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, które mogą prowadzić do poszerzenia naczynek krwionośnych. Wybieraj więc produkty o wysokim SPF i aplikuj je nawet w dni pochmurne. Unikaj długotrwałego opalania się, gdyż naraża to skórę na Słońce, które może powodować uszkodzenia naczynek krwionośnych. Ogranicz czas spędzany na Słońcu, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia.

Zbyt gorące kąpiele czy prysznice mogą powodować rozszerzanie się naczynek krwionośnych. Dlatego dobrze jest wybierać ciepłą wodę i unikać ekstremalnych temperatur. Podobnie jeśli chodzi o niskie temperatury. W takich warunkach atmosferycznych skóra może reagować poprzez rozszerzanie naczynek.

Ważna jest także kwestia odżywiania. Należy zwracać uwagę na ilość spożywanych płynów w ciągu dnia, gdyż utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry pomaga w utrzymaniu jej elastyczności i zdrowego wyglądu. Jeśli chodzi o spożywanie pikantnych potraw, alkoholu i innych potencjalnie drażniących substancji, to staraj się ich unikać w miarę możliwości, ponieważ mogą wpływać na poszerzanie się naczynek krwionośnych.

Warto również zwrócić uwagę na jakość kosmetyków, które używamy w codziennej pielęgnacji. Postaw na delikatne kosmetyki i staraj się unikać agresywnych substancji w produktach do skóry. Wybieraj delikatne mydła, kremy i toniki bezpieczne dla cery naczynkowej.

Zdrowie psychiczne to sfera przyczyniająca się do ogólnego wyglądu i kondycji skóry. Długotrwały stres może wpływać na stan naczynek krwionośnych. Dlatego praktyki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja, mogą pomóc w utrzymaniu równowagi psychicznej.

Wdrożenie tych prostych nawyków może pomóc w prewencji problemów z cerą naczynkową oraz wspieraniu zdrowego wyglądu skóry. Warto również konsultować się z dermatologiem czy kosmetologiem w celu dostosowania pielęgnacji do indywidualnych potrzeb skóry.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....