Zaczerwieniona skóra twarzy jest problemem, który stosunkowo często dotyka osób o jasnej skórze, włosach i oczach. Czasem występuje samoistnie, ale może być także objawem poważniejszych schorzeń i zaburzeń funkcjonowania niektórych układów. Przyczyny zaczerwienienia mogą być różne, a sposobów na to, aby poradzić sobie z nim, jest dosyć dużo. Dowiedz się, jak pozbyć się zaczerwienienia na twarzy.

Przyczyny zaczerwienionej skóry twarzy

Wśród przyczyn zaczerwienionej skóry na twarzy, które nie powinny budzić zastrzeżeń, można wymienić między innymi wysiłek fizyczny, momenty stresowe czy czynniki atmosferyczne takie jak promieniowanie UV, zimno i wiatr. Zaczerwieniona skóra na twarzy może pojawiać się także w wyniku reakcji alergicznej. Jeśli istnieje podejrzenie, że zaczerwienienie jest źródłem alergii na składnik pokarmowy lub kosmetyki, należy spróbować je odstawić i skontaktować się z alergologiem. Przyczyną zaczerwienienia, której stosunkowo łatwo się pozbyć może być także niewłaściwie dobrana pielęgnacja – przykładowo mycie skóry zbyt mocnymi detergentami czy jej intensywne pocieranie.

Skóra naczynkowa

Cera naczynkowa to taka, na której czasowo lub stale obecne są czerwone zmiany wynikające z płytkiego unaczynienia skóry, jej wrażliwości i grubości. Występowanie skóry naczyniowej powiązane jest z czynnikami genetycznymi i zmianami hormonalnymi naturalnie występującymi w ciągu życia. Sposobem na powstrzymanie nadmiernego zaczerwienienia w tym przypadku jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów. Podejmowanie leczenia skóry naczyniowej nie ma wówczas sensu, gdyż zaczerwienienie wynika z charakteru samej skóry, a nie obecności określonych schorzeń.czerwone policzki

Rumień na twarzy

Jest chorobą skóry, pojawiającą się w związku z ekspozycją na czynniki alergizujące, infekcyjne, chemiczne czy wirusowe i bakteryjne. Charakterystyczną cechą choroby jest występujące miejscowo zaczerwienienie i pojawianie się pęcherzy. W przypadku podejrzenia rumienia konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Specjalista podczas wizyty przeprowadzi z Pacjentem dokładny wywiad, zleci konieczne badania, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie lub zabiegi wspomagające usuwanie zmian rumieniowych.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry, w której przebiegu obserwuje się zaczerwienienie skóry twarzy i teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe. Leczenie trądziku różowatego zazwyczaj jest dosyć skomplikowane – polega na łączeniu farmakoterapii, leczenia miejscowego, zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych czy zmiany codziennych nawyków, zależnie od występujących objawów i ogólnego stanu zdrowia Pacjenta.

Początkowo choroba objawia się wyłącznie napadowym zaczerwienieniem twarzy, bez żadnych dodatkowych, ani stałych zmian skórnych, które pojawiają się stopniowo wraz z upływem czasu. Na rozwój choroby, jaką jest trądzik różowaty mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, stosowanie niektórych leków, nadmierna ekspozycja na słońce, nieprawidłowa dieta czy zaburzenia w obrębie układu hormonalnego.

Metody zabiegowe pomocne w nadmiernym zaczerwienieniu twarzy

Ponieważ zaczerwienienie twarzy wywołane różnymi czynnikami jest bardzo popularnym problemem, istnieje ogrom możliwości w zakresie leczenia. Jeśli zaczerwienienie utrzymuje się zbyt długo lub pojawia się w sytuacjach, w których nie powinno występować, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do dermatologa. Czasem konieczna może okazać się też konsultacja u chirurga naczyniowego, alergologa, endokrynologa i specjalistów innych dziedzin. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, odpowiednich badaniach i doborze leczenia może również zalecić zabiegi z zakresu medycyny estetycznej lub kosmetologii, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność objawów czy samoistnego zaczerwienienia. Warto zainteresować się nimi również w sytuacji, w której jest się posiadaczem cery naczyniowej lub skóry cienkiej i wrażliwej.

Laseroterapia

Laseroterapia jest niesamowicie skuteczną opcją leczenia, niezależnie od przyczyn zaczerwienienia. Z pomocą tej metody możliwe jest zamykanie naczynek, usuwanie plam starczych i innych przebarwień, a nawet leczenie trądziku różowatego. Laseroterapię wykonuje się za pomocą lasera, którego parametry dobiera się indywidualnie do skóry Pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu nie można się opalać ani przez kilka tygodni poddawać się innym oddziaływaniom takim jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja. Nie wolno także stosować leków i ziół światłouczulających.

Laseroterapia, Zabiegi laserowe w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a po zakończeniu może być widoczne delikatne zaczerwienienie i obrzęk, które ustępują maksymalnie w ciągu 2 dni. Do usunięcia rumienia konieczne jest wykonanie kilku zabiegów w 4-8 tygodniowych odstępach. Rezultaty laseroterapii są jednak niesamowicie zadowalające, a w większości przypadków wręcz spektakularne, stąd też jest to najczęściej stosowana metoda zabiegowa w obliczu problemów z nadmiernym zaczerwienieniem twarzy.

Elektrokoagulacja laserowa

Elektrokoagulacja laserowa polega na kontrolowanym uszkodzeniu i zamknięciu rozszerzonych naczynek, które mogą być przyczyną zaczerwienienia twarzy. Polega na emitowaniu wiązki laserowej w kierunku nadmiernie widocznych naczynek, z których odparowuje woda.

Naczynia następnie samoistnie obumierają, a problem przestaje być widoczny. Zabieg można wykonywać jednorazowo lub w sesjach, zależnie od charakteru i rozległości problemu.

Elektrokoagulacja laserowa w Klinice OT.CO w Warszawie

Światłoterapia

Terapia światłem jest doskonałym sposobem na pozbycie się zaczerwienienia, rumienia i trądziku różowatego. Nawet po ustąpieniu problemu warto skorzystać w ramach skutecznej profilaktyki nie tylko przeciwko nadmiernemu zaczerwienieniu, ale również zbyt szybkiemu fotostarzeniu się skóry. W światłoterapii stosuje się światło niebieskie lub czerwone, które wykazuje działanie zmniejszające zaczerwienienia, przeciwzapalne i ograniczające opuchliznę. Chociaż, nie jest to terapia stosowana zazwyczaj w pierwszej kolejności, doskonale sprawdza się u osób, u których inne sposoby leczenia nie przyniosły oczekiwanych efektów. Jest metodą nieinwazyjną, która nie wymaga stosowania szeroko zakrojonej farmakoterapii. Zabieg polega na nałożeniu na skórę środka światłouczulającego, który zwiększy jej podatność na oddziaływanie światła, a następnie przechodzi się do naświetlania, czyli właściwej części terapii.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny jest jedną z najdelikatniejszych form peelingów. Umożliwia złuszczanie skóry wrażliwej, naczynkowej, skłonnej do podrażnień i z trądzikiem różowatym, zatem sprawdzi się w większości dolegliwości powiązanych z zaczerwienioną twarzą. Może być stosowany samodzielnie lub w ramach wstępu do innych zabiegów. Nie zaleca się jednak wykonywania w okresie letnim, aby nie narażać skóry na oddziaływanie promieni UV. Przeprowadzenie peelingu poprzedza oczyszczenie skóry, a następnie nałożenie preparatu i rozprowadzanie na skórze wibrującym urządzeniem do kawitacji. Po przejściu całej procedury na skórę nakłada się maskę nawilżającą lub odżywczą.

Peeling kawitacyjny z sonoforezą w Klinice OT.CO w Warszawie

Zdarza się, że do około 2 dni po zabiegu można zaobserwować chwilowe pogorszenie stanu skóry, zatem nie należy podejmować się żadnych oddziaływań tuż przed ważnym wydarzeniem. Pozytywne rezultaty peelingów są jednak widoczne. Zaobserwować można zmniejszenie rumienia, złuszczenie martwego naskórka, wygładzenie, wyrównanie kolorytu i zniwelowanie niedoskonałości. Daje świetne efekty także w zakresie ograniczania przetłuszczania się skóry i pobudzania do odnowy.

Peeling chemiczny kwasem migdałowym

Peeling chemiczny kwasem migdałowym umożliwia osiągnięcie niesamowitego efektu rozjaśnienia skóry i zniwelowania widoczności drobnych przebarwień czy zmarszczek. Zwiększa także odporność cery na oddziaływanie promieniowania UV, które jest szczególnie kłopotliwe w przypadku nadmiernego zaczerwienienia. Jest zalecany w przypadku trądziku różowatego, skóry naczyniowej czy występowania przebarwień. Można wykonywać go o dowolnej porze roku – nawet w lecie i zimie. Naskórek, na którym wykonuje się zabieg, nie powinien być jednak uszkodzony.

Peeling kwasem migdałowym w Klinice OT.CO w Warszawie

Peeling migdałowy można przeprowadzać wspomagająco wraz z innymi zabiegami lub samodzielnie. W drugim przypadku szczególnie zaleca się wykonywanie go w seriach, w przynajmniej tygodniowych odstępach. Zalecany okres pomiędzy peelingami wynosi 3-4 tygodnie. Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry. Kolejnym krokiem jest nałożenie preparatu z około 2% stężeniem kwasu migdałowego, by w końcu przejść do etapu właściwego procedury i nałożyć peeling o zawartości kwasu na poziomie 50-70%. Po zabiegu odczuwalne jest doskonałe oczyszczenie skóry, nawilżenie, wygładzenie, poprawa struktury, gęstości i kolorytu.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja jest rodzajem peelingu mechanicznego, który pod warunkiem odpowiedniego dobrania metody może być stosowany u osób z wrażliwą i cienką skórą. Pomoże w przypadku zmian trądzikowych, grudek, krostek, przebarwień i widocznych blizn, które często współwystępują przykładowo z trądzikiem różowatym czy rumieniem. Zabieg umożliwi rzeczywistą likwidację problemu, a nie tylko jego chwilowe zamaskowanie.

Zabieg mikrodermabrazji w Klinice OT.CO w Warszawie

Polega na przykładaniu do uprzednio dobrze oczyszczonej skóry głowicy wyposażonej w elementy ścierne lub specjalną dyszę. Po zabiegu warto zastosować maski łagodząco-kojące. Na skórze ze skłonnością do zaczerwienienia może dojść do jego chwilowego pogłębienia, jednak ostatecznie rezultat jest pozytywny, ponieważ mikrodermabrazja umożliwia usunięcie martwego naskórka i pobudza skórę do odnowy.

Pakiet zabiegów na rumień

Ponieważ specjaliści z kliniki OT.CO doskonale zdają sobie sprawę z różnych przyczyn, którymi spowodowane może być zaczerwienienie na twarzy, stworzyli specjalny pakiet dla osób borykających się z rumieniem, który może pomóc, ponieważ przewiduje wielotorowe oddziaływania. W pakiecie zabiegów na rumień znaleźć można zestaw nieinwazyjnych propozycji z zakresu medycyny estetycznej, które umożliwiają zamknięcie naczynek, rozświetlenie, odżywienie i nawilżenie skóry. Dzięki zastosowaniu lasera, specjalnego serum, zabiegu rozświetlającego i ph formula, można całkowicie pozbyć się lub znacząco ograniczyć widoczność zaczerwienień i rumienia na twarzy, niezależnie od ich przyczyny.

Rumień na twarzy – pakiet zabiegów w Klinice OT.CO w Warszawie

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....