Naczyniaki u dzieci to problem, który zazwyczaj pojawia się w pierwszym roku życia malucha i wraz z wiekiem stopniowo zanika. Dolegliwość charakteryzuje się pojedynczymi zmianami skórnymi, wyposażonymi w dodatkowe naczynia krwionośne. Niekiedy zdarza się również, że mają tendencję do rozrastania się, jednak w 80% przypadków wchłaniają się do 10. roku życia. Nie znaczy to jednak, że pozostałe dzieci muszą z nimi żyć. Jakie są metody ich usuwania?

Czym są naczyniaki?

Naczyniaki to znamiona skórne, które zazwyczaj pojawiają się w pierwszym roku życia dziecka. Schorzenie to ma zwykle łagodny charakter i składa się z przerostu niewielkich naczynek krwionośnych. Do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić, co powoduje powstawanie naczyniaków u małych dzieci. Podejrzewa się, że może to mieć związek ze swoistą grupą białek, które są produkowane przez łożysko w trakcie ciąży. Co ciekawe naczyniaki zdecydowanie częściej pojawiają się u dziewczynek rasy białej.((Dr n. med. Katarzyna Osipowicz „Naczyniak to niegroźny nowotwórhttps://katarzynaosipowicz.pl/blog/naczyniak-to-niegrozny-nowotwor-jak-sie-ich-pozbyc/))

Naczyniaki u dziecka mogą się pojawić zarówno tuż po narodzeniu, jak i w ciągu kilku pierwszych tygodni życia. Początkowo wyglądają jak niewielkie i płaskie znamię, które najczęściej umiejscowione jest na twarzy, skórze głowy lub tylnej części szyi, a niekiedy również w okolicach nóżek i rączek. Co więcej, naczyniaki przyjmują jaskrawoczerwone zabarwienie, ponieważ umiejscowione są blisko powierzchni skóry.

Wraz z upływem czasu niewielkie znamię zmienia się stopniowo w gąbczastą masę, która szybko wyrasta ponad powierzchnią skóry, mogąc osiągać nawet 6 cm średnicy. Po tym etapie naczyniak przestaje się rozrastać i pozostaje przez pewien czas w spoczynku. Następnie może stopniowo zanikać, albo pozostać na trwałe na skórze dziecka w postaci przebarwienia skóry. Na szczęście istnieje możliwość laserowego usunięcia zmiany w klinice medycyny estetycznej pod okiem doświadczonego lekarza dermatologa.

Naczyniaki u dzieci – laserowe usuwanie

Jedną z najskuteczniejszych, a zarazem najbezpieczniejszych metod usunięcia naczyniaków u dziecka jest laser Cutera opracowany w USA, uznawany za model najnowszej generacji. Olbrzymią zaletą tej metody jest jej bezpieczeństwo oraz wspomniana skuteczność, dzięki czemu wygląd skóry dziecka nie będzie stanowił dla niego dyskomfortu w kolejnych latach życia.

Podczas wykonywania zabiegu energia lasera kierowana jest miejscowo na naczyniak, co prowadzi do koagulacji wewnątrznaczyniowej i zamknięcia naczyń krwionośnych. W efekcie zmiana skórna przestaje być odżywiana przez krew i dochodzi do stopniowego ciemnienia naczyniaka. W miejscu wykonania zabiegu może pojawić się również zasinienie, a pole zabiegowe wraz z czasem stopniowo się rozjaśnia.

Jednocześnie dzięki precyzyjnej wiązce światła laserowego podczas zabiegu nie ulegają uszkodzeniu tkanki sąsiadujące. Można więc uznać, że terapia nie powoduje skutków ubocznych. Urządzenie laserowe zostało również wyposażone w specjalną głowicę chłodzącą, która łagodzi nieprzyjemne objawy szczypania i pieczenia podczas zabiegu. Po zakończeniu terapii lekarz omawia z rodzicami małego pacjenta sposób pielęgnacji skóry, aby przyspieszyć jej regenerację i stopniowe odzyskiwanie właściwego zabarwienia.

Każdy chciałby móc się pochwalić piękną i gładką skórą o jednolitym kolorycie, dlatego daj taką szansę również swojemu dziecku, ot co.

#Naczyniaki
emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...