Pękające naczynka są przewlekłym problemem wielu Pacjentów, którzy obserwują u siebie zmiany na twarzy i na nogach. Laser naczyniowy to doskonała propozycja dla osób, które chcą zredukować mało estetyczne zmiany naczynkowe na twarzy i ciele. Dzięki temu urządzeniu można pozbyć się nie tylko tzw. pajączków, ale też naczyniaków i innych odchyleń w kolorycie skóry. Właściwie dobrana długość fal lasera umożliwia dokładne zamykanie naczynek, a barwnik krwi pochłania falę, co w efekcie prowadzi do tego, że naczynko zostaje zamknięte bez ingerencji w ciągłość skóry.

Laser naczyniowy – czym dokładnie jest to urządzenie?

Laser naczyniowy korzysta z zaawansowanych technik leczniczych, które sprawiają, że proces zamykania pajączków przebiega niezwykle sprawnie i skutecznie zamyka naczynka, a także nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych. Zwykle wystarczy pojedynczy zabieg, ale w przypadku rozległych naczynek specjaliści zalecają wykonanie serii naświetleń. W takich sytuacjach laser stosowany jest co ok. 3 – 4 tygodnie.

Na bezpieczeństwo naświetlenia wpływa fakt, że zabieg wykonuje doświadczony dermatolog lub chirurg, który posiada aktualną wiedzę na temat technik leczniczych. W trakcie zabiegu stosowane są krótkie impulsy promienia, a ich częstotliwość dobierana jest indywidualnie dla każdego Pacjenta. Pozwala to zagwarantować większą skuteczność terapii przy równoczesnym komforcie osoby, która poddaje się leczeniu.

Podczas zabiegu laser chłodzi skórę, dzięki czemu jeszcze bardziej minimalizowane jest ryzyko ewentualnych dolegliwości bólowych. Dodatkową zaletą tej techniki jest fakt, że po laserowym zamykaniu naczynek Pacjent może natychmiast wrócić do codziennego funkcjonowania. Jedynymi skutkami ubocznymi, które można zaobserwować na skórze, są niewielkie zaczerwienienia lub delikatne pieczenie skóry. Objawy te mijają jednak samoczynnie po około 2 dniach.

Laserowe zamykanie naczynek w Klinice OT.CO w Warszawie

Na czym polega działanie lasera naczyniowego?

Laser naczyniowy zamyka zmiany skórne poprzez podgrzanie krwi w rozszerzonym naczynku. Temperatura zmienia się na taką, która przyczyni się do obkurczenia jego ścianek i zamknie je. Naczynie krwionośne zostaje zamknięte na stałe, a więc zabieg daje trwałe efekty.

Technika laserowego zamykania naczynek jest znana i udoskonalana od ponad 20 lat. Równoległa wiązka światła uszkadza strukturę zmian naczynkowych, które następnie ulegają stopniowemu procesowi degeneracji. Efektem takiego zjawiska jest zanik teleangiektazji.

Kto powinien skorzystać z lasera?

Zabieg z wykorzystaniem lasera naczyniowego to idealna propozycja dla Pacjentów borykających się z sinymi żylakami umiejscowionymi na różnych partiach ciała. Wskazania do zabiegu obejmują także rozszerzone naczynia krwionośne, pajączki na ciele, znamiona naczyniowe, naczyniaki rubinowe i gwiaździste czy plamy naczyniowe. Laser naczyniowy to także idealna propozycja dla Pacjentów, u których stwierdzono rumień, trądzik różowaty lub melasmę.

laser naczyniowy na pajączki na nogach

Jakie są przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek?

Zabieg nie jest zalecany w przypadku Pacjentów, którzy cierpią na choroby nowotworowe lub stosują indywidualną terapię hormonalną. Przeciwwskazaniem jest także towarzysząca fotodermatoza oraz choroby pęcherzowe skóry, bielactwo, łuszczyca, padaczka czy skłonności do bliznowców. Lekarz odmówi także wykonania zabiegu w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwwskazania czasowe dotyczą natomiast takich elementów, jak:

  • Aktywna opalenizna – minimalna przerwa po ekspozycji na słońce lub po solarium wynosi 4 – 6 tygodni,
  • Opalenizna uzyskana na skutek samoopalaczy – zamykanie naczynek laserem jest możliwe po jej ustąpieniu,
  • Kremy i maści z witaminą A oraz C trzeba odstawić 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
  • Preparaty z substancjami o działaniu złuszczającym trzeba odstawić tydzień wcześniej,
  • Leki i zioła światłouczulające takie, jak dziurawiec, rumianek, pokrzywa, skrzyp polny i mniszek lekarski,
  • Leki przeciwbólowe należy odstawić 2 dni przed zabiegiem,
  • Kuracja antybiotykami – musi być zakończona minimum 2 tygodnie wcześniej,

Jak się przygotować do zabiegu z zastosowaniem lasera naczyniowego?

Rezultaty uzyskane po zastosowaniu lasera naczyniowego są uzależnione od odpowiedniego przygotowania skóry w czasie, który poprzedza zabieg. W tym okresie nie można poddawać skóry działaniu promieniowaniu słonecznemu, a na kilka dni przed naświetlaniem zaleca się, aby nie korzystać z kosmetyków o działaniu złuszczającym i rozjaśniającym skórę. Pacjenci, którzy stosują doustne środki zawierające takie substancje, jak retinoidy, sterydy lub fotouczulające, muszą przełożyć zabieg w czasie. Dodatkowo skóra, którą poddaje się leczeniu, nie powinna mieć żadnych podrażnień i ran.

Jak wygląda zabieg laserowego zamykania naczynek?

Przed przystąpieniem do zabiegu specjalista ocenia przebarwienia, które widoczne są przez warstwę naskórka. Analizuje ich średnicę, kolor, rozmieszczenie oraz ilość. Na ich podstawie lekarz może dobrać właściwą długość wiązki świetlnej lasera oraz ilość energii, rodzaj filtra czy odstęp czasowy między impulsami. Zanim rozpocznie się naświetlanie, wykonywana jest również próba laserowa, która pozwala sprawdzić, czy zastosowane parametry są wystarczające dla Pacjenta.

Po pozytywnym zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu specjalista kieruje wiązkę lasera w obszar poddawany naświetlaniu. Hemoglobina pochłania światło żółte, co przyczynia się obkurczania i zamykania naczynek. Skóra nie jest uszkadzana, ponieważ laser jest całkowicie bezpieczny i nie przerywa jej ciągłości.

Sam proces zabiegu można podzielić na kilka etapów, z których początkowy stanowi oczyszczenie skóry w miejscu poddawanemu leczeniu. Dotyczy to zarówno zmycia makijażu (w przypadku twarzy), jak i peelingu, który pozwala pozbyć się warstw martwego naskórka. W następnym etapie na oczy Pacjenta zakłada się specjalne okulary, które zabezpieczają przed promieniowaniem laserowym. Specjalista, przykładając do skóry głowicę lasera, uwalnia promieniowanie.

Laserowe zamykanie naczynek – jakie są zalecenia po zabiegu?

Zabieg laserowego zamykania naczynek wymaga około 2 tygodni na całkowite zagojenie się skóry. W trakcie tego okresu należy korzystać z delikatnych preparatów myjących, kremów regenerujących oraz nawilżających. Nie należy stosować na skórę drażniących kosmetyków zawierających alkohol. Duże znaczenie ma także ochrona skóry przed działaniem promieniowania słonecznego. Przez około tydzień odradzane są także intensywne ćwiczenia i korzystanie z sauny. Dokładne wytyczne związane z postępowaniem po zabiegu Pacjent otrzymuje od specjalisty, który wykonuje zabieg. Ich przestrzeganie jest bardzo ważne, ponieważ niweluje ryzyko zaistnienia powikłań.

Jakie są zalety laserowego usuwania naczynek?

Laser naczyniowy jest stosunkowo bezpieczną techniką usuwania naczynek. Wyróżnia się nieinwazyjnym charakterem, wysoką efektywnością, komfortem oraz możliwością natychmiastowego powrotu do codziennej sprawności. Terapia laserem może stanowić samodzielną metodę usuwania naczynek lub dodatkowym sposobem kompleksowego postępowania z rozległymi zmianami, gdzie wykorzystanie wyłącznie światła lasera nie dałoby zadowalających efektów kosmetycznych.

Jakie są efekty po zastosowaniu lasera naczyniowego?

Trzeba pamiętać, że efekty zabiegu zależą od indywidualnego Pacjenta oraz jego uwarunkowań genetycznych. Mogą więc różnić się w przypadku każdej osoby. Na rezultat szczególnie wpływają takie czynniki, jak wiek, stan zdrowia, tryb życia Pacjenta i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Możliwe do uzyskania efekty są zawsze omawiane w trakcie wizyty u specjalisty. Rezultaty można zaobserwować już po jednorazowym zabiegu w postaci zamknięcia poszerzonych naczynek, redukcji rumienia, trądziku różowatego oraz usunięcia naczyniaków.

laser naczyniowy cutera na pękające naczynka

Ile kosztuje laserowe usuwanie naczynek?

Cena zabiegu z zastosowaniem lasera naczyniowego jest uzależniona przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian, ich ulokowania oraz wielkością. W Klinice z Warszawy ceny zaczynają się już od 400 zł w przypadku zmian na nosie, przez 800 – 900 zł dla policzków oraz twarzy bez czoła, aż po 1200 – 1600 zł dla dekoltu, twarzy z czołem oraz szyi. Koszty obejmują pierwszą konsultację, w której trakcie lekarz ocenia, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu, dobiera odpowiednią technikę, rodzaj lasera i ustala liczbę sesji.

Czy laser naczyniowy jest bezpieczny?

Zabieg laserowego zamykania naczynek wyróżnia się dużym poziomem bezpieczeństwa. Parametry promieniowania urządzenia dobierane są indywidualnie dla każdego Pacjenta, jego karnacji oraz rodzaju i nasilenia zmian. Dzięki temu jakiekolwiek ryzyko poparzeń zostaje zniwelowane do minimum. Poza tym niska bolesność zabiegu sprawia, że nie wymaga on zastosowania znieczulenia ogólnego i opieki anestezjologa.

Gdzie wykonać zabieg?

Z teoretycznego punktu widzenia laserowe zamykanie naczynek może być wykonywane w gabinecie kosmetycznym. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku znacznie wzrasta ryzyko ewentualnych powikłań. Bezpieczny zabieg możliwy jest do przeprowadzenia tylko przez doświadczonego, certyfikowanego lekarza, w warunkach gabinetu medycyny estetycznej i z zastosowaniem atestowanych urządzeń. Należy też pamiętać, że do bezpieczeństwa zabiegu konieczna jest rozległa wiedza z zakresu anatomii, fizjologii oraz chorób naczyń krwionośnych, aby w trakcie terapii nie nasilić objawów innych schorzeń.

Poza tym lekarz powinien posiadać pełną wiedzę na temat ewentualnych powikłań i sposobów leczenia ich. Dlatego też, mimo że istnieje możliwość wykonania zabiegu z zastosowaniem lasera naczyniowego w warunkach gabinetu kosmetycznego, to takie rozwiązanie nie jest polecane, ponieważ znacznie zmniejsza bezpieczeństwo leczenia.

Czy po zabiegach z wykorzystaniem lasera naczyniowego można latać samolotem?

Do tej pory nie zauważono żadnych medycznych przeciwwskazań do podróżowania samolotem po zabiegu zamykania naczynek krwionośnych. Jeśli jednak zmiany znajdują się na kończynach dolnych, w szczególności przy współistniejących żylakach lub schorzeniach powodujących wzrost ryzyka zakrzepicy, to warto zastosować specjalne pończochy uciskowe. Przy mocno nasilonych objawach, zalecana jest nawet profilaktyka preparatami, które zawierają heparynę.

 

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....