Botox jest substancją stosowaną w celu złagodzenia rysów twarzy oraz pozbycia się zmarszczek. Zastrzyki z botoxu przyczyniają się do nadania twarzy młodszego wyglądu. Toksyna botulinowa (potocznie zwana botoxem) to neuromodulator, który powoduje zahamowanie uwalniania się acetylocholiny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami). Odpowiednia dawka toksyny podana w obręb nadmiernie aktywnego mięśnia skutkuje ograniczeniem  jego aktywności.

Toksyna botulinowa jest znana także jako jad kiełbasiany – jeden z najsilniejszych naturalnych trucizn, która może być podawana w niewielkich dawkach np. w neurologii, dermatologii oraz medycynie estetycznej.

Botox – czoło, lwia zmarszczka. Botox – efekty i zastosowanie

Podawanie botoxu pod skórę pomaga w dość mało inwazyjny sposób wygładzić (nie usunąć) istniejące zmarszczki mimiczne – kurze łapki, zmarszczki na czole oraz zmarszczkę lwią pomiędzy brwiami.

Botox na czoło czy pod oczy to jedne z najpopularniejszych metod wykorzystania toksyny botulinowej. Od niedawna stosuje się także botox na usta, który pozwala na uniesienie opadających kącików, tzw. zmarszczek palacza nad górną wargą, a nawet przy walce z „pomarańczową skórką” na brodzie.

Korekta zmarszczek botoksem

Mięśnie mimiczne, w które podany zostaje botox stają się rozluźnione, co w efekcie wpływa na wygładzenie linii skóry. Toksyna botulinowa pozwala także podnieść brwi, koniuszek nosa, zlikwidować efekt kwadratowej twarzy lub poprawić owal twarzy.

Obok tradycyjnych zabiegów botoxu, coraz bardziej popularne stają się techniki wykorzystujące botox na włosy lub botox rzęs. Zabiegi te stanowią kompleksową kurację, która pomaga w przywróceniu naturalnej równowagi włosów, która często zostaje utracona w wyniku uszkodzenia struktury włosa przez czynniki zewnętrzne. Każdy z typów botoxu posiada wspólną cząstkę – wygładzenie. Botox rzęs i włosów przywraca naturalną miękkość i blask oraz jest praktycznie całkowicie bezinwazyjny.

Innym, równie innowacyjnym trendem w medycynie estetycznej jest baby botox, który polega na podaniu pod skórę (za pomocą mezoterapii igłowej) małej ilości toksyny botulinowej. Wykorzystanie małej dawki preparatu sprawia, że zabieg baby botoxu nie osłabia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, a więc jego działanie jest delikatniejsze. Nie powoduje to tzw. efektu maski, czyli częściowego „zamrożenia” mimiki twarzy.

Działanie botoxu

Toksyna botulinowa wstrzyknięta w okolice zmarszczki skutecznie blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, które są odpowiedzialne za wywoływanie skurczów mięśni twarzy wpływających za ich tworzenie się. Zastosowanie botoxu powoduje działanie paraliżujące mięśnie, które w danym rejonie twarzy tracą zdolność kurczenia się, przez co skóra przestaje się marszczyć i ulega rozluźnieniu, a zmarszczki nie ulegają pogłębianiu.

Leczenie innych dolegliwości

Botox jest wykorzystywany jako środek leczniczy od wielu lat podczas leczenia chorób neurologicznych. W nowoczesnych gabinetach medycyny estetycznej poza zabiegami dedykowanymi urodzie coraz częściej spotyka się także leczenie chorób i dolegliwości sprawiających dyskomfort i pogarszających jakość życia pacjentów.

Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej poprzez blokadę nadmiernej aktywności wybranych grup mięśniowych, mogą w skuteczny sposób zlikwidować przewlekłą migrenę, bruksizm oraz nadmierną potliwość.

Leczenie nadpotliwości botoksem

Jak wygląda przeprowadzenie zabiegu botoxem?

Zabieg wykorzystujący wstrzykiwanie toksyny botulinowej trwa zaledwie kilkanaście minut. Po przygotowaniu do zabiegu oraz schłodzeniu skóry, lekarz przystępuje do ostrzykiwania. W zależności od miejsca, podana zostaje odpowiednia ilość botoxu – w przypadku czoła jest to osiem ostrzykiwań, w okolicy kurzych łapek – trzy po każdej stronie. W przypadku powiek wystarczy tylko jedno lub dwa wstrzyknięcia na każdą z nich.

Na koniec zabiegu ponownie schładza się skórę oraz smaruje kremem z witaminą K. Maść ma chronić skórę przed powstawaniem siniaków. Po wykonanym zabiegu przez trzy godziny nie powinno się dotykać oraz masować twarzy, schylać się oraz kłaść, ponieważ takie ruchy mogą przyczynić się do przemieszczania botoxu pod skórą.

Po dwóch tygodniach od przeprowadzenia zabiegu następuje wizyta kontrolna, podczas której lekarz może określić różnicę przed i po botoxie oraz czy botox rozłożył się równomiernie i nie należy przeprowadzić korekty.

Botox – przeciwwskazania

Pomimo faktu, iż zabiegi botoxu są bardzo bezpieczną metodą wygładzania zmarszczek, istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Osoby cierpiące na osłabienie mięśni, kobiety w ciąży oraz podczas menstruacji nie powinny poddawać ciała ostrzykiwaniu botoxem. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest także przyjmowanie niektórych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i rozrzedzających krew. Szczególnie uważać trzeba na przyjmowanie aspiryny, kwasu acetylosalicylowego, które sprawiają, że skóra staje się bardziej podatna na powstawanie siniaków.

W przypadku, gdy na skórze pojawił się stan zapalny, jak np. intensywny trądzik, lekarz również odmówi wykonania zabiegu. Przed zabiegiem zaleca się wyleczenie wszelkich zmian skórnych, które są przeszkodą do przeprowadzenia zabiegu.

Klinika OT.CO

Klinika OT.CO

"Nasza klinika medycyny estetycznej tworzona jest przez zespół lekarzy, którzy z czystym sumieniem pomiędzy słowami „praca” i „pasja” mogą postawić znak równości. Robimy to, co od zawsze było naszym zamiłowaniem i kochamy to, co robimy."

#Zmarszczki i kurze łapki #Starzenie skóry #Sucha skóra #Nadpotliwość #Zgrzytanie zębami