Botox jest substancją stosowaną w celu złagodzenia rysów twarzy oraz pozbycia się zmarszczek. Zastrzyki z botoxu przyczyniają się do nadania twarzy młodszego wyglądu. Toksyna botulinowa (potocznie zwana botoxem) to neuromodulator, który powoduje zahamowanie uwalniania się acetylocholiny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami). Odpowiednia dawka toksyny podana w obręb nadmiernie aktywnego mięśnia skutkuje ograniczeniem  jego aktywności.

Botox – czoło, lwia zmarszczka

Toksyna botulinowa jest znana także jako jad kiełbasiany – jeden z najsilniejszych naturalnych trucizn, która może być podawana w niewielkich dawkach np. w neurologii, dermatologii oraz medycynie estetycznej.

Podawanie botoxu pod skórę pomaga w dość mało inwazyjny sposób wygładzić (nie usunąć) istniejące zmarszczki mimiczne – kurze łapki, zmarszczki na czole oraz zmarszczkę lwią pomiędzy brwiami.

Botox na czoło czy pod oczy to jedne z najpopularniejszych metod wykorzystania toksyny botulinowej. Od niedawna stosuje się także botox na usta, który pozwala na uniesienie opadających kącików, tzw. zmarszczek palacza nad górną wargą, a nawet przy walce z „pomarańczową skórką” na brodzie.

Mięśnie mimiczne, w które podany zostaje botox stają się rozluźnione, co w efekcie wpływa na wygładzenie linii skóry. Toksyna botulinowa pozwala także podnieść brwi, koniuszek nosa, zlikwidować efekt kwadratowej twarzy lub poprawić owal twarzy.

Obok tradycyjnych zabiegów botoxu, coraz bardziej popularne stają się techniki wykorzystujące botox na włosy lub botox rzęs. Zabiegi te stanowią kompleksową kurację, która pomaga w przywróceniu naturalnej równowagi włosów, która często zostaje utracona w wyniku uszkodzenia struktury włosa przez czynniki zewnętrzne. Każdy z typów botoxu posiada wspólną cząstkę – wygładzenie. Botox rzęs i włosów przywraca naturalną miękkość i blask oraz jest praktycznie całkowicie bezinwazyjny.

Innym, równie innowacyjnym trendem w medycynie estetycznej jest baby botox, który polega na podaniu pod skórę (za pomocą mezoterapii igłowej) małej ilości toksyny botulinowej. Wykorzystanie małej dawki preparatu sprawia, że zabieg baby botoxu nie osłabia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, a więc jego działanie jest delikatniejsze. Nie powoduje to tzw. efektu maski, czyli częściowego „zamrożenia” mimiki twarzy.

Botox w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa produkowana jest przez bakterie beztlenowe z gatunku Clostridium Botulinum. Jej właściwości neurotoksyczne w niewielkich dawkach zostały uznane za niezwykle użyteczne w medycynie estetycznej. Leczenie toksyną botulinową wymaga jednak od lekarza wykonującego zabieg ogromnej precyzji oraz doświadczenia. Fakt ten wynika z jej bezpośredniego oddziaływania na włókna nerwowe. W klinice OT.CO w Warszawie możesz jednak liczyć na profesjonalną opiekę doświadczonych specjalistów, którzy regularnie dbają o rozwój swoich umiejętności, dzięki czemu wykonywane zabiegi są bezpieczne. Przedstawiamy najczęściej wykonywane zabiegi z wykorzystaniem botoxu.

Nadpotliwość pach i okolic intymnych – leczenie toksyną botulinową

Nadpotliwość to przykry problem, z którym boryka się wiele kobiet i mężczyzn. Dolegliwość ta może dotyczyć zarówno pach, jak i stóp lub okolic intymnych. Często zdarza się, że stosowane antyperspiranty drogeryjne lub apteczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a osoba dotknięta tym wstydliwym problem wycofuje się stopniowo z życia towarzyskiego. Tymczasem zabieg toksyną botulinową potrafi skutecznie powstrzymać pocenie się nawet na 6 miesięcy. Fakt ten wynika z oddziaływania tej substancji na włókna nerwowe pobudzające pracę gruczołów potowych, dzięki czemu dochodzi do ich skutecznego zablokowania. Nie warto więc rezygnować z normalnego życia, kiedy pocenie się można skutecznie powstrzymać na długi czas.

Leczenie nadpotliwości botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Korekta zmarszczek toksyną botulinową

Botox wielu pacjentom kojarzy się przede wszystkim z odmładzaniem. I słusznie, ponieważ dzięki jego właściwościom skutecznie usuniesz zmarszczki na czole lub kurze łapki. Korekta zmarszczek jest możliwa dzięki blokowaniu wydzielania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za skurcz mięśni w danej części ciała. Zastrzyk toksyną botulinową pozwala więc rozluźnić mięśnie, a tym samym wygładzić powierzchnię skóry. Od dziś więc lwia zmarszczka na czole lub kurze łapki nie powinny stanowić dla Ciebie problemu.

Korekta zmarszczek botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Bruksizm – zabieg toksyną botulinową

Leczenie toksyną botulinową wykorzystywane jest nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Idealnym tego przykładem jest łagodzenie objawów bruksizmu, czyli choroby polegającej na nadmiernej aktywności mięśni żwaczy, w wyniku której dochodzi do zaciśnięcia szczęki oraz zgrzytania zębami. Problem ten na dłuższą metę jest groźny dla zgryzu oraz szkliwa zębów, które stopniowo się ściera, a organizm nie jest w stanie go samodzielnie odtworzyć. Aplikacja toksyny botulinowej pozwala jednak skutecznie rozluźnić mięśnie i pozbyć się tego problemu na długi czas.

Leczenie bruksizmu botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Botox w ginekologii

Botox jest często wykorzystywany również u kobiet cierpiących na schorzenie o podłożu psychicznym nazywane pochwicą. Jego objawem jest mimowolne zaciskanie mięśni pochwy, co sprawia ból i utrudnia odbycie stosunku seksualnego, a nawet badanie ginekologiczne połączone z pobraniem wymazu z pochwy. Podanie preparatu toksyny botulinowej wyraźnie rozluźnia mięśnie pochwy, co pozwala przywrócić pacjentkom radość z życia seksualnego. Botox w ginekologii wykorzystywany jest również do likwidowania nadpotliwości okolic intymnych.

Leczenie pochwicy botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg botox (toksyną botulinową) w klinice OT.CO

Leczenie nadpotliwości lub bruksizmu oraz usuwanie zmarszczek toksyną botulinową jest bezbolesne i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Odczuwany dyskomfort wielu pacjentów porównuje jedynie do ukłucia przez komara. Przed wykonaniem iniekcji lekarz dobiera dawkę botoxu, która jest dopasowana do oczekiwanych rezultatów zabiegu. Następnie za pomocą mikroigły toksyna botulinowa wstrzykiwana jest do mięśni usytuowanych tuż pod skórą. Zabieg toksyną botulinową spodoba się niecierpliwym pacjentom, ponieważ trwa tylko kilkanaście minut, a jego efekty zauważalne są natychmiastowo bez długotrwałej rekonwalescencji.

Zabiegi z botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Działanie botoxu

Toksyna botulinowa wstrzyknięta w okolice zmarszczki skutecznie blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, które są odpowiedzialne za wywoływanie skurczów mięśni twarzy wpływających za ich tworzenie się. Zastosowanie botoxu powoduje działanie paraliżujące mięśnie, które w danym rejonie twarzy tracą zdolność kurczenia się, przez co skóra przestaje się marszczyć i ulega rozluźnieniu, a zmarszczki nie ulegają pogłębianiu.

Leczenie innych dolegliwości

Botox jest wykorzystywany jako środek leczniczy od wielu lat podczas leczenia chorób neurologicznych. W nowoczesnych gabinetach medycyny estetycznej poza zabiegami dedykowanymi urodzie coraz częściej spotyka się także leczenie chorób i dolegliwości sprawiających dyskomfort i pogarszających jakość życia pacjentów.

Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej poprzez blokadę nadmiernej aktywności wybranych grup mięśniowych, mogą w skuteczny sposób zlikwidować przewlekłą migrenę, bruksizm oraz nadmierną potliwość.

Jak wygląda przeprowadzenie zabiegu z użyciem botoxu?

Zabieg wykorzystujący wstrzykiwanie toksyny botulinowej trwa zaledwie kilkanaście minut. Po przygotowaniu do zabiegu oraz schłodzeniu skóry, lekarz przystępuje do ostrzykiwania. W zależności od miejsca, podana zostaje odpowiednia ilość botoxu – w przypadku czoła jest to osiem ostrzykiwań, w okolicy kurzych łapek – trzy po każdej stronie. W przypadku powiek wystarczy tylko jedno lub dwa wstrzyknięcia na każdą z nich.

Na koniec zabiegu ponownie schładza się skórę oraz smaruje kremem z witaminą K. Maść ma chronić skórę przed powstawaniem siniaków. Po wykonanym zabiegu przez trzy godziny nie powinno się dotykać oraz masować twarzy, schylać się oraz kłaść, ponieważ takie ruchy mogą przyczynić się do przemieszczania botoxu pod skórą.

Po dwóch tygodniach od przeprowadzenia zabiegu następuje wizyta kontrolna, podczas której lekarz może określić różnicę przed i po botoxie oraz czy botox rozłożył się równomiernie i nie należy przeprowadzić korekty.

Jakie są przeciwwskazania do użycia botoxu?

Pomimo faktu, iż zabiegi botoxu są bardzo bezpieczną metodą wygładzania zmarszczek, istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Osoby cierpiące na osłabienie mięśni, kobiety w ciąży oraz podczas menstruacji nie powinny poddawać ciała ostrzykiwaniu botoxem. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest także przyjmowanie niektórych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i rozrzedzających krew. Szczególnie uważać trzeba na przyjmowanie aspiryny, kwasu acetylosalicylowego, które sprawiają, że skóra staje się bardziej podatna na powstawanie siniaków.

W przypadku, gdy na skórze pojawił się stan zapalny, jak np. intensywny trądzik, lekarz również odmówi wykonania zabiegu. Przed zabiegiem zaleca się wyleczenie wszelkich zmian skórnych, które są przeszkodą do przeprowadzenia zabiegu.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....