Palenie papierosów negatywnie wpływa głównie na serce i płuca, ale może również prowadzić do przedwczesnego starzenia się, powstawania zmarszczek i upośledzonego gojenia się ran. Nałogowe palenie może prowadzić do występowania tzw. cery palacza. Skóra staje się wówczas szara, a wokół ust i oczu pojawiają się głębokie bruzdy i zmarszczki. Tytoń wywołuje także negatywny wpływ na włókna kolagenowe i elastyczne w skórze, zmienia się również koloryt skóry, pory ulegają rozszerzeniu,  a skóra staje się szorstka. Całkowite zniwelowanie negatywnych skutków działania tytoniu na skórę może być trudne, ale istnieje kilka sposobów na ich zmniejszenie.

Czym są zmarszczki palacza?

Najważniejszą rolę odgrywa oczywiście zaprzestanie palenia papierosów, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu skóry. Palenie przyczynia się do przyspieszenia procesów starzenia się skóry. Jest to spowodowane faktem, że nikotyna zwęża naczynia krwionośne. Mniejszy przepływ krwi pozbawia skórę tlenu i niezbędnych składników odżywczych oraz witamin, które są niezbędne do regeneracji komórek.

Kolejnym etapem jest poprawa nawyków żywieniowych i przyjmowanie dużej ilości pokarmów bogatych w witaminę A i C – marchewki, pomarańcze, brokuły. Palenie papierosów negatywnie wpływa na wchłanianie witamin, dlatego należy pamiętać o ich regularnym spożywaniu. Ważne jest też dbanie o prawidłowe nawodnienie skóry i ograniczenie spożycia alkoholu oraz kofeiny.

Nie należy także zapominać o właściwej pielęgnacji skóry, poprzez codzienne oczyszczanie i nawilżanie cery. Miejscowo warto stosować kremy przeciwzmarszczkowe z witaminą A lub C będącymi antyoksydantami. W niektórych przypadkach bruzdy i zmarszczki związane z paleniem papierosów są zbyt głębokie, aby samodzielnie zmniejszyć ich widoczność. W takiej sytuacji pomocna może być wizyta w gabinecie medycyny estetycznej, która może zaoferować takie zabiegi, jak podanie kwasu hialuronowego w miejsce głębokich bruzd, zniwelowanie głębokich zmarszczek palacza przy użyciu toksyny botulinowej, zastosowanie peelingu chemicznego, które poprawiają koloryt i zmniejszają poszerzone pory.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem botoksu?

Botoks to substancja, którą wykorzystuje się w celu pozbycia się zmarszczek. Podany w niewielkich objętościach za pomocą cienkiej i specjalnie do tego przeznaczonej igły pomaga nadać twarzy młodzieńczy wygląd. Toksyna botulinowa powoduje zahamowanie uwalniania się acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Odpowiednia dawka toksyny zaaplikowana w obręb nadmiernie aktywnego mięśnia skutkuje ograniczeniem jego aktywności.

Usuwanie zmarszczek palacza botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Zaaplikowanie botoksu pod skórę pomaga w mało inwazyjny sposób wygładzić istniejące zmarszczki. Tzw. zmarszczki palacza, w które podaje się botoks, ulegają rozluźnieniu (a dokładnie mięśnie mimiczne), co w rezultacie wpływa na wygładzenie linii skóry.

Toksyna botulinowa, którą aplikuje się w okolice zmarszczki, skutecznie blokuje przewodzenie impulsów nerwowych odpowiedzialnych za wywoływanie skurczów mięśni twarzy wpływających na ich tworzenie. Wykorzystanie botoksu powoduje działanie paraliżujące mięśnie, które w konkretnym rejonie twarzy tracą zdolność kurczenia się. W rezultacie skóra przestaje się marszczyć i ulega rozluźnieniu, a zmarszczki nie ulegają pogłębieniu.

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej trwa do kilkunastu minut. Lekarz ostrzykuje odpowiednie miejsca zabiegowe toksyną botulinową. Po wykonanym zabiegu przez 3 godziny nie zaleca się dotykania i masowania twarzy, schylania się i kładzenia, ponieważ takie czynności mogą powodować przemieszczenie się botoksu pod skórą. Po 10 – 12 dniach od wykonanego zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna, podczas której specjalista może określić różnicę przed i po zastosowaniu botoksu oraz fakt, czy efekt jest zadowalający dla pacjentki.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?

Innym sposobem na wypełnianie zmarszczek palacza, jest zastosowanie kwasu hialuronowego. Jest to składnik skóry, który wypełnia głębokie zmarszczki, przez to napina skórę w miejscu podania oraz na skutek działania higroskopijnego ściąga wodę i nawilża skórę. Żel wstrzyknięty pod skórę wypełnia zmarszczki i modeluje ich objętość, dzięki czemu uzyskany efekt wygląda bardzo naturalnie i zadowalająco.

Wypełnianie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym w Klinice OT.CO

Zabieg rozpoczyna się od przygotowania skóry poprzez znieczulenie jej specjalnym kremem. Preparat w formie żelu, który zawiera kwas hialuronowy, jest wstrzykiwany pod skórę za pomocą cienkiej igły lub kaniuli na różne głębokości skóry. Podany żel wiąże wodę i uzupełnia niedobór kwasu hialuronowego w skórze, wywołując efekt wypełniający, modelujący i nawilżający.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem nici APTOS?

Bruzdy i zmarszczki wokół ust można także zredukować za pomocą liftingu z wykorzystaniem nici APTOS. To nieoperacyjna metoda, która nie wymaga żadnego specjalistycznego przygotowania pacjenta. Działanie nici polega na grupowaniu tkanek skóry i przywróceniu ich właściwego położenia. Wokół zaaplikowanych nici APTOS natychmiast po ich zastosowaniu powstaje tkanka włóknista, która pełni rolę stelażu dla tkanek. W taki sposób tkanki skóry utrzymuje się w preferowanej pozycji. Materiał, z którego produkowane są nici APTOS (kwas polimlekowy, kaprolakton) wpływa na stymulację produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu lifting z wykorzystaniem nici APTOS pozwala szybko odmienić twarz, odmłodzić ją i ujędrnić.

Nici APTOS w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg poprzedza konsultacja ze specjalistą, który kwalifikuje pacjenta do zastosowania nici. Procedura zabiegowa trwa maksymalnie 40 – 60 minut i przebiega w znieczuleniu miejscowym. Następnie lekarz rozrysowuje przebieg nici umieszczonych pod skórą. Później dokonywane są punktowe nacięcia igłą. Kolejnym etapem jest wprowadzenie nitek do warstwy podskórnej oraz stworzenie stelażu dla tkanek.

Po zastosowaniu nici APTOS na twarzy występuje niewielki obrzęk lub zaczerwienienie. Pomimo tego, po zaaplikowaniu ich można wrócić natychmiast do codziennego funkcjonowania. Należy jednak unikać intensywnej mimiki twarzy oraz wysiłku fizycznego. Warto wykonywać zimne okłady redukujące obrzęk.

Pierwsze efekty widoczne są natychmiast po przeprowadzonym zabiegu. Głównym rezultatem jest przywrócenie twarzy młodzieńczego, naturalnego wyglądu. Skóra staje się nawilżona, sprężysta, pozbawiona zmarszczek i bruzd.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem lasera?

Nieestetyczne zmarszczki palacza i bruzdy można skutecznie zredukować za pomocą laserowego liftingu. Jest to bezbolesna metoda, która polega na wnikaniu wiązki lasera do naskórka i skóry właściwej. Pobudza to procesy regeneracji i wzrost nowych komórek. W rezultacie skóra wygląda na młodszą i bardziej promienną.

Laseroterapia, Zabiegi laserowe w Klinice OT.CO w Warszawie

Działanie lasera polega na produkowaniu w skórze kontrolowanych mikrouszkodzeń niewidocznych gołym okiem. Powoduje to stymulację komórek do szybszego procesu regeneracji, gojenia się oraz produkcji nowych włókien kolagenowych. Rezultatem jest uzyskanie lepszego napięcia i wygładzenia skóry. Efekt odmłodzenia jest całkowicie naturalny. Laser jest bardzo bezpieczną metodą, która gwarantuje krótki czas potrzebny na rekonwalescencję po zabiegu.

Na czym polega zabieg mikrodermabrazji i peelingu chemicznego?

Złuszczanie naskórka ma na celu pobudzenie procesu regeneracyjnego, a w rezultacie wygładzenie skóry. Podczas mikrodermabrazji stosuje się niewielkie kryształki, głowice diamentowe lub roztwory soli fizjologicznych. Za pomocą specjalnego urządzenia kieruje się je na wybrany fragment skóry, a następnie odsysa dedykowaną głowicą razem z usuniętym, martwym naskórkiem.

Inną możliwością jest zastosowanie peelingu chemicznego, który przeprowadza się za pomocą specjalnie dobranego kwasu medycznego. Jego rodzaj i stężenie dobierane jest po dokonaniu wstępnej oceny stanu skóry i ustaleniu jej wymagań. Zabieg umożliwia dogłębne oczyszczenie skóry, dzięki czemu szybciej zachodzą w niej procesy rewitalizacyjne, a zmarszczki palacza ulegają wygładzeniu i spłyceniu.

Peelingi chemiczne w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg polega na nałożeniu substancji aktywnej na powierzchnię skóry. Wyróżnia się peelingi powierzchniowe, średnie i głębokie. Im większy zakres działania, tym lepszy proces stymulacji i regeneracji skóry. Najczęściej wykorzystuje się takie preparaty, jak Cosmelan, Dermamelan, kwas trójchlorooctowy i kwas migdałowy.

Po wykonanym zabiegu skóry nie należy eksponować nadmiernie na promieniowanie słoneczne przez okres jednego tygodnia, a także stosować filtrów słonecznych. Nie zaleca się stosowania kosmetyków zawierających retinol. Rodzaj i intensywność efektów jest uzależniona od preparatu, jakim wykonano peeling chemiczny na skórze. Tuż po jego przeprowadzeniu skóra może być lekko zaczerwieniona i piec. Jednak takie objawy znikają samodzielnie i nie ma powodu do niepokoju. Rezultat zabiegu można zauważyć tuż po jego wykonaniu w postaci rozświetlonej, napiętej i bardziej nawilżonej skóry.

hanna kowalska
Lek. Hanna Kowalska

Jestem specjalistą dermatologii i wenerologii, a swoje ponad 6-letnie doświadczenie zawodowe zdobywałam w trakcie pracy w Klinice Dermatologii i Wenerologii USK im. WAM w Łodzi. W Klinice OT.CO przeprowadzam zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, regeneracyjnej,...