Wirus HPV coraz częściej dotyka młodych ludzi. Jest bardzo groźny, ponieważ może być przyczyną wielu groźnych dla ludzkiego życia chorób. Występuje w kilkudziesięciu rodzajach i może przebiegać delikatnie lub stanowić poważne zagrożenie dla życia ludzkiego. Dlatego też warto wiedzieć, jakie objawy daje wirus HPV, jak uniknąć zakażenia oraz jak postępować w przypadku choroby.

Czym jest wirus HPV?

Wirus HPV, czyli human papilloma virus należy do rodziny wirusów papillomawirusów i występuje w ponad 100 różnych rodzajach. Każda odmiana wirusa ma inny wpływ na tworzenie się infekcji urogenitalnych u kobiet oraz mężczyzn. Wirus HPV dzieli się na dwie grupy:

  • niskoonkogenne,
  • wysokoonkogenne.

Wirus HPV z pierwszej grupy jest przyczyną powstawania takich dolegliwości, jak brodawki, kłykciny kończyste i płaskie. Zmiany te dotykają męskie i żeńskie okolice narządów płciowych. Mogą pojawić się w pochwie, szyjce macicy i sromie, a objawy HPV u mężczyzn pojawiają się w okolicy krocza, moszny oraz penisa. Co więcej, brodawki mogą pojawiać się również na stopach oraz dłoniach. Z racji tego, że niskoonkogenny wirus HPV często objawia się brodawkami, określa się go również jako brodawczak.

brodawczak ludzki wirus hpv

Natomiast w przypadku grupy wirusa HPV wysokoonkogennego sytuacja jest bardziej poważna. Wszystko dlatego, że może on prowadzić do nowotworów narządów płciowych, głowy oraz szyi.

Jak można się zarazić?

Najczęściej do zarażenia HPV dochodzi drogą płciową. Podczas stosunku, szczególnie bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Zazwyczaj to młodzi ludzie między 15. a 25. rokiem życia są ofiarami wirusa brodawczaka ludzkiego, ze względu na aktywne życie seksualne.

Innym sposobem zakażenia się jest bezpośrednio kontakt skórny z brodawką innej osoby, która najczęściej występuje na stopach oraz dłoniach. Ponadto ryzyko zakażenia jest większe podczas korzystania z miejsc publicznych, takich jak baseny lub siłownie.

Objawy wirusa HPV i choroby, które powoduje

Brodawczak ludzki w początkowej fazie rozwoju nie daje objawów. Dlatego też zakażony przez długi czas może nie być świadomy tego faktu. Z tego powodu w diagnostyce stosuje się głównie specjalne testy wykrywające. Często osoby posiadające silny układ immunologiczny same zwalczają wirusa bez wiedzy o tym, że są zakażone.

Pierwszą niepokojącą zmianą wywołaną przez wirus HPV zazwyczaj są brodawki, które pojawiają się na powierzchni dłoni i stóp. Są to niewielkie guzki o twardej strukturze. Nieleczone mogą powodować rozprzestrzenianie się i tworzenie nowych skupisk, co może wpływać na dyskomfort i ból odczuwalny w codziennym funkcjonowaniu. Skuteczne leczenie brodawek możliwe jest w pierwszej fazie choroby.

Objawy HPV to również kłykciny kończyste, które także są brodawkami. Występują w obszarach zewnętrznych narządów płciowych oraz odbytu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Może się również zdarzyć, że tego typu brodawki pojawią się w okolicach jamy ustnej i błony śluzowej gardła. Nieleczone mogą być przyczyną guzów oraz narastać na okoliczne tkanki.

Wirus HPV przyczynia się również do rozwoju nowotworów. Jako że nie daje objawów, wczesna diagnostyka nowotworów wywołanych za jego przyczyną jest bardzo trudna. Najczęściej do czynienia mamy z rakiem szyjki macicy, prącia, jamy ustnej, a nawet gardła. Ponadto nowotwór wywołany przez wirus brodawczaka ludzkiego często w późnej fazie choroby daje przerzuty i rozwija się dość agresywnie.

Jak leczyć wirusa HPV?

W zależności od choroby, jaką wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego leczenie jest zróżnicowane. W przypadku brodawek można podjąć leczenie samodzielnie kupując w aptece specjalne preparaty oraz zestawy do krioterapii, czyli punktowego zamrażania. Jeśli takie leczenie nie przyniesie efektów, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Natomiast kłykciny kończyste leczone są za pomocą specjalnych preparatów na receptę.

Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej umówić się na spotkanie z lekarzem. Ponadto w walce z tym rodzajem brodawek pomocne są zabiegi krioterapii, laseroterapii lub chirurgiczne. W przypadku nowotworów leczenie jest dużo bardziej skomplikowane, a wszystko zależy od stopnia rozwoju raka oraz jego rodzaju. Jednak powszechnie stosuje się chemioterapię lub radioterapię. W niektórych przypadkach skuteczną metodą okazuje się leczenie operacyjne.

Jak zapobiegać zakażeniom?

Oczywiście najbardziej skuteczną formą profilaktyki wirusa HPV jest unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami posiadającymi brodawki. Ponadto w miejscach publicznych warto dbać o odpowiednią higienę oraz szczególnie na basenach zadbać o obuwie. Należy również zachować środki ostrożności podczas stosunków seksualnych oraz ograniczyć ilość partnerów. Warto też stosować prezerwatywy, które chronią w 60% przed zakażeniem.

szczepionka przeciw hpv

Inną metodą profilaktyki jest opóźnienie rozpoczęcia życia seksualnego lub przed jego rozpoczęciem poddanie się szczepieniu. Szczepionka HPV przeznaczona jest dla dziewcząt. Zazwyczaj szczepienie profilaktyczne odbywa się między 11. a 12. rokiem życia lub przed ukończeniem 18 lat. Co więcej, szczepienie odbywa się w trzech seriach, ponieważ taki sposób podania szczepionki daje największą skuteczność. Oczywiście szczepienie poprzedzone jest badaniem cytologicznym, które ma na celu wykluczyć ewentualny nowotwór szyjki macicy.

#Brodawki #Rak
mariusz sikora
Dr n. med. Mariusz Sikora

Docent Mariusz Sikora, który przeprowadza konsultacje trychologiczne i dermatologiczne jest Absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.Aktualnie pracuje w Klinice Dermatologicznej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.Stale poszerza swoją wiedzę i podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych międzynarodowych i...