Kłykciny kończyste to jedno z najczęściej pojawiających się schorzeń przenoszonych drogą płciową. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Leczenie kłykciny kończystej bywa czasochłonne i angażuje obu partnerów seksualnych. Dlatego warto wiedzieć, jak ustrzec się przed zarażeniem oraz co powoduje powstanie kłykciny kończystej. Ważne jest również wczesne rozpoznanie kłykcin kończystych i szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Czym są kłykciny kończyste i jakie są ich przyczyny?

Kłykciny kończyste to małe brodawki występujące w okolicach narządów płciowych oraz odbytu. Kłykciny kończyste pojawiają się na skutek zakażenia wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Istnieje wiele jego odmian – aż około 100, z czego 40 dotyka męskich i żeńskich narządów płciowych. Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową i szacuje się, że połowa wszystkich osób aktywnych seksualnie będzie miała styczność z wirusem.

kłykciny kończyste

W większości przypadków układ odpornościowy osoby mającej kontakt z wirusem HPV eliminuje go, przez co nie dochodzi do objawów. Jednak, jeśli osoba posiada osłabiony układ immunologiczny, podczas kontaktu z wirusem jest duża szansa na zarażenie się. Osoba zakażona może mieć objawy nawet po 2 miesiącach po kontakcie z nosicielem wirusa. Okres ten może być również dłuższy. Choroba rozwijać się może w organizmie nawet do roku, międzyczasie zarażając inne osoby.

Objawy

Kłykciny kończyste i ich objawy to zazwyczaj pojawienie się niewielkich, cielistych brodawek. Niekiedy osiągają one większe rozmiary i przybierają kształt i formę kalafiorowatą. Objawami występowania kłykcin kończystych są również swędzenie oraz uczucie dyskomfortu podczas stosunku. Może się również zdarzyć, że podczas stosunku pojawi się krwawienie. Kłykciny kończyste szybko się rozprzestrzeniają i rosną. Dlatego ważne jest ich prawidłowe rozpoznanie.

Kłykciny kończyste u mężczyzn pojawiają się na napletku, mosznie oraz trzonie prącia. Mogą również występować u ujścia cewki moczowej oraz w okolicach odbytu. Natomiast u kobiet brodawki występują na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy oraz również wokół odbytu. Niekiedy może się zdarzyć, że brodawki rozwiną się w ustach i gardle, co jest wynikiem seksu oralnego z zakażoną osobą.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Leczenie kłykcin kończystych jest czasochłonne i bywa trudne, ze względu na długi rozwój choroby. Jeśli zdiagnozowano u pacjenta aktywnego wirusa HPV, konieczne jest leczenie. Kłykciny kończyste i leczenie domowe to pierwsze metody, po które się sięga, w oczekiwaniu na wizytę u lekarza. Należą do nich między innymi przemywanie brodawek octem jabłkowym lub nakładanie preparatów na bazie roślin iglastych. Stosuje się również wyciąg z zielonej herbaty. Jednak wyleczenie brodawek domowymi sposobami nie będzie możliwe, ponieważ powinno się je usunąć w całości. Dlatego nie warto na własną rękę próbować domowych sposobów leczenia, a udać się do lekarza w celu konsultacji i wybrania odpowiedniej metody leczenia.

Leczenie kłykcin kończystych w OT.CO Clinic

  • Kłykciny kończyste i ich leczenie powinno odbywać się pod opieką lekarza. Metod jest wiele, a wybór odpowiedniej będzie zależał od wielkości brodawek, ich rozległości oraz miejsca, gdzie się pojawiły. Często pierwszym etapem leczenia, jest leczenie farmakologiczne. Lekarz przepisuje leki doustne oraz maści, które zawierają podofilotoksynę lub imikwimodem dostępne wyłącznie na receptę.
  • Innym sposobem na leczenie brodawek jest krioterapia, czyli zamrażanie ciekłym azotem. Zabieg polega na przyłożeniu do brodawki specjalnego aplikatora o ujemnej temperaturze. Na skutek zamrożenia brodawka ulega zniszczeniu i staje się martwa. Zazwyczaj po okresie do dwóch tygodni od zabiegu organizm samoistnie usuwa martwą brodawkę. Zabieg jest mało bolesny, stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Ponadto krioterapia nie zostawia blizn i pozwala na normalne funkcjonowanie narządów płciowych zarówno u Pań, jak i Panów.
  • Równie skuteczną metodą na leczenie i usunięcie brodawek jest użycie lasera. Laserowe usuwanie kłykcin kończystych jest niezwykle precyzyjne, dlatego pozwala na usunięcie nawet niewielkich brodawek. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa zazwyczaj do 40 minut. Pod wpływem lasera zmiana w postaci brodawki ulega odparowaniu oraz koagulacji. Należy podkreślić, że podczas zabiegu laserem nie zostają uszkodzone zdrowe tkanki, dzięki niezwykłej precyzji. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności.
  • W przypadku dużych, głęboko osadzonych zmian niezbędne będzie leczenie chirurgiczne. Polega ono na całkowitym wycięciu brodawki oraz pobraniem fragmentu do badania histopatologicznego, aby wykluczyć zmianę nowotworową. Odbywa się to za pomocą tradycyjnego noża chirurgicznego bądź noża elektrycznego – elektrokoagulacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, ponieważ wirus HPV w dużej mierze przyczynia się do rozwinięcia raka szyjki macicy. Dlatego nie wolno lekceważyć zmian skórnych i brodawek w okolicach narządów płciowych i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą, który dobierze sposób leczenia oraz dodatkowo sprawdzi, czy zmiana nie ma charakteru nowotworowego.
#Brodawki #Znamiona na penisie
mariusz sikora
Dr n. med. Mariusz Sikora

Docent Mariusz Sikora, który przeprowadza konsultacje trychologiczne i dermatologiczne jest Absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.Aktualnie pracuje w Klinice Dermatologicznej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.Stale poszerza swoją wiedzę i podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych międzynarodowych i...