Brodawki to problem natury estetycznej, który powodują wirusy. Brodawka pojawia się na skórze dłoni, stóp, w obszarze narządów płciowych oraz błonach śluzowych gardła. Może się zdarzyć, że brodawka ulokuje się również na oku. Brodawki pojawiają się na skórze w przypadku zarażenia wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Istnieje ponad 100 odmian tego wirusa, a aż 40 rodzajów przenosi się drogą płciową.

Brodawka w fazie początkowej to niewielka i twarda narośl na skórze przypominająca guzek. Jej struktura jest szorstka i nierówna oraz przybiera kolory od białego, poprzez różowy i brązowy. Może się również zdarzyć, że w środku brodawki będą widoczne czarne punkciki. W kolejnej fazie rozwoju wirusa, może pojawiać się więcej brodawek a te obecne dotychczas mogą się powiększać.

Istnieje podział na brodawki zwykłe, które pojawiają się najczęściej na dłoniach, palcach u rąk oraz stopach. Brodawki te nie powodują swędzenia, ale mogą przysparzać dolegliwości bólowych. Natomiast inny rodzaj brodawek – brodawki płaskie występują na skórze twarzy u dzieci. Kolejnym rodzajem są brodawki płciowe nazywane kłykciami kończystymi. Zlokalizowane są w obszarach narządów płciowych oraz odbytu. Ich pojawienie się może powodować dyskomfort podczas stosunku, a w przypadku kobiet mogą przyczyniać się do raka szyjki macicy.

Pojawienie się brodawki, niezależnie od rodzaju, powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ jedynym sposobem leczenia jest ich usunięcie. Odbywa się to poprzez maści oraz kremy lub specjalne zabiegi. Sposób leczenia uzależniony jest od ulokowania brodawki oraz jej rozmiarów i zagnieżdżenia w skórze. Poniżej przedstawiamy skuteczne zabiegi na szybkie pozbycie się kurzajek różnego rodzaju.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje