Wdowi garb, chociaż większości osób kojarzy się ze starzeniem i starością dotyka obecnie coraz większej ilości młodych ludzi. Również jego nazwa nawiązuje do owdowiałych kobiet, u których często można było spostrzec tego rodzaju zgrubienie w okolicach odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Dowiedz się, czym dokładnie jest wdowi garb i jak można z nim walczyć.

Objawy wdowiego garbu

Wdowi garb nazywany również bawolim garbem pojawia się tuż pod karkiem. Wbrew obiegowej opinii nie jest on związany z nieprawidłowościami w obrębie tkanki kostno-chrzęstnej. Składa się w całości z tkanki tłuszczowej. Wśród jego cech charakterystycznych można wymienić zauważalną wypukłość na wysokości górnych przyczepów mięśnia czworobocznego pleców, zaokrąglenie pleców, a w konsekwencji również wysunięcie głowy do przodu.

Często osoby, które posiadają bawoli garb, skarżą się na ból głowy, kręgosłupa, szyi, barków i ramion. Jest on nie tylko problemem estetycznym, ale również praktycznym. Zaniedbanie bawolego garbu może prowadzić do problemów z poruszaniem szyją, oddychaniem, szumami usznymi i nudnościami. Bawoli garb znacznie ogranicza również ruchomość okolicznych mięśni.

Przyczyny wdowiego garbu

Przyczyny pojawiania się wdowiego garbu nie są w pełni wyjaśnione, jednak wiadomo, że dużą rolę w jego kształtowaniu ma niewystarczająca ilość ruchu, siedzący tryb życia i utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała. Ryzyko powstania wdowiego garbu zwiększają nadwaga i otyłość, przewlekły stres oraz krótkowzroczność. Wpływ na jego powstanie mogą mieć również rozmaite choroby i przyjmowanie niektórych leków. Nie wyklucza się również udziału czynników genetycznych i nieprawidłowych nawyków dotyczących siedzenia wykształconych w dzieciństwie – niektórzy mają większe tendencje do tworzenia się tego rodzaju zmian.

Przyczyną schorzenia może być także osteoporoza. Jeśli więc Pacjent dostrzeże u siebie wdowi garb lub podejrzewa, że być może przypadłość rozwija się również u niego, powinien jak najszybciej udać się na konsultację lekarską. Często wystarczy wyłącznie zmienić nawyki, aby pozbyć się garbu. Zdarza się jednak, że jest on objawem poważniejszych nieprawidłowości ogólnoustrojowych. Wówczas, liczy się czas i należy jak najszybciej podjąć leczenie. Wdowi garb często pojawia się również u osób zakażonych wirusem HIV, stosujących terapię przeciwwirusową, a także w przebiegu Zespołu Cushinga.

Diagnozowanie wad postawy

Żeby zdiagnozować bawoli garb, należy udać się na konsultację lekarską. Ortopeda musi obejrzeć dokładnie sylwetkę i stwierdzić, czy wdowi garb rzeczywiście występuje. Pomocne w tym bywają rozmaite badania obrazowe, palpacyjne, a także funkcjonalne. Wspólnie z lekarzem poszukuje się także przyczyny pojawienia się garbu, ponieważ to od niej przeważnie zależy sposób leczenia. Wśród przykładowych form leczenia można wymienić między innymi masaże, kinezyterapię, liposukcję czy lipolizę iniekcyjną.

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy jest doskonałym zabiegiem, który pozwoli pozbyć się wdowiego garbu, a także dolegliwości bólowych, które nierzadko mu towarzyszą. Dzięki niemu można liczyć na rozluźnienie spiętych mięśni, zwiększenie zakresu ruchu i skorygowanie nieestetycznej zmiany na karku po zadbaniu o prawidłową postawę ciała. Masaż zniweluje także przeciążenia wywoływane nieodpowiednim ułożeniem ciała i pomoże się zrelaksować. Polega na zastosowaniu rozmaitych technik manualnych – głaskania, ugniatania i masowania lub naciskania w określone punkty na ciele. Czasami do masażu stosuje się także specjalne rollery. Masaż można wykonywać całościowo, obejmując całe ciało Pacjenta lub częściowo, koncentrując się wyłącznie na wdowim garbie.

Masaż specjalistyczny – drenaż limfatyczny

Masaż specjalistyczny to sposób na przywrócenie tkanek, na których wykształcił się wdowi garb do pierwotnej postaci. Ponieważ garb znacząco ogranicza ruchomość i powoduje ból, masaż specjalistyczny w formie uciskowej może być tym, czego potrzebuje Pacjent. Wpływa pobudzająco na przepływ krwi i limfy w organizmie, zatem zwiększa jego zdolności regeneracyjne i reguluje napięcie mięśniowe. Drenaż limfatyczny pozwala rozbić złogi tłuszczowe, które zalegają w różnych partiach, a następnie usunąć je z organizmu.

Kinezyterapia na wdowi garb

Kinezyterapia to rodzaj zabiegów fizjoterapeutycznych, które łączą kilka różnych gałęzi leczenia ruchem. Jest zestawem indywidualnie dobieranych przez fizjoterapeutę ćwiczeń do problemu Pacjenta. Wymienia się różne jej formy:

  • Bierną – w przypadku której ćwiczenia wykonywane są bez udziału Pacjenta, a ciałem porusza kinezyterapeuta.
  • Czynną – w których czasie Pacjent wykonuje ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, który pilnuje prawidłowych wzorców ruchowych.
  •  Izometryczną – polegającą na napinaniu mięśni, ale nie zmienianiu ich położenia za pomocą ruchu stawem.
  •  W odciążeniu – kiedy Pacjent ćwiczy w jak największym dla siebie zakresie ruchu, a terapeuta odciąża i kontroluje jego tor.

Wspomniane rodzaje kinezyterapii uzupełnia się również ćwiczeniami synergistycznymi, gdzie zdrowa kończyna wspomaga chorą oraz zadaniami wykonywanymi na wyciągach lub przy użyciu specjalnych przyrządów.

Cele kinezyterapii

Kinezyterapia jest przeznaczona dla wszystkich osób, które z jakiegoś powodu mają ograniczoną sprawność, zakres ruchu, odczuwają ból lub chcą powrócić do pełnej sprawności po rozmaitych wypadkach i urazach. Jest bardzo przydatna także u osób, które mają problemy z układem nerwowym lub oddechowym, stąd idealnie odpowiada potrzebom wszystkich, u których pojawił się wdowi garb. Jej celem jest maksymalne wzmocnienie mięśni, skorygowanie wad postawy i nieprawidłowych wzorców ruchowych. Ogromną zaletą tego rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych jest to, że nie trzeba martwić się ograniczoną sprawnością, ponieważ każde z ćwiczeń jest dobierane do możliwości i potrzeb Pacjenta. Kinezyterapię prowadzi się na specjalnie przystosowanych do tego salach wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Ćwiczenia wykonuje się kilka razy w tygodniu po 30-60 minut.

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu

Liposukcja to zabieg, który umożliwia odessanie tkanki tłuszczowej z dowolnego miejsca na ciele. Ponieważ wdowi garb jest narośniętą i zebraną w jednym miejscu tkanką tłuszczową, liposukcję z powodzeniem można stosować w leczeniu go. Jej ogromną zaletą jest natychmiastowy efekt, krótki okres rekonwalescencji i możliwość przeszczepienia odessanej tkanki w dowolne inne miejsce na ciele, po jej oczyszczeniu.

Żeby wykonać liposukcję, należy rozpocząć od umówienia się na konsultację lekarską, na której specjalista obejrzy garb i przeprowadzi dokładny wywiad z Pacjentem. Sam zabieg rozpoczyna się od podania znieczulenia oraz preparatu rozrzedzającego tkankę tłuszczową. Następnie przystępuje się do odsysania za pomocą niewielkiej kaniuli, która pomaga wybrać tkankę równomiernie.

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna polega na podskórnym podawaniu preparatów we wdowi garb. Substancje wprowadzane pod skórę mają właściwości rozrzedzające i rozpuszczające złogi tłuszczowe, co umożliwia łatwiejsze rozłożenie ich w procesie przemiany materii, a następnie wydalenie z organizmu. Zabieg lipolizy iniekcyjnej jest uważany za o wiele mniej inwazyjną metodę liposukcji. Świetnie sprawdza się w usuwaniu miejscowych otłuszczeń i nadmiarowych tkanek. Z jej pomocą można usunąć 2 do 5 cm tkanki tłuszczowej, czyli dokładnie tyle ile zajmuje zazwyczaj wdowi garb. Wśród zalet lipolizy wymienia się stosunkowo niskie koszty, dodatkowe napięcie skóry w miejscu wstrzykiwania preparatu, szybkość wykonania i poziom komfortu Pacjenta w czasie zabiegu.

Endermologia LPG

Endermologia, nazywana również masażem podciśnieniowym, jest jednym z najbardziej polecanych zabiegów do walki z bawolim garbem, tuż obok liposukcji i kinezyterapii. Dzięki niej można pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej ze zmienionego miejsca, wymodelować je i wygładzić. Ponadto, pozwala ograniczyć bóle mięśni i kręgosłupa związane z wadą postawy. Endermologię wykonuje się w specjalnym kombinezonie przy użyciu głowicy, którą przykłada się do ciała Pacjenta. Głowica zasysa tkankę tłuszczową i masuje ją z pomocą dwóch rollerów ustawionych przeciwlegle do siebie. Tego rodzaju oddziaływanie na skórę pobudza ją do odnowy, rozbija złogi tłuszczowe i ułatwia usuwanie komórek tłuszczowych z organizmu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i przyjemny dla Pacjenta.

 

#Bóle mięśniowe i przykurcze
daria nowicka
Mgr Daria Nowicka

Wykwalifikowana i doświadczona fizjoterapeutka. W spektrum zainteresowań specjalistki pozostaje terapia manualna, a szczególnie drenaż limfatyczny oraz terapia blizn. Obecnie pracuje w klinice medycyny estetycznej OT.CO w Warszawie, gdzie stawia na wnikliwie wykonane badania oraz precyzyjnie...