Choroby ginekologiczne stanowią obszerny i złożony zakres schorzeń, które dotyczą narządów kobiecych i struktur związanych z reprodukcją. Od zaburzeń hormonalnych przez infekcje, aż po nowotwory, te schorzenia mogą mieć istotny wpływ na zdrowie i jakość życia jednostki, a także prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, związanych z płodnością oraz ogólnym stanem zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

Czym charakteryzują się choroby kobiece?

Choroby układu rozrodczego u kobiet to patologiczne zmiany występujące w narządach płciowych żeńskich oraz okolicach z nimi powiązanych. Mogą mieć różnorodne przyczyny, do najczęstszych możemy zaliczyć infekcje o różnym pochodzeniu, zaburzenia hormonalne, dysfunkcje układu immunologicznego, urazy, nowotwory oraz czynniki genetyczne i środowiskowe. Objawy chorób ginekologicznych to szerokie spektrum począwszy od bólu, upławów, krwawień, trudności z zajściem w ciążę aż po opuchliznę i obrzęki. Często manifestują się także nieprawidłowymi wynikami badań diagnostycznych oraz ogólnymi zmianami w wyglądzie narządów płciowych.

Wśród najczęstszych chorób ginekologicznych u kobiet znajdują się m.in.: zakażenia dróg rodnych, takie jak grzybice pochwy (kandydoza), bakteryjne zapalenie pochwy, infekcje wirusowe (np. wirus brodawczaka ludzkiego HPV), endometrioza, mięśniaki macicy, choroby zapalne miednicy mniejszej, nowotwory złośliwe, które mogą dotyczyć macicy, szyjki macicy, jajników, pochwy oraz warg sromowych.

badania kliniczne w ginekologii

Rozpoznanie i leczenie chorób ginekologicznych wymaga współpracy z lekarzem specjalistą, czyli ginekologiem oraz wykorzystania różnorodnych metod diagnostycznych, takich jak badania ginekologiczne, badania obrazowe (np. USG), badania laboratoryjne oraz biopsje. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie tych schorzeń może znacząco poprawić rokowania i jakość życia Pacjentek.

Diagnostyka ginekologiczna w Klinice OT.CO w Warszawie

Atrofia sromu i warg sromowych

Wargi sromowe są częścią zewnętrznych narządów płciowych żeńskich. Stanowią skórną fałdę pokrytą błoną śluzową, która otacza wejście do pochwy i cewki moczowej. Chociaż wargi sromowe mogą mieć różne kształty, wielkości i kolory, ich zdrowie i wygląd są istotne dla ogólnego zdrowia i samopoczucia kobiety. Do chorób sromu możemy zaliczyć świąd, stan zapalny, opryszczkę warg sromowych, atrofię oraz kłykciny kończyste.

Atrofia sromu to stan, w którym tkanki warg sromowych ulegają zmniejszeniu, zanikowi lub osłabieniu. Jest to związane z niedoborem estrogenów, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy, gdy ich produkcja przez jajniki spada. Atrofia sromu może także występować u kobiet po zabiegach chirurgicznych, takich jak histerektomia, lub w wyniku leczenia przeciwnowotworowego, które może wpłynąć na równowagę hormonalną organizmu. Objawy obejmują: suchość sromu, świąd lub pieczenie, bolesność podczas stosunku płciowego, zmniejszenie elastyczności i jędrności tkanek sromu. Leczenie obejmuje zabiegi laserowe, podawanie osocza bogatopłytkowego czy kwasu hialuronowego.

Leczenie atrofii pochwy i warg sromowych w Klinice OT.CO w Warszawie

Leczenie chorób sromu obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych lub przeciwbakteryjnych w przypadku infekcji, hormonalną terapię zastępczą w przypadku atrofii związanej z niedoborem estrogenów, a także chirurgiczne czy laserowe usuwanie zmian nowotworowych lub zabiegi naprawcze przy poważniejszych przypadkach. Kluczowe jest dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb i diagnozy Pacjentki, co wymaga współpracy z ginekologiem w celu właściwego leczenia i monitorowania postępu terapeutycznego.

Leczenie chorób sromu w Klinice OT.CO w Warszawie

Jeśli chodzi o leczenie kłykcin kończystych, wywołanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) może obejmować kilka różnych metod, w zależności od rozległości zmian. Należą do nich stosowanie kwasów lub krioterapia wykonywana bezpośrednio na zmianach, co prowadzi do ich stopniowego obumierania i znikania. W przypadku większych lub bardziej uporczywych zmian możliwe jest usunięcie chirurgiczne, które może obejmować wycinanie zmian skalpelem, laserowe usuwanie lub elektrokoagulację. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki przeciwwirusowe, takie jak interferon alfa, w celu wzmocnienia odporności organizmu i zmniejszenia aktywności wirusa HPV.

Usuwanie i leczenie kłykcin kończystych w Klinice OT.CO w Warszawie

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który rozwija się w tkankach szyjki macicy. W większości przypadków jest spowodowany zakażeniem wirusem HPV. Regularne badania cytologiczne (Pap testy) są kluczowe dla wczesnego wykrycia. Bardzo ważną rolę odgrywają także szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są zalecane dla młodzieży i młodych dorosłych. Zazwyczaj podawane są w wieku 11-12 lat, ale mogą być również stosowane u osób starszych, które nie były wcześniej zaszczepione. Jest to skuteczny sposób ochrony przed zakażeniem HPV i jego powikłaniami.

Nadżerki szyjki macicy

Nadżerki to stan, w którym komórki nabłonka szyjki macicy ulegają nieprawidłowym zmianom. Mogą być wynikiem zakażenia HPV lub innych czynników. Nadżerki mogą być klasyfikowane jako łagodne, umiarkowane lub ciężkie w zależności od stopnia zmiany komórkowej. Do określenia rodzaju i kierunku zmian niezbędne jest przeprowadzenie cytologii. W zależności od wyniku badania, leczenie nadżerki szyjki macicy polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych, koagulacji  chemicznej, elektrokoagulacji, zamrażaniu czy fotokoagulacji.

Leczenie nadżerki szyjki macicy w Klinice OT.CO w Warszawie

Torbiele i mięśniaki macicy

Leczenie torbieli i mięśniaków macicy zależy od wielkości, lokalizacji, objawów oraz planowanej ciąży Pacjentki. W przypadku małych zmian, które nie powodują istotnych objawów, lekarz może zalecić regularne monitorowanie zmian poprzez badania obrazowe (np. ultrasonografię) oraz obserwację objawów. W przypadku wystąpienia obfitych krwawień menstruacyjnych, bólów brzucha czy ogólnego dyskomfortu, najczęściej zalecane są leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwfibrotyczne lub hormonalne. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy objawy są nasilone lub nie odpowiadają na leczenie farmakologiczne, możliwe jest wykonanie zabiegów chirurgicznych. Może to obejmować embolizację tętnic macicznych lub ablację endometrium, czyli usunięcie warstwy śluzówki macicy lub resekcję mięśniaków.

Leczenie torbieli, mięśniaków macicy i nieprawidłowych krwawień w Klinice OT.CO w Warszawie

W przypadku dużych mięśniaków macicy, które powodują istotne objawy lub zaburzenia płodności, może być konieczne chirurgiczne usunięcie mięśniaków (miomektomia) lub nawet całej macicy (histerektomia).

Polipy endometrialne

Usuwanie polipów endometrialnych, czyli narośli na błonie śluzowej macicy, może być konieczne, jeśli powodują one objawy takie jak obfite krwawienia menstruacyjne, krwawienia między miesiączkami, problemy z zajściem w ciążę lub inne dolegliwości.

Histeroskopia – Usuwanie polipów endometrialnych z macicy w Klinice OT.CO w Warszawie

W przypadku niektórych polipów endometrialnych, które są łatwo dostępne i dobrze widoczne na ultrasonografii, możliwe jest ich usunięcie za pomocą specjalnych narzędzi wprowadzanych przez pochwę pod kontrolą ultrasonografii. Jeśli polipy są duże lub trudno dostępne, często jest konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego za pomocą laparoskopu, co umożliwia dokładniejsze usunięcie polipów z macicy.

Zespół wiotkiej pochwy

Leczenie zespołu wiotkiej pochwy, czyli stanu, w którym mięśnie i tkanki pochwy tracą swoją elastyczność i sprężystość, może obejmować różnorodne metody, wykonywane w celu wzmocnienia mięśni dna miednicy i poprawy napięcia pochwy. Na pomoc przychodzi lifting pochwy z użyciem nici waginalnych. Jest to zabieg, który polega na aplikacji jednej lub dwóch nici liftingujących przez 4 – 6 niewielkich i płytkich nacięć skóry w okolicy krocza. Dzięki temu zwęża się wejście do pochwy, wygląd stref intymnych się poprawia oraz następuje ogólne polepszenie komfortu życia

Leczenie zespołu wiotkiej pochwy (Nici ginekologiczne) w Klinice OT.CO w Warszawie

W przypadku występowania uporczywych objawów, które nie reagują na inne formy leczenia, może być konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, takiego jak poprawa pochwy (kolporafioplastyka) lub wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Pochwica

Kompleksowy problem psychoseksualny, jakim jest pochwica, dotyka kobiet na całym świecie. Charakteryzuje się niekontrolowanym kurczeniem mięśni okołopochwowych, co prowadzi do bolesnego lub wręcz niemożliwego przejścia przez pochwę podczas próby penetracji. Leczenie pochwicy botoksem polega na wstrzyknięciu do ścianek pochwy toksyny botulinowej, co przyczynia się do zwiększenia elastyczności i poprawy ogólnego wyglądu narządu.

Leczenie pochwicy botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu polega na utracie kontroli nad oddawaniem moczu. Prowadzi do mimowolnego wycieku moczu w różnych sytuacjach, co znacząco wpływa na komfort życia i samopoczucie Pacjentki. Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy może pomóc w kontrolowaniu nietrzymania moczu, zwłaszcza w przypadku nietrzymania wysiłkowego. W leczeniu wykorzystuje się również zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej czy kwasu hialuronowego.

Leczenie nietrzymania moczu w Klinice OT.CO w Warszawie

Choroby układu płciowego obejmują wiele chorób ginekologicznych, których leczenie jest kompleksowe i wymaga konsultacji ze specjalistą. W klinice medycyny estetycznej OT.CO w Warszawie dysponujemy doświadczonym zespołem ginekologów, którzy gwarantują profesjonalną opiekę nad Pacjentkami z różnymi schorzeniami układu płciowego. Nasi specjaliści posiadają bogate doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób kobiecych układu rozrodczego, a także prowadzą obszerną profilaktykę w zakresie diagnostyki nowotworów narządów płciowych.

agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...