Sprawdzonymi sposobami na odzyskanie dobrej formy są oczywiście zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Czasami jedno trudno jest jednak pozbyć się opornego tłuszczu i zyskać zadbaną, proporcjonalną sylwetkę. Z pomocą przychodzą tutaj zabiegi modelujące, które poprawią wygląd Twojego ciała i to bez długich godzin spędzonych na siłowni.

Spalanie tkanki tłuszczowej u kobiet

Kobiety naturalnie mają więcej tkanki tłuszczowej w organizmie: u kobiety w przeciętnej kondycji prawidłowy poziom tłuszczu to 25-31%, a u mężczyzny – 18-24%. Chociaż tkanka tłuszczowa kojarzy się negatywnie, jej zbyt niski poziom też nie jest pożądany – pojawiają się problemy hormonalne, brak miesiączki, rozdrażnienie czy chroniczne zmęczenie.

Nadmiar tkanki tłuszczowej to między innymi problem estetyczny. U młodych kobiet gromadzi się przede wszystkim na udach i pośladkach, w dojrzałym wieku również na brzuchu. Kolejnym problemem estetycznym jest cellulit, a za duża ilość tkanki tłuszczowej sprzyja jego powstawaniu.

Nadmiar tkanki tłuszczowej to jednak nie wyłącznie problem estetyczny. Zwiększa ryzyko insulinooporności, cukrzycy typu 2, miażdżycy, nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca i zbyt wysokiego poziomu „złego” cholesterolu LDL.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest schudnięcie: trzymanie zdrowej diety i deficytu kalorycznego (czyli po prostu jedzenie mniejszej ilości kalorii, niż wynosi zapotrzebowanie) i trening, szczególnie siłowy, żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej oraz rozbudować mięśnie, zamiast je spalać. Niestety czasami zdarza się, że mimo wysiłku sylwetka wciąż nie wygląda satysfakcjonująco. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna. Spalanie tłuszczu mogą utrudniać między innymi:

  • Niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto,
  • Rzekoma niedoczynność przytarczyc,
  • Zespół metaboliczny (otyłość brzuszna, nadciśnienie, za wysoki poziom glukozy i cholesterolu),
  • Zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • Zespół Cushinga,
  • Problemy emocjonalne, depresja.

Endermologia – nieinwazyjny sposób na tkankę tłuszczową

Nie każdy, kto ma problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej, od razu chce decydować się na liposukcję. Mniej inwazyjnym przepisem na modelowanie sylwetki jest właśnie endermologia. Polega na podciśnieniowym masażu, który oddziałuje na tkankę łączną, a dzięki temu – rozbija tłuszcz. Jest uniwersalny, ponieważ można wykonywać go na całym ciele. Oprócz pozbycia się tkanki tłuszczowej, masaż podciśnieniowy ujędrnia skórę i usuwa drobne zmarszczki, dlatego wykorzystuje się go również na twarzy i dekolcie. Sprawdza się też podczas walki z cellulitem, z którym zmaga się znaczna większość kobiet – według niektórych szacunków nawet 85-98%.

W zależności od obszaru zabiegu i jego celu (np. walka z tkanką tłuszczową czy ujędrnianie skóry twarzy), dobieramy odpowiednią moc podciśnienia. Podczas zabiegu na ciało jest wyższa, dlatego pacjentka zakłada obcisły kombinezon – głowica masująca nie dotyka bezpośrednio skóry. Masaż twarzy jest delikatniejszy, dlatego nie jest potrzebne dodatkowe zabezpieczenie. Endermologii nie trzeba się obawiać, bo zabieg jest bezbolesny, a nawet dość przyjemny i trwa ok. 20-60 minut. Najlepsze efekty daje oczywiście seria masaży podciśnieniowych: zazwyczaj od 10 do 15 zabiegów.

Endermologia LPG pozwala „rozruszać” organizm w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej, cellulitem i utratą jędrności. Zabieg pomaga też osobom, które mają problem z odchudzaniem z powodu wolnego metabolizmu. Przemianę materii mogą spowalniać między innymi siedzący tryb życia, jedzenie produktów zawierających izomery tłuszczów trans (gotowe dania, słodycze), za mała ilość kalorii w diecie (zbyt restrykcyjna dieta), stres czy za krótki sen. Endermologia przyspiesza metabolizm, dzięki czemu wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i wydalanie toksyn. Zabieg wyszczupla też problematyczne obszary ciała i modeluje kontur twarzy. Zmagasz się z bólami mięśni i kręgosłupa? Masaż podciśnieniowy również pomoże Ci pozbyć się tych problemów.

Liposukcja – ultradźwięki w walce z tkanką tłuszczową

Bardziej inwazyjną metodą jest liposukcja, czyli odsysanie tkanki tłuszczowej z konkretnych partii ciała. Dawniej zabieg kojarzył się z dość trudną i długą rekonwalescencją, ale obecnie dostępne są już nowocześniejsze metody, czyli liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, dlatego nie trzeba obawiać się bólu.

Co ultradźwięki mają do liposukcji? Zabieg składa się z 3 etapów: pierwszym jest nawodnienie tkanki podskórnej roztworem znieczulającym. Następnie przychodzi czas właśnie na zastosowanie sondy emitującej ultradźwięki. Zachodzi zjawisko kawitacji, a komórki tłuszczowe oddzielają się od otaczających tkanek i przechodzą w formę emulsji. Dzięki temu, łatwo można je usunąć za pomocą odpowiedniego masażu i cienkiej igły. Wystarczające są więc niewielkie nacięcia, a odsysanie nie uszkadza sąsiednich tkanek – rekonwalescencja jest więc łatwiejsza i szybsza niż przy tradycyjnej liposukcji.

Utrzymanie smukłej sylwetki jest sporym wyzwaniem, ale w razie potrzeby medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna przychodzą z pomocą. Można pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej bez długiej rekonwalescencji i wielu wyrzeczeń.

#Niedoskonałości ciała