Sprawdzonymi sposobami na odzyskanie dobrej formy są oczywiście zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Czasami jedno trudno jest jednak pozbyć się opornego tłuszczu i zyskać zadbaną, proporcjonalną sylwetkę. Z pomocą przychodzą tutaj zabiegi modelujące, które poprawią wygląd Twojego ciała i to bez długich godzin spędzonych na siłowni.

Spalanie tkanki tłuszczowej u kobiet

Kobiety naturalnie mają więcej tkanki tłuszczowej w organizmie: u kobiety w przeciętnej kondycji prawidłowy poziom tłuszczu to 25-31%, a u mężczyzny – 18-24%. Chociaż tkanka tłuszczowa kojarzy się negatywnie, jej zbyt niski poziom też nie jest pożądany – pojawiają się problemy hormonalne, brak miesiączki, rozdrażnienie czy chroniczne zmęczenie.

Nadmiar tkanki tłuszczowej to między innymi problem estetyczny. U młodych kobiet gromadzi się przede wszystkim na udach i pośladkach, w dojrzałym wieku również na brzuchu. Kolejnym problemem estetycznym jest cellulit, a za duża ilość tkanki tłuszczowej sprzyja jego powstawaniu.

Nadmiar tkanki tłuszczowej to jednak nie wyłącznie problem estetyczny. Zwiększa ryzyko insulinooporności, cukrzycy typu 2, miażdżycy, nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca i zbyt wysokiego poziomu „złego” cholesterolu LDL.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest schudnięcie: trzymanie zdrowej diety i deficytu kalorycznego (czyli po prostu jedzenie mniejszej ilości kalorii, niż wynosi zapotrzebowanie) i trening, szczególnie siłowy, żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej oraz rozbudować mięśnie, zamiast je spalać. Niestety czasami zdarza się, że mimo wysiłku sylwetka wciąż nie wygląda satysfakcjonująco. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna. Spalanie tłuszczu mogą utrudniać między innymi:

  • Niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto,
  • Rzekoma niedoczynność przytarczyc,
  • Zespół metaboliczny (otyłość brzuszna, nadciśnienie, za wysoki poziom glukozy i cholesterolu),
  • Zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • Zespół Cushinga,
  • Problemy emocjonalne, depresja.

Endermologia – nieinwazyjny sposób na tkankę tłuszczową

Nie każdy, kto ma problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej, od razu chce decydować się na liposukcję. Mniej inwazyjnym przepisem na modelowanie sylwetki jest właśnie endermologia. Polega na podciśnieniowym masażu, który oddziałuje na tkankę łączną, a dzięki temu – rozbija tłuszcz. Jest uniwersalny, ponieważ można wykonywać go na całym ciele. Oprócz pozbycia się tkanki tłuszczowej, masaż podciśnieniowy ujędrnia skórę i usuwa drobne zmarszczki, dlatego wykorzystuje się go również na twarzy i dekolcie. Sprawdza się też podczas walki z cellulitem, z którym zmaga się znaczna większość kobiet – według niektórych szacunków nawet 85-98%.

Endermologia LPG w Klinice OT.CO w Warszawie

W zależności od obszaru zabiegu i jego celu (np. walka z tkanką tłuszczową czy ujędrnianie skóry twarzy), dobieramy odpowiednią moc podciśnienia. Podczas zabiegu na ciało jest wyższa, dlatego pacjentka zakłada obcisły kombinezon – głowica masująca nie dotyka bezpośrednio skóry. Masaż twarzy jest delikatniejszy, dlatego nie jest potrzebne dodatkowe zabezpieczenie. Endermologii nie trzeba się obawiać, bo zabieg jest bezbolesny, a nawet dość przyjemny i trwa ok. 20-60 minut. Najlepsze efekty daje oczywiście seria masaży podciśnieniowych: zazwyczaj od 10 do 15 zabiegów.

Endermologia LPG pozwala „rozruszać” organizm w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej, cellulitem i utratą jędrności. Zabieg pomaga też osobom, które mają problem z odchudzaniem z powodu wolnego metabolizmu. Przemianę materii mogą spowalniać między innymi siedzący tryb życia, jedzenie produktów zawierających izomery tłuszczów trans (gotowe dania, słodycze), za mała ilość kalorii w diecie (zbyt restrykcyjna dieta), stres czy za krótki sen. Endermologia przyspiesza metabolizm, dzięki czemu wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i wydalanie toksyn. Zabieg wyszczupla też problematyczne obszary ciała i modeluje kontur twarzy. Zmagasz się z bólami mięśni i kręgosłupa? Masaż podciśnieniowy również pomoże Ci pozbyć się tych problemów.

Liposukcja – ultradźwięki w walce z tkanką tłuszczową

Bardziej inwazyjną metodą jest liposukcja, czyli odsysanie tkanki tłuszczowej z konkretnych partii ciała. Dawniej zabieg kojarzył się z dość trudną i długą rekonwalescencją, ale obecnie dostępne są już nowocześniejsze metody, czyli liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, dlatego nie trzeba obawiać się bólu.

Co ultradźwięki mają do liposukcji? Zabieg składa się z 3 etapów: pierwszym jest nawodnienie tkanki podskórnej roztworem znieczulającym. Następnie przychodzi czas właśnie na zastosowanie sondy emitującej ultradźwięki. Zachodzi zjawisko kawitacji, a komórki tłuszczowe oddzielają się od otaczających tkanek i przechodzą w formę emulsji. Dzięki temu, łatwo można je usunąć za pomocą odpowiedniego masażu i cienkiej igły. Wystarczające są więc niewielkie nacięcia, a odsysanie nie uszkadza sąsiednich tkanek – rekonwalescencja jest więc łatwiejsza i szybsza niż przy tradycyjnej liposukcji.

Utrzymanie smukłej sylwetki jest sporym wyzwaniem, ale w razie potrzeby medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna przychodzą z pomocą. Można pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej bez długiej rekonwalescencji i wielu wyrzeczeń.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....