Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetologicznych w obrębie twarzy, szyi, dekoltu, ale też innych obszarów ciała jest mezoterapia. To działanie, które nie tylko każdorazowo intensywnie pobudza skórę do regeneracji, ale umożliwia też dostarczenie w jej głąb cennych preparatów odżywczych indywidualnie dobranych do potrzeb każdego pacjenta. Obecnie wykonywana jest zarówno mezoterapia do twarzy, jak i mezoterapia do włosów. Sprawdź, jakie są możliwe rodzaje tego zabiegu i z czego mezoterapia będzie odpowiednim wyborem na konkretne problemy.
Co to jest mezoterapia?
Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym zarówno w celach profilaktycznych, jak i po to, aby aktywnie zadziałać na różnego rodzaju problemy lub zmiany skórne. Swoją popularność zawdzięcza także temu, że stanowi działanie małoinwazyjne, a odpowiednio wykonane przynosi zadowalające rezultaty u osób w różnym wieku, niezależnie od płci.
Najczęściej mezoterapia stosowana jest w celu przywrócenia elastyczności i jędrności twarzy, wygładzenia cery, poprawy owalu twarzy czy zmniejszenia widoczności zmarszczek. Można również zastosować preparaty, które zadziałają nawilżająco, rozświetlająco i odżywczo. To świetny sposób na przywrócenie blasku cerze zmęczonej i pozbawionej blasku, a także zadbanie o opóźnienie procesów starzeniowych i degeneracyjnych w głębszych tkankach skóry.
W przypadku wielu osób różne rodzaje mezoterapii stosowane są także w celu pozbycia się przebarwień, nieestetycznych blizn czy dla pobudzenia pracy mieszków włosowych (przy zastosowaniu na skórę głowy). To jedna z metod wykorzystywana również w terapiach łysienia.
Mezoterapia w Klinice OT.CO w Warszawie
Na czym polega mezoterapia i jak przebiega zabieg?
Wśród najpopularniejszych rodzajów mezoterapii stosuje się mezoterapię igłową oraz mikroigłową. Zabieg polega na wykonaniu serii iniekcji za pomocą bardzo cienkiej igły lub specjalnych urządzeń wyposażonych w niewielkie igiełki. Wskutek tego dochodzi do kontrolowanego przerwania ciągłości skóry, co pobudza komórki do odbudowy, szybszego namnażania się i regeneracji. Jest to szczególnie intensywne w przypadku kolagenu i elastyny – kluczowych związków dla jędrności cery.
Już same nakłucia są dla skóry pozytywnym działaniem, a ponadto w mezoterapii wraz z nakłuciami wprowadzone zostają odpowiednio dobrane preparaty odżywcze i substancje wspomagające niwelowanie konkretnych problemów skóry. Wiele osób zastanawia się, czy mezoterapia boli. Zabieg ten jest jednak przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjentom nie towarzyszą podczas jego wykonywania żadne dolegliwości.
Wśród zabiegów proponowanych przez kosmetologów znajduje się także mezoterapia bezigłowa, w której nie są wykorzystywane żadne igły i nie dochodzi do przerwania skóry. Taka mezoterapia nieinwazyjna wykonywana jest z użyciem specjalnego urządzenia emitującego w głąb skóry prąd o wysokiej częstotliwości. W efekcie można uzyskać podobne działanie, choć dla najintensywniejszych rezultatów kosmetolodzy najczęściej polecają mezoterapię igłową.
„W mezoterapii igłowej skoncentrowane preparaty dobrane do potrzeb pacjenta wprowadzone zostają bezpośrednio do źródła problemu. W zabiegu tego typu całość substancji może zadziałać uderzeniowo i od razu. Możliwe jest również skupienie się na najbardziej newralgicznych obszarach jak w przypadku zmarszczek głębokich, rozstępów, cellulitu czy blizn. Jeżeli pacjentowi zależy na jak najlepszym rezultacie, mezoterapia igłowa stanowi tu odpowiedni wybór. Widoczną poprawę można dostrzec już po jednym zabiegu, choć w zależności od zaawansowania danej przypadłości, zazwyczaj warto wykonać 3 do 5 działań, a następnie korzystać z zabiegów przypominających na przykład co kilka miesięcy”. – dr n. med. Katarzyna Osipowicz – specjalistka w zakresie dermatologii i medycyny estetycznej.
Kiedy wykonać mezoterapię igłową? Wskazania
Mezoterapia igłowa pozwala wspomóc walkę z najpowszechniejszymi problemami skórnymi i stosowana jest również jako pomoc w leczeniu stanów zaawansowanych w niektórych przypadłościach cery. Ten rodzaj zabiegu szczególnie polecany jest przez specjalistów na takie problemy, jak:
- objawy starzenia się skóry, w tym zmarszczki mimiczne i zmarszczki głębokie oraz zmiany związane z fotostarzeniem,
- utrata owalu twarzy,
- wiotka i pozbawiona elastyczności cera,
- utrata jędrności cery,
- wyraźne oznaki zmęczenia, skóra poszarzała i pozbawiona blasku,
- spadek nawilżenia skóry,
- cienie i worki pod oczami,
- przebarwienia,
- blizny,
- cellulit,
- łojotok,
- rozstępy,
- osłabienie i wypadanie włosów.
W zależności od rodzaju problemu podczas zabiegu można podać podskórnie różne preparaty. Przykładowo, na przebarwienia może zostać zastosowana mezoterapia z witaminą C. Na zmarszczki i utratę jędrności dobierana jest mezoterapia z kolagenem czy mezoterapia z retinolem. W celu przywrócenia cerze blasku i odpowiedniego nawilżenia można wybrać mezoterapię z kwasem hialuronowym.
Jednym z chętnie wybieranych zabiegów jest także mezoterapia z osoczem bogatopłytkowym, które przygotowywane jest z pobranej wcześniej krwi własnej pacjenta. Taki zabieg dostarcza skórze prawdziwą bombę cennych składników regeneracyjnych i pobudzających do odbudowy. Osocze bogatopłytkowe wraz z mezoterapią wspomaga nie tylko redukcję zmarszczek i poprawę jędrności cery, ale oddziałuje również na zagęszczenie skóry, poprawę jej owalu i wykazuje cechy silnie odżywiające oraz nawilżające.
Kiedy mezoterapia bezigłowa będzie dobrym wyborem?
Mezoterapia bezigłowa może być alternatywą dla mezoterapii igłowej w sytuacji, gdy z jakichś powodów nie można przeprowadzić tradycyjnych iniekcji lub pacjent obawia się tego rodzaju czynności. W mezoterapii igłowej działania przeprowadzane są z wykorzystaniem specjalnego urządzenia przypominającego nieco gruby mazak, które wyposażone jest w specjalną końcówkę z mikroigiełkami. Odpowiednio dobrany preparat podawany jest na niewielką głębokość skóry wraz z seriami automatycznych nakłuć.
Wśród wskazań do mezoterapii mikroigłowej można wymienić przede wszystkim:
- pobudzenie skóry do regeneracji, odbudowy i intensywnej produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego,
- zagęszczenie skóry i wzrost poziomu elastyczności cery,
- nawilżenie i odżywienie skóry,
- redukcja blizn różnego pochodzenia,
- redukcja rozstępów (np. po ciąży),
- redukcja przebarwień,
- zmniejszenie widoczności rozszerzonych naczynek,
- redukcja cieni pod oczami,
- poprawa kolorytu i zdrowego wyglądu cery.
Mezoterapia bezigłowa może być doskonałym wyborem dla osób, u których nie występują jeszcze zaawansowane problemy. To również odpowiednie działanie w przypadku osób, które chcą lepiej zadbać o kondycję skóry, niż stosując wyłącznie codzienną pielęgnację z pomocą kosmetyków. Mezoterapia bezigłowa stanowi też dobry przykład zabiegu o charakterze profilaktycznym, który może wpłynąć na opóźnienie postępowania procesów starzeniowych. Takie zabiegi często wykonywane są już po 20. roku życia, kiedy w skórze stopniowo rozpoczynają się procesy spowalniające produkcję kluczowych związków i substancji, takich jak kolagen, elastyna czy kwas hialuronowy.
Ile mezoterapii trzeba wykonać, aby uzyskać zamierzony efekt?
Powyższe pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą skorzystać z tego popularnego zabiegu. Jednak odpowiedź w tym przypadku nie należy do najłatwiejszych. Wiele zależy tu od stopnia zaawansowania problemów i rodzaju przypadłości. Istotne są również indywidualne predyspozycje danego pacjenta, tempo regeneracji skóry i postęp procesów, które uwarunkowane są genetycznie.
Choć efekty mezoterapii można dostrzec już po pierwszym zabiegu, najczęściej zaleca się przeprowadzenie 3 do 5 spotkań w odstępach co tydzień lub dwa. Szczegółowy harmonogram zależy tu od specyfiki podawanych preparatów oraz potrzeb danego pacjenta. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto zatem skorzystać z mezoterapii wykonywanej przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów. Takie osoby dokładnie rozpoznają i ocenią konkretne problemy skórne, a także zastosują certyfikowane i renomowane preparaty. Mezoterapia z innowacyjnymi substancjami wykonywana zarówno na różne problemy skórne na całym ciele, jak i w przypadku osłabienia i wypadania włosów przeprowadzana jest w klinice OT.CO.
Po wykonaniu określonej serii zabiegów należy pamiętać, aby nie zaniedbać codziennej pielęgnacji i stosować na co dzień produkty odpowiednio dobrane do potrzeb określonej cery. Aby podtrzymać efekty zabiegu, należy też raz na kilka miesięcy powtórzyć mezoterapię lub wykonywać ją częściej. Kwestie te szczegółowo omawiane są podczas konsultacji z lekarzem i w kontekście oczekiwanych skutków zabiegu.