Przepuklina jest dość często diagnozowanym schorzeniem. Jednym z jej rodzajów jest przepuklina jądra, nazywana także przepukliną mosznową. Występuje u mężczyzn w różnym wieku i spowodowana może być przez odmienne czynniki. Dobrze jest znać jej charakterystyczne objawy, ponieważ do pełnego powrotu do zdrowia niezbędna jest pomoc lekarska.

Czym jest przepuklina jądra

Przepuklina na jądrach to odmiana przepukliny pachwinowej. Występuje wtedy, gdy zawartość worka przepuklinowego przemieszcza się do moszny właśnie przez kanał pachwinowy. Efektem tego jest powstanie wyczuwalnego pod palcami uwypuklenia, które może przypominać guzek. Warto wiedzieć, że przepuklina jąder występować może u dziecka, a także niemowląt.

Rozróżnia się dwa rodzaje przepukliny jąder. Jest to przepuklina wrodzona oraz nabyta. O wrodzonej mówi się w przypadku niemowląt. Wynika ona z niezrośnięcia się wyrostka pochwowego otrzewnej w życiu płodowym. Jeżeli nie zrośnie się on do 24 tygodnia ciąży, to pojawia się przepuklina. Przypadłość ta dotyka szczególnie wcześniaki, które nie mają jeszcze tak silnych mięśni. Natomiast przepuklina jąder nabyta dotyczy dorosłych mężczyzn i może pojawić się w każdym wieku.

Objawy przepukliny jąder

Przepuklina jąder i objawy, które zazwyczaj są zauważalne jako pierwsze, to wyczuwalny w mosznie guzek. W większości przypadków jego dostrzeżenie budzi niepokój i skłania do wizyty u lekarza. Poza uwypukleniem w okolicy moszny do objawów tego schorzenia zalicza się również ból, który promieniuje od jądra i nasila się podczas ucisku na guz, uczucie pieczenia oraz ciągnięcia w okolicy pachwiny. Ponadto przepuklina jąder u mężczyzn może powodować ogólny dyskomfort.

bol brzucha przepuklina

Guz uwidacznia się szczególnie w czasie napinania mięśni brzucha oraz w trakcie wypróżniania się. Dodatkowo staje się on bardziej widoczny w czasie kaszlu, pozostania w pozycji stojącej przez dłuższy czas, czy też podnoszenia znacznych ciężarów.

Jeżeli mimo opisanych objawów pojawiają się wątpliwości, czy dolegliwości powoduje przepuklina jądra, to jak wygląda, możecie sprawdzić w Internecie. Z łatwością znajdziecie przykładowe zdjęcia po wpisaniu w przeglądarkę hasła – przepuklina jąder zdjęcia.

Przyczyny przepukliny na jądrach

Przepuklina w jądrach w przypadku dorosłych mężczyzn powodowana jest przez różne czynniki. Zazwyczaj dochodzi do niej w przypadku osłabienia, a także uszkodzenia tkanek, które budują ścianę jamy brzusznej. Taki stan rzeczy może być wynikiem stanów przewlekłych, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej. Przykładem jest chociażby ciężka praca fizyczna i dźwiganie dużych ciężarów. Ponadto osłabienie i uszkodzenie tkanek może nastąpić na skutek przewlekłego kaszlu, długotrwałych zaparć, które wymagają przedłużonego parcia na toalecie w celu wypróżnienia. Co więcej, większe prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny na jądrach istnieje u mężczyzn palących papierosy oraz w starszym wieku i z chorobami współistniejącymi, jak zespół Marfana lub Ehlersa-Danlosa.

Diagnostyka przepukliny jądra

Przepuklina na jądrach nie jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ daje bardzo charakterystyczne objawy. Jeżeli podejrzewacie, że przepuklina na jądrze dotyczy również Was, to warto natychmiast umówić się do lekarza. Pomocna będzie zarówno konsultacja u lekarza rodzinnego, jak i urologa.

W celu zdiagnozowania przepukliny lekarz wykonuje badanie fizykalne. W przypadku wątpliwości odnośnie pochodzenia guza mogą zostać zlecone dodatkowe badania, jak USG, czy RTG.

Leczenie przepukliny jąder

Przepuklina jądra u mężczyzn w przeciwieństwie do innych rodzajów przepuklin sama się nie wchłonie. Oznacza to, że konieczne jest odpowiednie leczenie w celu zażegnania dolegliwości oraz by zapobiec innym konsekwencjom zdrowotnym. W przypadku dzieci leczenie przeprowadza się dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. Podstawową metodą leczenia w przypadku dzieci oraz dorosłych jest chirurgiczna operacja. W czasie zabiegu wykorzystuje się tkanki powłok brzusznych. Po jej otwarciu wycofuje się zawartość worka przepukliny do brzucha i dokonuje plastyki kanału pachwinowego oraz jego wzmocnienie. Używa się do tego syntetycznej siatki lub własnych tkanek operowanego pacjenta.

Operacja przepukliny

Drugą metodą leczenia przepukliny jest laparoskopia. Jest dużo mniej inwazyjna, jednak nie zawsze może zostać przeprowadzona. Przepuklina likwidowana jest przy użyciu laparoskopu – specjalnej kamery i prowadnic do wprowadzenia do pachwiny narzędzi chirurgicznych.

Rekonwalescencja po operacji przepukliny jądra

Operacja przepukliny jądra jest zabiegiem inwazyjnym. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że po jej wykonaniu konieczne będzie zadbanie o siebie. Przede wszystkim po zabiegu sprawność fizyczna może być ograniczona. W zależności od metody leczenia może to potrwać do kilku miesięcy. Najważniejszą zasadą postępowania, jest ograniczenie dźwigania ciężkich przedmiotów do minimum. Przynajmniej miesiąc po zabiegu należy zwracać uwagę na wykonywane czynności i ograniczyć te, które wiążą się z podnoszeniem ciężarów. W przypadku pracy fizycznej konieczne może być zwolnienie lekarskie i pozostanie w domu do czasu pełnego zagojenia.

Trzeba być świadomym, że mogą pojawić się sine jądra po operacji przepukliny, co jest zupełnie normalne. Dodatkowo spuchnięte jądra po operacji przepukliny pachwinowej także mogą się uwidocznić. Jednak wszelkie dolegliwości powinny stopniowo ustępować. Jeżeli samopoczucie, dyskomfort, czy też ból jądra po operacji przepukliny pachwinowej nie mijają i się nasilają, to warto skonsultować się jak najszybciej z lekarzem.

W czasie rekonwalescencji należy ograniczyć wysiłkową aktywność fizyczną, jednak nie oznacza to, że wskazane jest leżenie. Wręcz przeciwnie, pacjenci po operacji przepukliny jąder powinny często spacerować, co przyspiesza powrót do zdrowia i skraca czas rekonwalescencji.

Czym grozi nieleczona przepuklina jąder?

Jak już zostało wspomniane, przepuklina na jądrach zawsze wymaga leczenia. Jest to rodzaj schorzenia, który sam nie ustąpi. Co więcej, brak reakcji i podjęcia odpowiedniego leczenia wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Z tego powodu przepuklina jądra i jej objawy nie powinny być bagatelizowane. Wszelkie zmiany w obrębie moszny i pachwin, a także dolegliwości bólowe powinno się jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Niestety pierwsze objawy przepukliny często nie są zauważalne, szczególnie jeżeli nie są nasilone i nie powodują dolegliwości bólowych. Zazwyczaj większość pacjentów udaje się do lekarza w momencie dużego dyskomfortu lub zauważenia guzka.

Nieleczona przepuklina jąder może negatywnie odbić się na zdrowiu całego organizmu. Do częstych powikłań nieleczonej przepukliny mosznowej zalicza się pojawienie się przepukliny nieodprowadzalnej. W takim wypadku cofnięcie zawartości przepukliny do jamy brzusznej jest niemożliwe. To z kolei skutkuje zamknięciem światła jelit i może prowadzić do ich niedrożności. Objawia się ona bólem brzucha, wzdęciami oraz wymiotami. Dalsze powikłania nieleczonej przepukliny to zatrzymanie stolca i gazów, a w najgorszym przypadku zadzierzgnięcie jelit, czyli uciśnięcie naczyń fragmentu jelita, który znajduje się w worku przepuklinowym. Uciśnięte jelito z czasem może ulec martwicy. To często prowadzi do przeniknięcia bakterii jelitowych do krwi i wywołania sepsy. Jak więc widać przepuklina jąder jest poważnym schorzeniem, które wymaga leczenia zabiegowego lub operacyjnego. Im wcześniej zostanie ono podjęte, tym większa szansa, na uniknięcie poważnych powikłań oraz szybki powrót do pełni zdrowia.

Przepuklina jąder bez względu na to czy jest wrodzona, czy też nabyta stanowi duże zagrożenie dla zdrowia. Dlatego warto znać jej objawy i w przypadku ich zauważenia nie zwlekać z wizytą u lekarza. Na podstawie badania i wywiadu lekarz wyznaczy metodę usunięcia przepukliny, która będzie skuteczna w konkretnym przypadku. Po okresie rekonwalescencji można wrócić do pełnej aktywności fizycznej, jednak warto mieć na uwadze, że usunięcie przepukliny nie zapewnia, że nie pojawi się ona ponownie. Dlatego warto wzmacniać mięśnie brzucha, zadbać o zbilansowaną dietę i ruch oraz w miarę możliwości ograniczyć częste dźwiganie dużych ciężarów, a w razie konieczności siłę przenosić na nogi, a nie plecy.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....