Zmarszczki oraz oznaki starzenia się skóry są utrapieniem wielu osób. Ci, którzy chcą wyglądać młodo i atrakcyjnie mimo upływu czasu często decydują się na zabiegi medycyny estetycznej. Jednym ze skutecznych zabiegów na odmłodzenie skóry twarzy i nie tylko, jest osocze bogatopłytkowe. Jego działanie porównuje się do liftingu, jednak zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest nieinwazyjny, a mimo to zapewnia spektakularne efekty. Co zatem warto wiedzieć na jego temat?

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe, nazywane również PRP, to skoncentrowane płytki krwi. Są zawieszone w osoczu krwi, które uzyskuje się poprzez pobranie krwi od pacjenta. Osocze krwi jest bardzo bogate w składniki aktywne, a przede wszystkim naturalne dla człowieka. Są to między innymi substancje i czynniki wzrostu niezbędne do naprawy oraz odbudowy tkanek i naczyń krwionośnych. Wszystko dlatego, że płytki krwi posiadają zdolność do syntezy białek oraz odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się poprzez podwójne odwirowanie substancji, które stanowią elementy morfotyczne krwi. Podczas odwirowywania krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem zostają oddzielone krwinki czerwone oraz białe od płytek krwi.

Na czym polega zabieg z osoczem bogatopłytkowym?

Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się z krwi pacjenta podczas standardowego poboru krwi. Po odwirowaniu zyskuje się płynny składnik krwi o niezwykłych i pożądanych przez nas właściwościach. Aby wprowadzić go pod skórę pacjenta wykorzystuje się mezoterapię, czyli ostrzykiwanie za pomocą bardzo cienkich igieł. Mezoterapia osoczem bogato płytkowym jest stosunkowo krótkim zabiegiem i trwa od 20 do 40 minut w zależności od potrzeb pacjenta. Jest to zabieg raczej bezbolesny, ale osoby z niską tolerancją na ból mogą skorzystać z kremu znieczulającego, który nakłada się kilka minut przed zabiegiem. Najczęściej ostrzykiwaniu osoczem poddawane są policzki, powieki, czoło oraz okolice oczu. Jednak osocze bogatopłytkowe przynosi również świetne rezultaty w poprawie wyglądu skóry dekoltu, ramion lub dłoni. ((Kim H, Gallo J. Evaluation of the effect of platelet-rich plasma on recovery after ablative fractional photothermolysis. JAMA Facial Plast Surg))

osocze bogatopłytkowe - twarz

Fibryna i osocze bogatopłytkowe

Dla kogo osocze bogatopłytkowe to dobre rozwiązanie?

Osocze krwi posiada właściwości nie tylko odmładzające, ale również regenerujące. Dlatego wykorzystuje się je w medycynie estetycznej nie tylko w celach spłycenia zmarszczek, ale również podczas leczenia nadmiernego wypadania włosów lub uporczywego trądziku. Ponadto mezoterapia osoczem bogato płytkowym wykorzystywana jest w celu leczenia uszkodzeń stawów i ścięgien oraz mięśni szkieletowych. Ze względu na fakt, że osocze krwi jest naturalnym składnikiem naszego organizmu, jest to metoda bezpieczna niezależnie od wieku oraz płci pacjenta. Dlatego znajduje zastosowanie nie tylko w celu likwidacji oznak starzenia, ale również jako metoda leczenia różnych schorzeń. ((Aleksandra Gołos, Jacek Treliński, Kliniczne zastosowanie osocza bogatopłytkowego, Hematologia 2014, tom 5, nr 3, 252–259))

osocze bogatopłytkowe - włosy

Osocze bogatopłytkowe na włosy

Przeciwwskazania do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym

Mimo że jest to nieinwazyjna i naturalna metoda na odmłodzenie, zabiegowi nie powinny poddawać się kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby:

 • z chorobami skórnymi,
 • posiadające choroby krwi,
 • chorujące na nowotwór,
 • posiadające problemy z krzepliwością krwi,
 • z wirusowymi chorobami,
 • stosujące leki przeciwzakrzepowe.

Z tego względu ważny jest dokładny i obszerny wywiad z pacjentem przed wykonaniem zabiegu. Dzięki temu nie tylko omawia się efekty, które mają zostać osiągnięte po zabiegu, ale również wyklucza się czynniki ryzyka oraz przeciwwskazania.

Osocze bogatopłytkowe cena

Koszt zabiegu będzie głównie uzależniony od obszaru ostrzykiwania. Najczęściej to twarz oraz okolice szyi i dekoltu poddawane są zabiegowi z osoczem bogatopłytkowym i w takim wypadku cena będzie się wahać między 1500 a 3000 złotych. Natomiast w przypadku innych obszarów, jak mezoterapia skóry głowy, osocze bogatopłytkowe i jego cena zaczynają się od 400 zł.

Zestawy Next PRP

Next PRP to zestaw, z którego można uzyskać autologiczne produkty krwiopochodne do zabiegów regeneracyjnych.  Specjalista przeprowadzający dany zabieg dobiera indywidualną dla danego Pacjenta terapię, używając zestawu, który jest bezpieczny, nie wywołuje nieprzyjemnych dolegliwości i posiada stosowne certyfikaty.

Zestawy Next PRP wykorzystywane są najczęściej w terapii:

 •   PRP,
 •   A-PRF,
 •   I-PRF,
 •   S-PRF,
 •   BioMatrix® (konglomerat niesieciowanego kwasu hialuronowego z PRP).

Next PRP to gwarancja najwyższej jakości, która jest potwierdzona certyfikatami, takimi jak: CE, IIB, FDA.

Właściwości PRP pozyskanego za pomocą zestawów Next PRP

Jedną z zalet przeprowadzenia zabiegu za pomocą zestawu Next PRP jest redukcja obrzęków pozabiegowych, które występują przy wykorzystaniu antykoagulantu. Dzięki jego wyeliminowaniu zabieg jest również przyjemniejszy, ponieważ nie występuje uczucie pieczenia ani szczypania. Przez to Pacjent jest także bardziej zdeterminowany do doprowadzenia terapii do końca.

Kolejnym plusem zabiegu z użyciem Next PRP jest mechaniczny pobór krwi, który nie uszkadza cennych płytek krwi. Pozwala to na uzyskanie równie wartościowego osocza, co przy antykoagulancie.

Efekty zabiegu

Osocze bogatopłytkowe i efekty, jakie daje zabieg są niezwykle skuteczne. Po wykonaniu zabiegu komórki macierzyste ulegają podziałowi oraz następuje stymulacja fibroblastów, co wiąże się ze zwiększeniem produkcji kolagenu. Na skutek zwiększenia ilości kolagenu w naszej skórze, staje się ona jędrna i bardziej elastyczna. Dodatkowo zmarszczki ulegają spłyceniu, a skóra zyskuje blask i młodszy wygląd. Co więcej, osocze bogatopłytkowe wpływa na odżywienie i regenerację skóry oraz głęboko ją nawilża. Po zabiegu skóra staje się również lepiej ukrwiona na skutek angiogenezy, która zachodzi podczas wstrzyknięcia osocza PRP.

Co ile powtarzać?

Jednak, aby w pełni cieszyć się efektami zabiegu należy wykonać kilka serii ostrzykiwania. Zazwyczaj zaleca się powtórzenie serii 3 lub 4 zabiegów w odstępach czasowych mniej więcej co 2 – 3 tygodnie. Dzięki temu efekty utrzymują się nawet do roku. Również w przypadku leczenia takich schorzeń jak nadmierne łysienie, seria zabiegów jest powtarzana, a efekty również są długotrwałe.

Warto mieć na uwadze, że pierwsze zmiany w wyglądzie skóry zauważalne są nawet kilka dni po zabiegu, a pełne efekty widać po około 3 miesiącach po zabiegu. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji i kilka minut po jego wykonaniu pacjent może wrócić do domu. Po 2 – 3 dniach od zabiegu możliwy jest powrót do normalnych czynności.

#Łysienie #Sucha skóra #Zakola #Zmarszczki i kurze łapki
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.Jest...