Nieestetycznie wyglądające paznokcie u rąk lub stóp z przebarwieniami mogą świadczyć o obecności infekcji, jaką jest grzybica. Jest ona dość trudna do wyleczenia, a brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Jak zatem objawia się grzybica paznokci, jak ją leczyć i zapobiegać?
Czym dokładnie jest grzybica paznokci?
Grzybica paznokci to choroba płytki paznokcia o charakterze infekcyjnym. Jest wywoływana przez grzyby takie, jak pleśnie, dermatofity i drożdżaki. Diagnozowana jest dość często u dorosłych oraz osób starszych. Grzybica paznokci u dzieci występuje dużo rzadziej.
Najczęściej ze względu na specyficzne warunki przyjazne rozwojowi grzybów diagnozowana jest grzybica paznokci u nóg. Nie oznacza to jednak, że infekcja nie rozwija się także na płytce paznokcia u rąk.
Rodzaje grzybicy paznokci
Grzybica paznokci dzielone jest na kilka rodzajów zróżnicowanych pod względem występowania. Jest to grzybica:
- podpaznokciowa dalsza i boczna – DLSO,
- podpaznokciowa bliższa – PSO,
- powierzchniowa – SWO,
- wewnątrzpłytkowa – EO,
- dystroficzna – TDO.
Grzybica paznokci u stóp i rąk DLSO pojawia się w dalszym brzegu paznokcia i po bokach i postępuje do środka. Z kolei drożdżyca paznokcia bliższa występuje w obrębie wału paznokciowego i obrębka naskórkowego. Zazwyczaj występuje na paznokciach rąk. Kolejna grzybica, czyli powierzchowna pokrywa całą płytkę paznokcia. Natomiast infekcja wewnątrzpłytkowa występuje dość rzadko i trudno rozpoznać jej początkowe etapy ze względu na to, że rozwija się w płytce. Najbardziej zaawansowaną grzybicą paznokci jest odmiana dystroficzna, która obejmuje całą płytkę paznokcia.
Charakterystyczne objawy grzybicy paznokci
Grzybica paznokci u rąk oraz u nóg może dawać identyczne symptomy. Główne objawy grzybicy paznokci, to pojawienie się na ich powierzchni przebarwień. Można zauważyć, że naturalna płytka paznokcia zmieniła kolor na żółty, brązowy, biały lub czarny. Wśród innych objawów, jakie daje drożdżyca paznokci, zalicza się zauważalną kruchość i łamliwość paznokci, odkształcenia płytki, a także odczuwalne jej zgrubienia.
Wzbudzić niepokój powinno także zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach, odklejanie się paznokcia od łożyska oraz ból wokół paznokcia. Grzyb na paznokciu może dawać różne objawy, w zależności od stadium zaawansowania infekcji. Jednak zarówno grzybica dłoni, jak i stóp nie jest trudna do zdiagnozowania. Wszelkie zmiany w wyglądzie płytki paznokcia mogą świadczyć o tym, że pojawiła się właśnie grzybica paznokcia. Co jest również istotne, grzybica paznokci u rąk, czy stóp może dotyczyć tylko pojedynczego paznokcia. Brak podjętego leczenia może spowodować dość szybkie przeniesienie się infekcji na inne paznokcie.
Onycholiza a grzybica
Ze względu na podobne objawy grzybica paznokci mylona bywa z onycholizą. Jednak są to dwa różne schorzenia. Przede wszystkim onycholiza to odklejanie się płytki paznokcia od łożyska. Jest ona powodowana nie grzybami, a urazami mechanicznymi, nieodpowiednią pielęgnacją skórek i paznokci, a także poddawaniem paznokci stałemu uciskowi.
Czynniki ryzyka
Grzybica stóp oraz rąk może częściej pojawiać się u osób, u których występują czynniki zwiększające prawdopodobieństwo rozwoju infekcji. Duży wpływ na to, że grzybica pod paznokciem wystąpi u danej osoby, mają choroby współistniejące. Grzybica na stopach dużo częściej pojawia się i nawraca u osób chorujących na cukrzycę, zaburzenia krążenia w okolicach palców, czy zmagających się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Ponadto na grzybicę paznokci bardziej narażone są kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na niedobory witamin szczególnie z grupy B. Co więcej, grzybica nóg i rąk częściej pojawia się u osób, które cierpią na nadmierną potliwość, narażone są na kontakt z patogenami, przykładowo często odwiedzając basen, czy siłownie, a także borykają się z zaburzeniami odporności. Ponadto długotrwałe i wilgotne środowisko, także będzie sprzyjać rozwojowi infekcji grzybiczej.
Metody leczenia grzybicy paznokci
Grzybica paznokci u stopy i na rękach będzie leczona w ten sam sposób. Leczenie grzybicy paznokci przeprowadza się z wykorzystaniem kilku metod. Dobiera się je w zależności od zaawansowania infekcji oraz tego, jak dużą ilość paznokci jest nią objęte. Jeśli pojawią się pierwsze objawy grzybicy na stopach lub rękach, warto natychmiast udać się do lekarza, aby móc zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
Leczenie grzybicy paznokcia jest długotrwałe i trudne. Wymaga systematyczności i może trwać nawet do 3 miesięcy. Grzybica rąk i stóp szczególnie w początkowej fazie leczona jest poprzez aplikację preparatów miejscowych. Z reguły są one dostępne bez recepty w każdej aptece i niektórych drogeriach. W składzie zawierają substancje grzybobójcze takie, jak mikonazol, cyklopiroks, czy amorolfinę. Przykładem takiego produktu jest Scholl na grzybicę paznokci. Dostępna jest także maść na grzybice paznokci oraz inne w postaci sprayu lub pena. W aptekach możecie także zakupić inne produkty do miejscowego stosowania w przypadku zakażenia grzybicą paznokci u nóg i rąk. Popularny jest również pirolam na grzybicę paznokci.
Zaawansowana grzybica paznokci u nóg i rąk wymaga włączenia leków na receptę oraz leczenia doustnego w schemacie pulsowym, czyli z przerwami w przyjmowaniu leków. Grzybica paznokci u nóg i jej leczenie może odbywać się także z wykorzystaniem terapii fotodynamicznej. Polega ona na przyjmowaniu leków fotouczulających, a następnie na ekspozycji na działanie światła. W efekcie grzyby są niszczone.
Metoda leczenia powinna być wybrana indywidualnie w zależności od głównych przyczyn pojawienia się infekcji grzybiczej oraz jej zaawansowania. Grzybica cukrowa czy początek grzybicy paznokci mogą być leczone w odmienny sposób.
Aby drożdżyca paznokci u rąk i nóg mogła zostać wyleczona, konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza co do częstotliwości, ilości oraz długości przyjmowania i stosowania leków. Bez względu na to, czy jest to preparat bez recepty na grzybice paznokcia, czy leki doustne, tylko systematyczność i brak odstępstw od zleconej terapii może pomóc w walce z infekcją, jaką jest grzybica paznokci stóp i rąk.
Jak zapobiegać grzybicy stóp?
Jeżeli grzybica na paznokciach pojawiła się u Was i została wyleczona, nie oznacza to, że nie pojawi się ponownie. Dlatego najlepiej zapobiegać, a nie podejmować działania, dopiero gdy pojawią się objawy grzybicy stóp lub rąk. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę stóp. W okresie letnim, kiedy nogi narażone są na zwiększoną temperaturę, potliwość i wilgotność, należy zatroszczyć się o to, aby codziennie je umyć.
Co więcej, w czasie wizyty na siłowni, czy basenie zawsze pamiętajcie o klapkach. Nie zaleca się chodzenia na boso w tych miejscach. W przypadku wykonywania manicure i pedicure w salonach kosmetycznych warto wybierać te sprawdzone, które stosują się do zasad higieny i posługują sterylnymi narzędziami. W ten sposób można uniknąć między innymi grzybicy paznokci po hybrydzie.
Kolejną ważną zasadą jest dokładne osuszanie stóp i przestrzeni między palcami po kąpieli. Dzięki temu prostemu nawykowi grzybica stóp nie będzie miała sprzyjającego wilgotnego i mokrego środowiska do rozwoju. Co więcej, każda osoba powinna mieć swoje przybory toaletowe do paznokci. Nie należy więc wspólnie używać nożyczek, pilniczków, czy cążków. Grzybica na dłoni może także pojawić się na skutek kontaktu z grzybami w czasie sprzątania, dlatego wykonując te czynności, warto ubierać rękawiczki.
Powikłania grzybicy paznokci
Jeżeli zauważycie, że grzybica paznokci i jej objawy zaczęły uwidaczniać się na płytce, to nie zwlekajcie z wizytą u lekarza. Możecie zdecydować się na wizytę u dermatologa, podologa lub internisty. Jeżeli terminy są odległe, należy udać się do apteki i wdrożyć leczenie przy użyciu ogólnodostępnych preparatów na grzybicę paznokci.
Wieloletnia grzybica paznokci może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku osób chorujących na cukrzycę może dojść do stanu zapalnego tkanki łącznej. Ponadto nieleczona grzybica na nogach i rękach może wywoływać ból, dyskomfort, uszkodzenie macierzy paznokcia, jego deformację, a nawet owrzodzenia opuszków i całych palców. Trzeba też wiedzieć, że grzybica paznokcia i jej objawy nie powinny być bagatelizowane, ponieważ infekcja łatwo się rozprzestrzenia i można nią bardzo szybko zarazić pozostałych domowników.
Grzybica paznokci i jej leczenie ograniczy negatywne skutki infekcji. Gdy grzybica stóp daje objawy, nie należy ich lekceważyć i szybko rozpocząć leczenie. Wskazana jest wizyta u lekarza, który przepisze leki. Jeżeli chodzi o koszty preparatów do stosowania miejscowego, to nie są one drogie.