Wiele kobiet zmaga się z kompleksem zbyt małego biustu, ale duży rozmiar również może stać się problemem. Niektóre panie marzą, aby ich piersi były mniejsze i lżejsze, a dzięki metodom chirurgicznym jest to możliwe. Kiedy więc warto rozważyć zmniejszenie biustu?

Od czego zależy rozmiar piersi?

Nie można wyróżnić jednego czynnika decydującego o wielkości piersi. Składają się na to geny, masa ciała, poziom estrogenów i hormonów tarczycy oraz ciąża i karmienie piersią. Przy nadwadze i otyłości najprostszym sposobem na zmniejszenie biustu oczywiście jest schudnięcie.

Redukcja ilości tkanki tłuszczowej sprawia, że mniejsze stają się również piersi. Nie można jednak traktować odchudzania jako uniwersalny sposób na uporanie się ze zbyt dużym biustem. U niektórych kobiet dochodzi do przerostu gruczołu piersiowego. W takim przypadku, piersi pozostają za duże, nawet u bardzo szczupłych pań. Warto też wziąć pod uwagę, że nawet jeśli piersi się zmniejszą, bardzo często tracą jędrność.

Zmniejszenie biustu w Klinice OT.CO w Warszawie

Kiedy można powiedzieć, że biust jest za duży?

Zakłada się, że piersi są za duże, jeśli różnica w obwodzie biustu i pod biustem wynosi powyżej 22 cm. Szacuje się też, że biust nie powinien ważyć więcej niż 3% masy ciała. Oczywiście są to tylko wytyczne, bo najważniejszy jest komfort kobiety. Czasami wskazaniem do zmniejszenia piersi jest ból kręgosłupa, wynikający z dużego obciążenia. Jeżeli duży rozmiar piersi obniża jakość życia, warto umówić się na konsultację z chirurgiem plastycznym i dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do zabiegu zmniejszania piersi oraz jakich efektów możesz się spodziewać.

Czym skutkują za duże piersi?

Duże piersi to przede wszystkim duży ciężar. Powodują przeciążenie kręgosłupa oraz bóle odcinka szyjnego i piersiowego. Duży biust sprawia też, że przesuwa się środek ciężkości, co prowadzi do garbienia się i wad postawy. Zdarza się również, że przeciążenia kręgosłupa powodują drętwienie rąk, co utrudnia pracę zawodową, wykonywanie obowiązków domowych i zmniejsza komfort życia. W skrajnych przypadkach duży biust może nawet powodować problemy z oddychaniem w pozycji leżącej.

Wiele kobiet z dużym biustem ma również problem z aktywnością fizyczną. Sportowe biustonosze, które doskonale radzą sobie z małymi i średnimi piersiami, w przypadku większych rozmiarów często nie zapewniają wystarczającego podparcia, aby czuć się komfortowo podczas uprawiania sportu. Problematyczne są np. fitness, bieganie czy jazda konna. Mała aktywność fizyczna z kolei pogłębia problemy z kręgosłupem, przez co posiadaczki dużych piersi wpadają w błędne koło i stają się coraz mniej sprawne. Może to dotyczyć również posiadaczek małego biustu decydujących się na implanty piersiowe, dlatego warto zaufać chirurgowi w kwestii doboru rozmiaru, który będzie pasował do sylwetki i nie stanie się zbyt dużym obciążeniem dla kręgosłupa.

Duży biust utrudnia również zachowanie higieny. Pod piersiami gromadzą się pot i martwy naskórek, co powoduje dyskomfort, szczególnie podczas upałów. W dalszej perspektywie mogą pojawiać się też zaczerwienienia, otarcia, odparzenia, a nawet owrzodzenia.

Zbyt duże piersi, podobnie jak mały biust, mogą stać się kompleksem. Zdarza się, że zaburzają proporcje oraz sprawiają, że sylwetka wydaje się ciężka. Duży biust jest również bardziej podatny na działanie czasu i grawitacji – traci jędrność i zaczyna opadać, przez co wielu kobietom jeszcze trudniej jest zaakceptować jego wygląd. Wiele posiadaczek dużych piersi skarży się też na problemy w codziennym życiu – trudności w znalezieniu sukienek, marynarek czy koszul dobrze leżących na ich sylwetce.

Dodatkowo im większy rozmiar, tym mniejszy wybór bielizny, ponieważ większość modeli jest dostępna ze standardową wielkością miseczki. Biustonosze we właściwym rozmiarze, zapewniające dobre podparcie, często wyglądają nieco topornie i nie wpisują się w oczekiwania, szczególnie młodych kobiet. Szerokie ramiączka są jednak koniecznością, aby uniknąć bolesnego wpijania się w ramiona.

Mammoplastyka – sposób na zmniejszenie biustu

Warto pamiętać, że mammoplastyka jest bardziej skomplikowaną operacją, niż powiększanie biustu. Żeby była bezpieczna i dała estetyczny efekt, wybrany chirurg plastyczny w Warszawie powinien mieć doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Mammoplastyka polega na wykonaniu nacięcia, a następnie usunięciu nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej i gruczołu. Dobry chirurg zaproponuje metodę, która zapewni najlepszy możliwy wygląd piersi.

Wiele kobiet mających duży biust jest niezadowolone nie tylko z jego rozmiaru, ale też opadania i utraty jędrności. Zmniejszenie piersi można w takim wypadku połączyć ze wszczepieniem implantu pod gruczoł lub mięsień piersiowy, co poprawia kształt biustu i go unosi. Jeśli chirurg stwierdzi, że u pacjentki nie pojawiają się problemy z przerostem gruczołu i zwiotczeniem, wystarczająca może okazać się liposukcja. Dzięki mammoplastyce można też skorygować ewentualną asymetrię między piersiami.

Przed podjęciem decyzji o zmniejszeniu biustu, najważniejsza jest pewność pacjentki. Chociaż zdarza się, że już nastolatki mają problem ze zbyt dużymi piersiami, mammoplastykę wykonuje się u w pełni dojrzałych kobiet. Znaczenie mają też plany dotyczące macierzyństwa. W większości przypadków zmniejszanie piersi wyklucza karmienie naturalne, dlatego warto się rozważyć wykonanie operacji, kiedy już nie będziesz planować powiększania rodziny. Ciąża po zabiegu zazwyczaj wiąże się z koniecznością przyjmowania środków hamujących laktację oraz karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym.

Chociaż duży biust dla wielu osób jest symbolem kobiecości i pięknej, krągłej sylwetki, może stać się problemem. Jeśli powoduje obniżenie jakości życia, warto zastanowić się nad zmniejszeniem piersi.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...