Niekorzystny kształt i nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w obrębie ud dotyczy bardzo wielu kobiet. To jedna z dwóch najbardziej problematycznych stref, zaraz po biodrach i brzuchu. Jak poradzić sobie z wyszczupleniem ud w sposób skuteczny i trwały? Czy tylko dieta i systematyczne ćwiczenia są w stanie zażegnać problem? A co w przypadku, gdy zadowalający efekt chcemy osiągnąć szybciej? Jest to możliwe! Także dla kobiet, które nie są zwolenniczkami drastycznych diet i regularnych treningów. Sprawdź, jak.

Dlaczego tkanka tłuszczowa odkłada się na udach?

Za wygląd i kształt naszych ud w dużej mierze odpowiedzialne są hormony płciowe oraz predyspozycje genetyczne. Ciało kobiety magazynuje tłuszcz w tych okolicach oraz strefie brzucha i bioder na wypadek możliwego głodu lub ciąży. Jest to rodzaj naturalnego zabezpieczenia i magazynu organizmu w przypadku nastania ekstremalnych warunków przetrwania.

Oczywiście za zbyt dużą objętość ud odpowiadają nie tylko geny. W dużej mierze problemy te zawdzięczamy siedzącemu trybowi życia, niewłaściwej diecie oraz braku aktywności fizycznej.

Zaakceptować, czy działać? Czym może skutkować nadmiar tłuszczu w okolicach ud?

Należy pamiętać, że wielkość, kształt i ilość tkanki tłuszczowej w obrębie ud to często wartość względna. Wiele kobiet, których wymiary i waga są w normie, usilnie starają się przekonać (często same siebie), że są zbyt grube i wymagają redukcji tkanki tłuszczowej. Inne natomiast w pełni akceptują siebie i swój wygląd twierdząc, że zbędnych kilogramów nigdy za wiele i dalekie im są wszelkie postanowienia o ćwiczeniach, czy zdrowej diecie.

Obfita tkanka tłuszczowa w obrębie ud nie jest obojętna dla organizmu. Powoduje znaczne obciążenie stawów i kości, co często prowadzi do problemów ze zmianami zwyrodnieniowymi w stosunkowo młodym wieku. Poza tym nadmiar tłuszczu w okolicy ud nie jest estetyczny (zwłaszcza, jeśli dodatkowo zmagamy się z cellulitem).  Powoduje, że trudniej dobrać np. obcisłe jeansy, szybciej przeciera się i niszczy odzież, a w okresie letnim towarzyszą nam nieprzyjemne otarcia.

Metody skutecznego wyszczuplania ud. Wybierz najlepszą!

Każda kobieta jest inna, dlatego nie ma jednej idealnej recepty na pozbycie się problemu tkanki tłuszczowej z okolicy ud. Jednak do najskuteczniejszych działań, które z pewnością przyniosą efekty i będą korzystne dla całego organizmu, należą pełnowartościowa dieta i aktywność fizyczna.

Zdrowe odżywianie połączone z regularnymi ćwiczeniami to sposób nieinwazyjny i stosunkowo najtańszy. Jednak aby uzyskać spektakularne efekty, należy uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu, a z tym wiele Pań niestety ma problem. Dlatego z pomocą przychodzą zabiegi modelujące sylwetkę. Specjalnie dobrane rodzaje działań wyszczuplających i modelujących z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii pozwolą wygrać z problemem i cieszyć się piękną sylwetką przez długi czas.

Pełnowartościowa dieta. Inwestycja w zdrowie i wygląd

Aby wspomóc organizm w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej, należy stosować zdrową, zbilansowaną dietę. W pierwszej kolejności niezbędne jest zrezygnowanie z produktów wysoko przetworzonych, w szczególności przepełnionych chemią przekąsek, fast foodów, słodyczy, sztucznie słodzonych soków i napojów gazowanych. Należy wybierać produkty świeże i naturalne o jak najkrótszym składzie na etykiecie. Warto korzystać z produktów sezonowych i bogatych w substancje odżywcze.

Dieta sprzyjająca redukcji tkanki tłuszczowej wymaga odpowiedniego nawadniania. Minimum dzienne to 1,5 l wody niegazowanej (znacznie więcej potrzebne jest latem). Pozwoli to nawilżyć organizm, wspomóc komórki we właściwym funkcjonowaniu oraz pozbyć się wody zatrzymanej w organizmie, która często stanowi dodatkowe niechciane kilogramy.

Niestety nie w każdym przypadku dieta pomaga równie szybko. Efekty opóźniać może nietolerancja organizmu na różne produkty lub choroby utrudniające działania odchudzające. Dobrym wyjściem dla takich osób jest konsultacja z dietetykiem, który zleci wykonanie niezbędnych badań i podpowie co zrobić, by uzyskać upragniony efekt w stosunkowo szybkim czasie.

Szczupłe uda w 4 tygodnie – 6 najskuteczniejszych ćwiczeń

Aktywność fizyczna wskazana jest dla wszystkich, niezależnie od ilości tkanki tłuszczowej i miejsc problematycznych. Jednak aby zmaksymalizować działania i skoncentrować wszystkie siły na okolicy ud, warto skupić się na 6 prostych ćwiczeniach, które wykonywać można w domu o każdej porze. Uzyskamy nie tylko szczuplejsze uda i redukcję cellulitu, ale wspomożemy w utracie wagi całą sylwetkę, poprawiając jednocześnie jędrność skóry. Do polecanych ćwiczeń należą:

  • wykroki – zaczynając od wyprostowanej sylwetki, robimy krok do przodu, uginając powoli nogę w kolanie. Następnie wracamy, prostujemy i złączamy nogi razem. Wykonujemy 3 serie po 20 powtórzeń na zmianę prawą i lewą nogą.
  • wykroki na jedną nogę – będąc w wykroku, rytmicznie 3-krotnie zginamy i prostujemy kolana. Robimy 3 serie po 15 wykroków na każdą nogę.
  • przysiady – 3 serie po 16 powtórzeń z rękoma wyprostowanymi do przodu, nie odrywając pięt od podłoża i nie wysuwając kolan przed linię, którą wyznaczają palce u stóp.
  • wymachy nóg w pozycji klęczącej – zaczynamy z podpartego przyklęku. Prostujemy na zmianę nogi zgięte w kolanach, kierując je do góry i w tył. Podobnie robimy, kierując na zmianę nogi w bok. Ćwiczenie można wzmocnić, nakładając obciążniki (2-4 kg) wokół kostek. Wykonujemy 3 serie po 20 powtórzeń na każdą stronę.
  • ćwiczenie na wewnętrzną stronę ud – kładziemy się na boku, a nogę, która leży wysuwamy do przodu, podciągając jednocześnie palce stopy do góry. Rytmicznie podnosimy i powoli, płynnie opuszczamy. Wykonujemy 3 serie po 10-15 powtórzeń na każdą nogę.
  • ćwiczenia aerobowe – to rodzaj treningu na stepperze, rowerze stacjonarnym lub szybki marsz. Powinien trwać ok. 30 minut.

Zaletą powyższych ćwiczeń jest fakt, że po kilku razach przechodzą w nawyk i dla wielu kobiet stają się nieodłącznym elementem dnia. Najważniejsze to zacząć i przetrwać kilka pierwszych treningów!

Medycyna estetyczna w służbie szczupłych ud – liposukcja

Jeżeli odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można skorzystać z nowoczesnych zabiegów oferowanych nam przez gabinety medycyny estetycznej. Jedną z najskuteczniejszych opcji dedykowaną udom jest liposukcja.

liposukcja ud

Odsysanie tłuszczu pozwala osiągnąć satysfakcjonujący efekt już po jednym zabiegu. Zabieg liposukcji dedykowany jest osobom o znacznym nadmiarze tkanki tłuszczowej (nie zostanie wykonany u osób z poważną nadwagą!). Usunięcie zbędnego tłuszczu polega na wprowadzeniu końcówki specjalnej kaniuli do obszaru podlegającego zabiegowi za pomocą pneumatycznej głowicy. Odbywające się ruchy 3D powodują delikatne oddzielenie tłuszczu od pozostałych tkanek oraz wprowadzanie środków znieczulających. Następnie dochodzi do emulgacji tłuszczu oraz odessania go.

Zabieg wymaga odpowiednich przygotowań pacjenta i wiąże się z dość długą rekonwalescencją. Jest to metoda popularna i najbardziej skuteczna w odchudzaniu ud.

Skuteczne i łagodne wyszczuplanie ud – radiofrekwencja podskórna

Zabieg Attiva (radiofrekwencja podskórna) jest opcją łagodniejszą i mniej inwazyjną od liposukcji, choć również polega na naruszeniu ciągłości tkanek. W procesie rozbijania tłuszczu wykorzystuje się zjawisko radiofrekwencji. Skuteczność procesu zależy od stopnia zaawansowania problemu, indywidualnego stanu ud oraz możliwości pacjenta. Im intensywniej przeprowadza się zabieg, tym mniej powtórzeń jest potrzebnych, by uzyskać zadowalający efekt.

Każdy zabieg wiąże się z 1-3 dniami rekonwalescencji. Wówczas wyszczuplenie ud uzyskać można już po 2 radiofrekwencjach. Jeśli jednak pacjent nie jest w stanie poświęcić tyle czasu na regenerację, wykonuje się większą ilość zabiegów. Dodatkowym atutem radiofrekwencji podskórnej jest działanie doskonale napinające i odmładzające skórę ud.

Bezbolesne i bezinwazyjne wyszczuplanie ud – moc ultradźwięków

Lipoliza ultradźwiękowa nie narusza skóry i ciągłości tkanek i jest bezbolesna, jednak aby osiągnąć zamierzone efekty, trzeba liczyć się z wykonaniem całej serii zabiegów. Polegają one na rozgrzewaniu tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnej głowicy, wskutek czego tłuszcz jest rozbijany i usuwany przez organizm w sposób naturalny.

Metoda nie wymaga rekonwalescencji i polecana jest także w redukcji cellulitu. Skóra staje się gładka, napięta i odmłodzona.

A może wymrozić tłuszcz? Kriolipoliza

Kriolipoliza to nieinwazyjny, bezpieczny zabieg, który do walki z tkanką tłuszczową wykorzystuje niskie temperatury. Pomaga pozbyć się nawet 25-30% grubości warstwy tłuszczu. Świetnie radzi sobie z nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej i nie potrzebuje rekonwalescencji.

Terapia kriolipolizą wymaga odstępów między zabiegami, najlepiej około 1 miesiąca. Doskonałym wsparciem dla zabiegów jest wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz picie dużej ilości wody. Aby efekty były widoczne i skuteczne potrzeba wykonać około 5 zabiegów, choć często jest to kwestia indywidualna.

Endermologia – połącz przyjemne z pożytecznym!

Metodą najprzyjemniejszą, ale wymagającą cierpliwości w osiągnięciu zamierzonych efektów jest masaż próżniowy, czyli endermologia. Polega na próżniowym zasysaniu tkanek za pomocą specjalnej głowicy oraz masowaniu tych partii obracającymi się rolkami. Poprawia sprężystość i jędrność skóry, skutecznie walczy z cellulitem ud i pośladków.

endermologia icoone

Endermologia wymaga wykonania kilkunastu zabiegów i dedykowana jest osobom z niewielkim nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Którą metodę wybrać?

Aby wybrać najskuteczniejszą metodę, najlepiej jest skonsultować swój przypadek ze specjalistą, który oceni i doradzi najlepszy sposób na wyszczuplenie ud. W tej dziedzinie doskonałymi specjalistami może pochwalić się Klinika OT.CO wykonująca szereg profesjonalnych zabiegów i posiadająca całą rzeszę zadowolonych i powracających do niej klientów.

#Cellulit #Wiotka skóra
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.Jest...