Okres ciąży jest czasem wyjątkowym czasem dla każdej kobiety. Jest to również czas, w którym w ciele kobiety zachodzą ogromne zmiany. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia i regularna pielęgnacja. Oczywiście używane kosmetyki, czy też zabiegi kosmetyczne powinny być dostosowane do specyficznych potrzeb skóry w okresie ciąży. Jak zatem dbać o ciało w trakcie ciąży i jakich produktów używać, a czego unikać?

Największa zmora – rozstępy

Z pewnością każda kobieta oczekująca dziecka ma świadomość, że jej ciało się zmienia. Jedną z najczęstszych obaw jest pojawienie się widocznych rozstępów. Powstają na skutek przerwania włókien kolagenowych i elastynowych, kiedy skóra zostanie mocno rozciągnięta w krótkim czasie. Jest to proces niezależny od człowieka, ale na szczęście można skutecznie zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów. Podstawą są oczywiście odpowiednie kosmetyki, które powinny być stosowane regularnie. Warto wybierać kremy oraz serum, które głęboko nawilżą skórę oraz będą działać ujędrniająco. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie oliwki.

Należy mieć na uwadze, że skład każdego z kosmetyków należy uważnie sprawdzać i wybierać tylko te, które mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. Aby mieć pewność, że używane kosmetyki będą przynosić efekty, należy je regularnie stosować. Tylko w ten sposób będą mogły oddziaływać na skórę, redukując ryzyko pojawienia się widocznych rozstępów. Warto pamiętać, że rozstępy pojawiają się nie tylko na skórze brzucha, ale również piersi oraz ud, dlatego należy pamiętać o pielęgnacji również tych obszarów.

Laserowe usuwanie rozstępów w Klinice OT.CO w Warszawie

Szczotkowanie na sucho

Oprócz rozstępów kobiety w ciąży mogą zmagać się także z cellulitem. Aby zapobiegać oraz zwalczać niechcianą pomarańczową skórkę, warto stosować szczotkowanie na sucho. Jest to doskonała metoda na ujędrnienie ciała nie tylko w okresie ciąży, ale również i po urodzeniu dziecka. Szczotkowanie na sucho przy użyciu odpowiedniej szczotki pozwala pobudzić krążenie krwi, dotlenić oraz odżywić skórę, a co więcej wygładza jej powierzchnię i jest zabiegiem odprężającym. Oczywiście, aby ujędrnić skórę, szczotkowanie należy wykonywać regularnie.

Dieta i aktywność fizyczna

Największe znaczenie dla zdrowia i wyglądu ciała ma odpowiednia dieta oraz ruch. Kobiety w ciąży w sposób szczególny powinny zwrócić uwagę na sposób odżywiania. Dieta powinna być bogata w witaminy i składniki odżywcze, wspomagające organizm mamy oraz dziecka. Warto również zadbać o aktywność fizyczną, która nie powinna być bardzo intensywna. Najlepiej możliwość wykonywania ćwiczeń oraz ich intensywność skonsultować z lekarzem ginekologiem, prowadzącym ciążę. Ponadto warto wiedzieć, że aktywność fizyczna podczas ciąży wpływa na kondycję skóry oraz przygotowuje organizm do wysiłku, jakim jest poród.

Profesjonalne zabiegi

Oprócz domowej pielęgnacji kobiety w ciąży mogą korzystać ze specjalnie opracowanych zabiegów kosmetycznych, które są bezpieczne dla nich oraz nienarodzonego dziecka. Jednym z takich zabiegów jest zabieg Icoone, który polega na wykonywaniu masażu ciała przy użyciu głowicy. Głowica urządzenia jest wyposażona w rolki z mikrootworami. Podczas zabiegu przy pomocy podciśnienia skóra jest zasysana i w ten sposób dogłębnie masowana. Zabieg wpływa przede wszystkim  na ujędrnienie ciała, pozwala pobudzić krążenie oraz przyspieszyć wydalanie toksyn z organizmu.

Masaż próżniowy można wykonywać na udach, pośladkach, ale również na twarzy, szyi i dekolcie. Zabieg jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz gwarantuje poprawę kondycji skóry i redukcję cellulitu. W zależności od potrzeb można zdecydować się na kilka serii zabiegu lub pojedyncze wizyty w gabinecie kosmetycznym.

Pamiętajmy, że nie tylko uda, pośladki, brzuch i piersi wymagają szczególnej pielęgnacji podczas okresu ciąży. Skóra twarzy również nie powinna być zaniedbywana w tym czasie. Jednak ze względu na to, że jest to szczególny okres nie wszystkie zabiegi, z których do tej pory się korzystało mogą być przeprowadzane u kobiet w ciąży. Dla tych Pań, które chcą regularnie i dogłębnie oczyszczać skórę twarzy polecany jest zabieg Geneo. Dzięki niemu można pozbyć się skórnych niedoskonałości, a co więcej wpłynąć na młodszy wygląd skóry. Wszystko to za sprawą efektu „Bohra” wykorzystywanego w czasie zabiegu. Podczas kontaktu głowicy urządzenia ze specjalnym koktajlem i skórą powstają pęcherzyki CO2, które delikatnie oczyszczają i złuszczają martwy naskórek. Ponadto w zależności od rodzaju koktajlu używanego podczas zabiegu możemy odmłodzić skórę lub rozjaśnić i nadać jej promienny wygląd.

Zabiegi dla kobiet w ciąży w Klinice OT.CO w Warszawie

Podczas okresu ciąży nie powinno rezygnować się z pielęgnacji ciała, a wręcz przeciwnie zadbać w sposób szczególny o kondycję skóry oraz dobre samopoczucie. Podstawą codziennej pielęgnacji powinny być zatem kosmetyki głęboko nawilżające oraz o działaniu ujędrniającym. Efekty działania kosmetyków można wspomóc dietą, aktywnością fizyczną oraz domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, takimi jak szczotkowanie na sucho. Nie należy również rezygnować z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, które oddziałują dużo głębiej na naszą skórę niż domowa pielęgnacja. Pamiętajmy, aby wybierać zabiegi bezpieczne dla kobiet w ciąży i przed każdym zabiegiem poinformować lekarza o tym, że spodziewamy się dziecka.

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...