Ciąża to czas zmian w organizmie kobiety. W naturalny sposób tkanki ulegają rozrastaniu, zwiększa się waga ciała. Występują także przebarwienia, rozstępy, żylaki oraz opuchlizna. Każdy z tych czynników sprawia, że pogorszeniu ulega samopoczucie. Wiele osób sugeruje omijanie gabinetów medycyny estetycznej i kosmetologii przez dziewięć miesięcy. Nie wszystkie zabiegi są dozwolone, ale wiele z nich przyszłe mamy mogą wykonać bez obaw.
Wbrew powszechnym mitom przyszła mama nie musi całkowicie rezygnować z zabiegów kosmetycznych, kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Mogą one w skuteczny sposób pomóc w szybszym powrocie do formy po urodzeniu dziecka i ograniczyć ryzyko wystąpienia niechcianych pamiątek po ciąży – wiotka skóra, cellulit, przebarwienia i rozstępy.
Ogólne zasady
Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o jakość i profesjonalizm usług, a także używane preparaty. Do każdego zabiegu można stosować jedynie kosmetyki rekomendowane przez producentów dla kobiet w ciąży. Zazwyczaj są to preparaty wyprodukowane na podstawie naturalnych surowców, bez dodatku substancji, które wykazują silne działanie (np. alkohol). Nie oznacza to jednak, że wszelkie zapachy i preparaty kosmetyczne dla ciężarnych są niewskazane.
Stan ciąży co prawda przyczynia się do zmiany w odczuwaniu bodźców organoleptycznych – smaku i zapachu. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby skorzystać z zabiegów aromaterapeutycznych, które działają odprężająco i rozluźniająco. Warunkiem jest jednak to, że mieszanki zapachowe muszą zostać dobrane przez doświadczonego aromaterapeutę. Taki zabieg bardzo często połączony jest z masażem.
Jakie zabiegi są dozwolone dla kobiet w ciąży?
Preparaty, które przeznaczone są na twarz dla kobiet ciężarnych, nie zawierają botuliny. Zastąpiona jest heksapeptydem, czyli nieszkodliwą substancją o bardzo małej cząsteczce absorbowanej przez skórę. Przyczynia się do stymulacji działania fibroblastów, które produkują białka podporowe skóry wpływające na jej sprężystość i jędrność. Dzięki temu dochodzi do redukcji zmarszczek. Do grona bezpiecznych zabiegów na twarz dla kobiet w ciąży zalicza się zabiegi ujędrniające, przeciwtrądzikowe, rozświetlające i nawilżające.
Zabiegi dla kobiet w ciąży w Klinice OT.CO w Warszawie
Zabiegi ujędrniające wykonywane są z użyciem naturalnych ekstraktów ziołowych i alg morskich. Głęboko wygładzają i nawilżają skórę, napinają ją oraz regenerują. Efekt to odmłodzona i rozświetlona skóra. W przypadku zabiegów przeciwtrądzikowych stosuje się je w przypadku, gdy skóra jest zbyt wrażliwa na oczyszczanie mechaniczne. Przeprowadzane są z użyciem substancji rozszerzających i głęboko oczyszczających pory skóry oraz twarzy. Zabiegi te zapobiegają powstawaniu trądziku, łagodząc istniejące stany zapalne, nawilżają skórę i regulują nadmierne wydzielanie sebum. Zabiegi rozświetlające redukują natomiast przebarwienia, wyrównują pigmentację i poprawiają koloryt skóry. Do tego rodzaju zabiegów zalicza się łagodny peeling z zastosowaniem preparatów roślinnych. Zabiegi nawilżające są natomiast przeznaczone dla skóry wrażliwej i suchej, która jest narażona na wczesne pojawienie się zmarszczek.
Dla kobiet w ciąży szczególnie polecane są także zabiegi na ciało. Przyrost masy ciała powoduje, że skóra staje się mniej elastyczna, przesuszona lub przetłuszczona, a miejscami pojawiają się rozstępy. Zabiegów na ciało nie stosuje się natomiast w pierwszych trzech miesiącach ciąży.
W czwartym miesiącu można zacząć stosować profilaktykę przeciw rozstępom oraz zabiegi przeciwdziałające zaburzeniom krążenia krwi w nogach. Przed ich wykonaniem zawsze jednak trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Na ciało zalecany jest masaż ręczny, który wpływa relaksująco i dobierany jest do potrzeb kobiet w ciąży. Masaż może być wzbogacony o delikatny peeling ciała z użyciem preparatów na bazie roślinnej.
Innowacyjnym rozwiązaniem jest także terapia polegająca na plastrowaniu. Aktywizuje mięśnie brzucha poprzez aplikację tejpy na powłokach brzusznych, co powoduje odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i rozluźnia mięśnie.
Na czym polega zabieg Geneo dla kobiet w ciąży?
Geneo jest innowacyjnym zabiegiem, który umożliwia zadbanie o skórę twarzy na trzech płaszczyznach. Jeden zabieg łączy ze sobą złuszczanie martwego naskórka, wchłanianie składników odżywczych i dotlenianie skóry. Geneo opiera się na biologicznych mechanizmach organizmu. Przywraca skórze utracony blask i ją odmładza. Podczas kontaktu głowicy urządzenia ze specjalnym koktajlem dochodzi do powstawania pęcherzyków CO2. Występują tak licznie, że trafiają do zewnętrznych warstw skóry, dotleniają ją i poprawiają metabolizm komórek. Równocześnie maszyna ta powoduje delikatne złuszczanie skóry, tym samym tworzy idealne środowisko do głębokiego wchłaniania substancji odżywczych. Geneo funkcjonuje w trzech odmianach – NeoRevive (odmłodzenie skóry), NeoBright (rozjaśnienie), Balance (oczyszczenie i zmniejszenie stanów zapalnych).
Zabieg Geneo trwa jedynie 30 minut, a przed jego wykonaniem skóra musi zostać dokładnie oczyszczona z zanieczyszczeń. W następnym etapie aplikuje się żel i wykorzystując specjalną głowicę urządzenia z kapsułką Capsugen, rozprowadza się go po skórze. W zależności od rodzaju wybranego Geneo stosuje się żel w połączeniu z kapsułką Capsugen, który wywołuje reakcję chemiczną – efekt Bohra. Mikrogranulki wydostają się z kapsułki i natychmiast złuszczają martwy naskórek, usuwając zanieczyszczenia. Do tak przygotowanej cery substancje aktywne zawarte w żelu szybko i dogłębnie wnikają w skórę.
Efekty Geneo to przede wszystkim redukcja zmarszczek i poprawa jędrności skóry. Poza tym skóra zyskuje dogłębne oczyszczenie i poprawia się jej gęstość. Zabieg redukuje widoczne pory, wypryski i inne niedoskonałości. Cera zyskuje blask, wyrównany koloryt i redukują się przebarwienia. Efekty widoczne są do 3 miesięcy.
Na czym polega Face Fitness dla kobiet w ciąży?
Face Fitness to zabieg, który ma na celu poprawę krążenia zwiększającego utlenowanie i odżywienie tkanek. Masaż zwiększa także chłonki, co pozwala uniknąć obrzęków. Wykonanie masażu twarzy trwa około 45 minut i rozpoczyna się od rozgrzewki w postaci masażu ręcznego twarzy, szyi oraz dekoltu. Ruchy stymulacyjne stopniowo przywracają elastyczność i gładkość skóry. Główna część zabiegu polega na dodaniu elektrostymulacji i masażu dermarolelerem. Całość kończy się chłodzącym masażem. Regularnie wykonywany masaż sprawia, że skóra stanie się jędrniejsza i bardziej napięta, a cera odzyska naturalny koloryt i blask.
Na czym polega drenaż limfatyczny dla kobiet w ciąży?
Drenaż limfatyczny to forma masażu, która poprawia krążenie w układzie limfatycznym organizmu. Układ ten odpowiedzialny jest za odprowadzenie nadmiaru płynów z obszarów znajdujących się wokół tkanek. Transportuje także limfę do węzłów limfatycznych filtrujących i usuwających produkty przemiany materii. Efektem jest lepiej ukrwiona i jędrna skóra bez uczucia ciężkości i opuchlizny.
Drenaż limfatyczny to metoda manualna, która nie wymaga od pacjentki specjalistycznych przygotowań. Polega na masażu ciała i udrożnieniu węzłów limfatycznych, które odpowiadają za proces oczyszczania organizmu. Drenaż limfatyczny pomaga w pobudzeniu krążenia i zredukowaniu obrzęków kończyn. Powinien być wykonywany regularnie – 6 -10 zabiegów po 30 minut.
Jakie zabiegi nie są wskazane dla kobiet w ciąży?
Kobieta w ciąży powinna unikać preparatów i zabiegów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Nie wolno wykonywać masażu powłok brzusznych a do masażu pozostałych części ciała nie używa się kosmetyków, które mogą podrażnić skórę.
Zaleca się, aby zrezygnować z zabiegów na bazie retinolu. To najczystsza forma witaminy A, która jest niezwykle aktywna i doskonale wpływa na skórę. Substancja utrzymuje się w organizmie do roku, jednak może spowodować nieodwracalne uszkodzenia płodu. Zabronione są także zabiegi z użyciem kwasu kiełbasianego, który jest substancją toksyczną dla matki i dziecka.
Zabiegi laseroterapii muszą także zostać odłożone na czas po porodzie. Zmiany hormonalne podczas ciąży mogą wpłynąć na działanie światła i prowadzić do stymulacji przebarwień lub pogorszyć objawy melasmy. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie laserów w okolicy brzusznej i okolicach intymnych u kobiet w ciąży.
Niedozwolone są także zabiegi, które przywracają ciągłość naskórka – mezoterapia igłowa, ultradźwięki i zabiegi z wykorzystaniem prądu stałego.