Ciąża to czas zmian w organizmie kobiety. W naturalny sposób tkanki ulegają rozrastaniu, zwiększa się waga ciała. Występują także przebarwienia, rozstępy, żylaki oraz opuchlizna. Każdy z tych czynników sprawia, że pogorszeniu ulega samopoczucie. Wiele osób sugeruje omijanie gabinetów medycyny estetycznej i kosmetologii przez dziewięć miesięcy. Nie wszystkie zabiegi są dozwolone, ale wiele z nich przyszłe mamy mogą wykonać bez obaw.

Wbrew powszechnym mitom przyszła mama nie musi całkowicie rezygnować z zabiegów kosmetycznych, kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Mogą one w skuteczny sposób pomóc w szybszym powrocie do formy po urodzeniu dziecka i ograniczyć ryzyko wystąpienia niechcianych pamiątek po ciąży – wiotka skóra, cellulit, przebarwienia i rozstępy.

Ogólne zasady

Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o jakość i profesjonalizm usług, a także używane preparaty. Do każdego zabiegu można stosować jedynie kosmetyki rekomendowane przez producentów dla kobiet w ciąży. Zazwyczaj są to preparaty wyprodukowane na podstawie naturalnych surowców, bez dodatku substancji, które wykazują silne działanie (np. alkohol). Nie oznacza to jednak, że wszelkie zapachy i preparaty kosmetyczne dla ciężarnych są niewskazane.

Stan ciąży co prawda przyczynia się do zmiany w odczuwaniu bodźców organoleptycznych – smaku i zapachu. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby skorzystać z zabiegów aromaterapeutycznych, które działają odprężająco i rozluźniająco. Warunkiem jest jednak to, że mieszanki zapachowe muszą zostać dobrane przez doświadczonego aromaterapeutę. Taki zabieg bardzo często połączony jest z masażem.

Jakie zabiegi są dozwolone dla kobiet w ciąży?

Preparaty, które przeznaczone są na twarz dla kobiet ciężarnych, nie zawierają botuliny. Zastąpiona jest heksapeptydem, czyli nieszkodliwą substancją o bardzo małej cząsteczce absorbowanej przez skórę. Przyczynia się do stymulacji działania fibroblastów, które produkują białka podporowe skóry wpływające na jej sprężystość i jędrność. Dzięki temu dochodzi do redukcji zmarszczek. Do grona bezpiecznych zabiegów na twarz dla kobiet w ciąży zalicza się zabiegi ujędrniające, przeciwtrądzikowe, rozświetlające i nawilżające.

Zabiegi dla kobiet w ciąży w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabiegi ujędrniające wykonywane są z użyciem naturalnych ekstraktów ziołowych i alg morskich. Głęboko wygładzają i nawilżają skórę, napinają ją oraz regenerują. Efekt to odmłodzona i rozświetlona skóra. W przypadku zabiegów przeciwtrądzikowych stosuje się je w przypadku, gdy skóra jest zbyt wrażliwa na oczyszczanie mechaniczne. Przeprowadzane są z użyciem substancji rozszerzających i głęboko oczyszczających pory skóry oraz twarzy. Zabiegi te zapobiegają powstawaniu trądziku, łagodząc istniejące stany zapalne, nawilżają skórę i regulują nadmierne wydzielanie sebum. Zabiegi rozświetlające redukują natomiast przebarwienia, wyrównują pigmentację i poprawiają koloryt skóry. Do tego rodzaju zabiegów zalicza się łagodny peeling z zastosowaniem preparatów roślinnych. Zabiegi nawilżające są natomiast przeznaczone dla skóry wrażliwej i suchej, która jest narażona na wczesne pojawienie się zmarszczek.

Dla kobiet w ciąży szczególnie polecane są także zabiegi na ciało. Przyrost masy ciała powoduje, że skóra staje się mniej elastyczna, przesuszona lub przetłuszczona, a miejscami pojawiają się rozstępy. Zabiegów na ciało nie stosuje się natomiast w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

W czwartym miesiącu można zacząć stosować profilaktykę przeciw rozstępom oraz zabiegi przeciwdziałające zaburzeniom krążenia krwi w nogach. Przed ich wykonaniem zawsze jednak trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Na ciało zalecany jest masaż ręczny, który wpływa relaksująco i dobierany jest do potrzeb kobiet w ciąży. Masaż może być wzbogacony o delikatny peeling ciała z użyciem preparatów na bazie roślinnej.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest także terapia polegająca na plastrowaniu. Aktywizuje mięśnie brzucha poprzez aplikację tejpy na powłokach brzusznych, co powoduje odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i rozluźnia mięśnie.

Na czym polega zabieg Geneo dla kobiet w ciąży?

Geneo jest innowacyjnym zabiegiem, który umożliwia zadbanie o skórę twarzy na trzech płaszczyznach. Jeden zabieg łączy ze sobą złuszczanie martwego naskórka, wchłanianie składników odżywczych i dotlenianie skóry. Geneo opiera się na biologicznych mechanizmach organizmu. Przywraca skórze utracony blask i ją odmładza. Podczas kontaktu głowicy urządzenia ze specjalnym koktajlem dochodzi do powstawania pęcherzyków CO2. Występują tak licznie, że trafiają do zewnętrznych warstw skóry, dotleniają ją i poprawiają metabolizm komórek. Równocześnie maszyna ta powoduje delikatne złuszczanie skóry, tym samym tworzy idealne środowisko do głębokiego wchłaniania substancji odżywczych. Geneo funkcjonuje w trzech odmianach – NeoRevive (odmłodzenie skóry), NeoBright (rozjaśnienie), Balance (oczyszczenie i zmniejszenie stanów zapalnych).

Zabieg Geneo trwa jedynie 30 minut, a przed jego wykonaniem skóra musi zostać dokładnie oczyszczona z zanieczyszczeń. W następnym etapie aplikuje się żel i wykorzystując specjalną głowicę urządzenia z kapsułką Capsugen, rozprowadza się go po skórze. W zależności od rodzaju wybranego Geneo stosuje się żel w połączeniu z kapsułką Capsugen, który wywołuje reakcję chemiczną – efekt Bohra. Mikrogranulki wydostają się z kapsułki i natychmiast złuszczają martwy naskórek, usuwając zanieczyszczenia. Do tak przygotowanej cery substancje aktywne zawarte w żelu szybko i dogłębnie wnikają w skórę.

Efekty Geneo to przede wszystkim redukcja zmarszczek i poprawa jędrności skóry. Poza tym skóra zyskuje dogłębne oczyszczenie i poprawia się jej gęstość. Zabieg redukuje widoczne pory, wypryski i inne niedoskonałości. Cera zyskuje blask, wyrównany koloryt i redukują się przebarwienia. Efekty widoczne są do 3 miesięcy.

Na czym polega Face Fitness dla kobiet w ciąży?

Face Fitness to zabieg, który ma na celu poprawę krążenia zwiększającego utlenowanie i odżywienie tkanek. Masaż zwiększa także chłonki, co pozwala uniknąć obrzęków. Wykonanie masażu twarzy trwa około 45 minut i rozpoczyna się od rozgrzewki w postaci masażu ręcznego twarzy, szyi oraz dekoltu. Ruchy stymulacyjne stopniowo przywracają elastyczność i gładkość skóry. Główna część zabiegu polega na dodaniu elektrostymulacji i masażu dermarolelerem. Całość kończy się chłodzącym masażem. Regularnie wykonywany masaż sprawia, że skóra stanie się jędrniejsza i bardziej napięta, a cera odzyska naturalny koloryt i blask.

Na czym polega drenaż limfatyczny dla kobiet w ciąży?

Drenaż limfatyczny to forma masażu, która poprawia krążenie w układzie limfatycznym organizmu. Układ ten odpowiedzialny jest za odprowadzenie nadmiaru płynów z obszarów znajdujących się wokół tkanek. Transportuje także limfę do węzłów limfatycznych filtrujących i usuwających produkty przemiany materii. Efektem jest lepiej ukrwiona i jędrna skóra bez uczucia ciężkości i opuchlizny.

Drenaż limfatyczny to metoda manualna, która nie wymaga od pacjentki specjalistycznych przygotowań. Polega na masażu ciała i udrożnieniu węzłów limfatycznych, które odpowiadają za proces oczyszczania organizmu. Drenaż limfatyczny pomaga w pobudzeniu krążenia i zredukowaniu obrzęków kończyn. Powinien być wykonywany regularnie – 6 -10 zabiegów po 30 minut.

Jakie zabiegi nie są wskazane dla kobiet w ciąży?

Kobieta w ciąży powinna unikać preparatów i zabiegów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Nie wolno wykonywać masażu powłok brzusznych a do masażu pozostałych części ciała nie używa się kosmetyków, które mogą podrażnić skórę.

Zaleca się, aby zrezygnować z zabiegów na bazie retinolu. To najczystsza forma witaminy A, która jest niezwykle aktywna i doskonale wpływa na skórę. Substancja utrzymuje się w organizmie do roku, jednak może spowodować nieodwracalne uszkodzenia płodu. Zabronione są także zabiegi z użyciem kwasu kiełbasianego, który jest substancją toksyczną dla matki i dziecka.

Zabiegi laseroterapii muszą także zostać odłożone na czas po porodzie. Zmiany hormonalne podczas ciąży mogą wpłynąć na działanie światła i prowadzić do stymulacji przebarwień lub pogorszyć objawy melasmy. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie laserów w okolicy brzusznej i okolicach intymnych u kobiet w ciąży.

Niedozwolone są także zabiegi, które przywracają ciągłość naskórka – mezoterapia igłowa, ultradźwięki i zabiegi z wykorzystaniem prądu stałego.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....