Twarz to nasza wizytówka – to właśnie ona w głównej mierze odpowiada za pierwsze wrażenie. Nie zawsze jesteśmy jednak do końca zadowoleni z naturalnych rysów, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą procesy starzenia, rozpoczynające się już ok. 25. roku życia! Młody wygląd to nie tylko kwestia genów – z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej.

Co decyduje o harmonii rysów twarzy?

Piękno oczywiście jest subiektywne i nie ma jednej definicji, ale nie da się ukryć, że harmonijne, symetryczne rysy od wieków są uznawane za atrakcyjne. Chociaż kanony piękna się zmieniają, twarz pozostaje wizytówką człowieka, a współczesna medycyna pozwala na korekcję elementów, które nie do końca nam odpowiadają. Wygląd z pozoru wydaje się błahą kwestią, ale może prowadzić do kompleksów, odbierających pewność siebie i obniżających jakość życia.

Jednym z elementów, który najbardziej wpływa na harmonię rysów twarzy, jest nos. Zakłada się, że nos powinien stanowić ok. ⅓ długości twarzy. Proporcje są ważne również podczas wypełniania ust kwasem hialuronowym. Najlepiej, jeśli stosunek wargi górnej do dolnej wynosi 1:1,6. Plusem powiększania ust jest możliwość wyrównania ewentualnej asymetrii. Naturalne jest, że z wiekiem proporcje twarzy się zmieniają, ponieważ skóra traci elastyczność – z pomocą przychodzą tutaj zabiegi medycyny estetycznej.

Blefaroplastyka na opadające powieki

Na początku opadająca powieka zazwyczaj jest możliwa do zamaskowania odpowiednim makijażem. Dobrze już na tym etapie zadbać o młode spojrzenie i zdecydować się np. na masaż limfatyczny. Z czasem problem staje się jednak poważniejszy i może być nie tylko kwestią estetyki, ale też ograniczać pole widzenia. Często zdarza się, że jedna powieka opada mocniej od drugiej, przez co pojawia się asymetria. Dodatkowo twarz nabiera smutnego, zmęczonego wyrazu.

Opadanie powieki to naturalna konsekwencja starzenia, ponieważ z wiekiem spada produkcja kolagenu i elastyny, przez zmniejsza się gęstość skóry. Na powiekach skóra jest szczególnie cienka i delikatna, dlatego zmiany tak szybko stają się widoczne. Oczywiście, problem opadających powiek nie u każdego będzie równie nasilony. Na opadanie wpływają przede wszystkim:

  • geny,
  • uszkodzenie nerwów w okolicy oka,
  • palenie papierosów,
  • ptoza, czyli porażenie mięśni powiek (może występować nawet u dzieci).

Niestety, nawet najlepszy krem nie jest w stanie zatrzymać procesów starzenia, a tym bardziej rozwiązać problemów z mięśniami lub nerwami. Opadającą powiekę można jednak z powodzeniem skorygować bardziej inwazyjnymi metodami – mowa tutaj o blefaroplastyce, nazywanej też plastyką powiek lub chirurgiczną operacją powiek. To najbardziej skuteczne rozwiązanie, ponieważ pozwala usunąć nadmiar skóry – blizny znajdują się w załamaniu powieki, dlatego są mało widoczne. Efekt utrzymuje się nawet przez kilkanaście lat.

Alternatywą dla operacji jest zabieg z wykorzystaniem plazmy helowej, ponieważ pozwala obkurczyć i wygładzić skórę powiek. To rozwiązanie dla osób, które obawiają się operacji, ale zabieg trzeba powtarzać – efekty utrzymują się przez ok. 2 lata.

Lifting na zmarszczki na czole

Skóra, która traci elastyczność, zaczyna opadać zgodnie z prawem grawitacji. Pojawia się nadmiar skóry, brwi opadają, pojawiają się zmarszczki na czole, a owal twarzy staje się mniej wyraźny. To częsta przyczyna, dlaczego twarz wygląda na zmęczoną i starszą, niż wskazuje PESEL.

Zmarszczkom na czole w pewnym stopniu da się zapobiegać. Najlepiej unikać mrużenia oczu (częsty problem u osób, które unikają noszenia okularów, mimo problemów ze wzrokiem), a podczas przebywania na słońcu używać kremów z SPF 50. Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie zatrzymać procesów starzenia. Na ich przebieg mają wpływ również geny.

Jeśli na czole już pojawiły się zmarszczki, żeby się ich pozbyć, trzeba sięgnąć po inwazyjne metody. Rozwiązaniem jest chirurgiczne podniesienie brwi. Po zabiegu oczy stają się większe, a zmarszczki się wygładzają – to sposób, żeby odjąć sobie nawet kilka lat. W ten sposób można też częściowo skorygować problem opadających powiek i zmarszczek na górnych powiekach. Korygować można wyłącznie czoło lub brwi albo obydwie partie twarzy. Plus jest taki, że efekty zabiegu utrzymują się nawet przez 10 lat.

Lepsze proporcje dzięki korekcie nosa

Za duży, krzywy lub garbaty nos jest w stanie całkowicie zaburzyć rysy twarzy. Wiele osób wciąż odkłada korektę nosa, ponieważ zabieg kojarzy się z długą rekonwalescencją. Na szczęście teraz dostępne są techniki, które w znacznie mniejszym stopniu naruszają sąsiadujące tkanki. Operacja plastyczna nosa z wykorzystaniem ultradźwięków pozwala na delikatniejsze, a jednocześnie precyzyjne przekształcanie kości. Przy takim zabiegu rekonwalescencja jest łatwiejsza i krótsza, mniej nasilone są też krwawienia i obrzęki.

Można też zdecydować się na zachowawczą plastykę nosa, czyli metodę preservation rhinoplasty. Tutaj lekarz wykonuje resekcję tkanek, tak żeby zmienić kształt nosa. W ten sposób można usunąć garb czy wyprostować nos. Technikę operacji dobiera się podczas konsultacji – można zoperować tkanki kostne lub samą chrząstkę, jeśli korekty wymaga tylko czubek nosa.

Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają pozbyć się kompleksów i modelować rysy twarzy. Nowe techniki zapewniają krótszy czas rekonwalescencji i efekty utrzymujące się przez lata, dlatego warto zgłosić się na konsultację i poznać dostępne rozwiązania.

#Krzywy nos #Opadające kąciki ust #Ptoza