Blizny mogą powstawać w wyniku różnych zdarzeń. Na skutek przebytego trądziku, skaleczenia, operacji lub zabiegu. Niezależnie od tego, co jest przyczyną powstania blizny należy o nią dbać w odpowiedni sposób. Pielęgnacja blizn pozwala na szybsze gojenie oraz zmniejszenie widoczności, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy blizna znajduje się w widocznym miejscu. Jak zatem dbać o blizny?

Jak powstaje blizna?

Blizna to skutek naturalnego procesu gojenia się ran. Kiedy dochodzi do uszkodzenia głębszych warstw skóry, uszkodzona tkanka właściwa jest zastępowana tkanką łączną. Proces gojenia zaczyna się praktycznie w momencie powstania rany. Pierwszym etapem jest wypełnienie się rany skrzepem krwi. Jest on swoistym rodzajem opatrunku, który chroni przed odwodnieniem oraz przedostaniem się bakterii do organizmu.

W efekcie na skórze pojawia się strup, w którym dochodzi do odbudowy skóry. Następnie organizm oczyszcza ranę z obumarłych komórek i drobnoustrojów, po czym następuje faza gojenia się rany. Zazwyczaj właściwy proces gojenia się rany rozpoczyna się po około 7 dniach od uszkodzenia skóry. Uszkodzona skóra zostaje pokryta tkanką łączną, która odpowiada między innymi za produkcję kolagenu. Namnażające się fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej w całości pokrywają ranę tworząc bliznę. W skutek tego rana się obkurcza oraz zmniejsza, a na jej powierzchni pojawia się cienka warstwa nabłonka.

To jak będzie wyglądać blizna zależy w dużej mierze od głębokości i wielkości rany oraz od jej umiejscowienia. Oczywiście znaczący wpływ na widoczność blizny mają odpowiednia pielęgnacja oraz warunki genetyczne, jak skłonność do bliznowców lub nadmiar produkcji kolagenu.

Oczyszczanie

W początkowym etapie po wykonanym zabiegu, najważniejsze jest utrzymanie prawidłowej higieny rany. Oznacza to dezynfekcję przy użyciu środków odkażających. Warto dopytać lekarza, jakie środki będą odpowiednie oraz jak często powinno się dokonywać dezynfekcji rany. Ponadto każda dezynfekcja rany powinna być zakończona założeniem nowego, czystego opatrunku.

Rodzajów opatrunku jest wiele, dlatego lekarz powinien wskazać konkretny rodzaj, który pozwoli na szybkie i prawidłowe gojenie się rany. Wszelkie nieprawidłowości w gojeniu się rany lub zbyt długi czas gojenia należy skonsultować z lekarzem. Pozwoli to na uniknięcie widocznych blizn, a przede wszystkim na poważnej infekcji.

Domowa pielęgnacja blizn

Blizny po zabiegach mogą goić się od kilku miesięcy do nawet roku. W momencie pojawienia się nowej warstwy nabłonka można rozpocząć domową pielęgnację, która pozwoli na zmniejszenie widoczności blizny. W tym celu warto po konsultacji z lekarzem zakupić odpowiedni krem lub żel, na przykład z domieszką silikonu i złota. Ich zadaniem, szczególnie w  początkowym etapie gojenia się ran jest hamowanie zbyt intensywnego rozrostu tkanki łącznej, który prowadzi do powstania nieestetycznych bliznowców oraz blizn przerostowych.

Ponadto substancje w kremach i żelach na blizny odpowiedzialne są za zmiękczenie rany oraz jej uelastycznienie.  Ważne jest również natłuszczanie blizny. Aplikację kremów można połączyć z masażem uciskowym, który zwiększa ukrwienie rany oraz wspomaga odżywienie tkanek. Warto jednak wcześniej skonsultować sposób masażu z lekarzem, aby nieodpowiednimi ruchami nie zakłócać procesu gojenia się rany.

Po około dwóch miesiącach od powstania rany, blizna powinna zmieniać kolor z czerwonego, na ten bardziej przypominający naturalny kolor skóry. W tym momencie bardzo ważne jest, aby zmienić krem lub żel, który w składzie będzie miał wyciąg z cebuli morskiej, heparynę oraz alantoinę. Substancje te pozwolą na rozpuszczenie kolagenu oraz zmniejszenie widoczności blizny, a ponadto ułatwią regeneracje naskórka i zredukują ewentualny obrzęk.

Laserowe usuwanie blizn

Kiedy rana jest całkowicie zagojona, a powstała blizna nie jest estetyczna i nam przeszkadza, to warto sięgnąć po profesjonalne zabiegi, które zredukują widoczność blizn. Do takich należy między innymi laserowe usuwanie blizn. Wykorzystanie wiązki lasera pozwala na stymulację naskórka oraz kolagenu i elastyny, co sprawia, że skóra staje się gładka, odzyskuje swój naturalny koloryt, a przez to blizna staje się mniej widoczna.

Laserowe usuwanie blizn w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Emitowany strumień światła stymuluje skórę do szybkiej regeneracji oraz produkcji nowych włókien kolagenowych. W efekcie blizna staje się wygładzona i mniej widoczna.

Wypełnianie blizn fibryną bogatopłytkową

Kolejnym zabiegiem, który pomoże nam dbać o estetyczny i mało widoczny wygląd blizn jest wypełnianie blizn fibryną bogatopłytkową. Zabieg polega na wprowadzeniu fibryny pod skórę w miejscu blizny. Odbywa się to przy pomocy niewielkich igieł. Wykorzystywana w zabiegu fibryna uzyskiwana jest z krwi pacjenta, pobranej bezpośrednio przed zabiegiem. Jest bogata w płytki krwi oraz komórki macierzyste, które odpowiadają za regenerację skóry.

Wypełnianie blizn fibryną w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa od 15 do 30 minut w zależności od wielkości blizny. Bezpośrednio po wprowadzeniu fibryny pod skórę blizny rozpoczynają się procesy regeneracyjne oraz rewitalizacyjne. W efekcie blizna staje się gładsza, a przede wszystkim płytsza.

Korekta blizn tłuszczem

Jeśli blizna po zabiegu lub przebytej chorobie jest dość głęboka, to warto zdecydować się na zabieg, jakim jest korekta blizn nono tłuszczem. Jest to zabieg w pełni naturalny, ponieważ tkanka tłuszczowa używana do wypełnienia jest pobierana od pacjenta z miejsca na ciele, gdzie jest jej wystarczająco dużo. Po pobraniu oczyszczona tkanka tłuszczowa jest wstrzykiwana w miejsce blizny.

Wypełnianie blizn tłuszczem w Klinice OT.CO w Warszawie

Odwirowana tkanka tłuszczowa zawiera komórki macierzyste odpowiedzialne za szybki proces regeneracji. Efektem tego zabiegu jest wyraźne wypełnienie oraz spłycenie blizn. Rezultaty zabiegu mogą się utrzymywać nawet do kilku lat. Ze względu na to, że blizna wypełniana jest naturalną substancją występującą w ciele pacjenta, ryzyko jakichkolwiek skutków ubocznych jest minimalne, a sam zabieg jest w pełni naturalny i bezpieczny.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....