Nie zawsze kobieta może zdecydować się na poród naturalny. Niekiedy istnieją przeciwwskazania zdrowotne dla dziecka lub matki do tego rodzaju porodu. Alternatywą dla porodu naturalnego jest oczywiście cesarskie cięcie. Wbrew pozorom wiele porodów odbywa się w ten sposób. Jednak cesarskie cięcie pozostawia widoczną na skórze pamiątkę po zabiegu, czyli bliznę. Wokół blizn po cesarskim cięciu krąży wiele informacji. Sprawdźmy zatem, co jest faktem a co mitem.

Blizny powstałe po cesarskim cięciu są niewidoczne – mit

Każda blizna powstała w wyniku przerwania ciągłości skóry będzie widoczna. Niezależnie od tego jak precyzyjne będzie cięcie oraz z jaką starannością lekarz założy szwy, po cesarskim cięciu zawsze powstanie blizna. Nie jest jednak ona bardzo dużych rozmiarów, a jej umiejscowienie to dół podbrzusza. Dlatego też nie jest widoczna spod ubrań. Jednak jej obecność dla wielu kobiet jest powodem do kompleksów oraz braku akceptacji swojego ciała.

blizna po cesarskim cieciu

Blizna po cesarskim cięciu wymaga szczególnego traktowania – fakt

Poród, który odbywa się poprzez cesarskie cięcie, nie jest wcale łatwiejszą opcją. Podczas cesarskiego cięcia zostaje przecięta skóra, mięśnie oraz macica. Jest to poważna ingerencja w ludzkie ciało. Powstała zatem po operacji blizna również wymaga odpowiedniego traktowania. Po zabiegu należy ranę pielęgnować zgodnie z zaleceniami lekarza. Po jej zagojeniu należy uważać na wszelkie otarcia oraz urazy mechaniczne. Nie należy jej również uciskać oraz narażać na bardzo wysokie lub niskie temperatury.

Gojenie blizny po cesarskim cięciu trwa bardzo długo – mit

Blizna powstała po cesarskim cięciu nie będzie się goić szczególnie długo w porównaniu do innych ran. Jednak pamiętajmy o tym, że każdy organizm jest inny i proces gojenia może się różnić w zależności od organizmu kobiety. Ponadto na czas gojenia się blizny duży wpływ ma przestrzeganie higieny oraz zaleceń lekarza. Przyjmuje się, że czas gojenia się rany po cesarskim cięciu wynosi zazwyczaj około 3 miesięcy. Po tym czasie w miejscu rany uwidacznia się charakterystyczna blizna.

Blizny po cesarskim cięciu nie można moczyć – fakt

Stwierdzenie to oczywiście dotyczy okresu po porodzie przy pomocy cesarskiego cięcia. Do momentu zdjęcia opatrunków i zrośnięcia się skóry nie należy intensywnie myć rany. Gdy rana po cesarskim cięciu będzie się ładnie goić można stopniowo ją przemywać przy pomocy mydła i gąbki. Jednak pamiętajmy, że lepiej skorzystać z krótkiego prysznicu, niż długiej kąpieli w wannie. Oczywiście po pełnym zagojeniu rany można korzystać z długich i odprężających kąpieli w wannie.

Blizna po cesarskim cięciu powinna goić się naturalnie – mit

Istnieje błędne przekonanie, że bliznę po cesarskim cięciu należy zostawić samej sobie. Oczywiście kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni po zabiegu nie należy stosować żadnych kosmetyków przyspieszających gojenie się rany. Dopiero kiedy rana będzie zagojona, szwy zdjęte a skóra jednolita można sięgnąć po dobrej jakości maści oraz preparaty, które pozwolą zmniejszyć widoczność blizny.

Stosowanie odpowiednich preparatów zmniejsza widoczność blizn – fakt

Obecnie na rynku istnieje wiele łatwo dostępnych preparatów, które wpływają na zmniejszenie widoczności blizny. Należą do nich maści, żele, czy też plastry zawierające w swoim składzie allantoinę oraz heparynę. Pozwalają one nie tylko rozjaśnić bliznę, ale również zapobiec powstawaniu bliznowców.

Opalanie blizny jest bezpieczne – mit

Nadmierne promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla naszej skóry, tym bardziej należy zachować szczególną ostrożność w przypadku opalania się po cesarskim cięciu. Skóra w obrębie blizny jest delikatniejsza oraz bardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Dlatego zaleca się do około roku od operacji unikać opalania blizny zarówno w słońcu naturalnym, jak i w solarium.

Zabiegi medycyny estetycznej pomagają w zmniejszeniu widoczności blizn – fakt

Obecna technologia oraz wiedza umożliwiają skuteczną walkę o wygląd zapewniający kobiecie pewność siebie. Dotyczy to również blizn powstałych po cesarskim cięciu. Jeśli stosowane preparaty nie przyniosły zamierzonych efektów, to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. W gabinetach lekarskich oferowane są liczne zabiegi rozjaśniające oraz redukujące widoczność blizn po cesarskim cięciu. Należy jednak mieć na uwadze, że powinno się je wykonywać w odpowiednim czasie po przeprowadzonej operacji cesarskiego cięcia oraz pod opieką doświadczonego lekarza.

Jakie zabiegi pozwolą sprawić, że blizna po cesarce będzie mniej widoczna?

Blizna po cesarce wcale nie musi być źródłem kompleksów, ani w żaden sposób ograniczać walorów estetycznych naszego ciała. Po pełnym wygojeniu można zająć się jej usuwaniem poprzez rozmaite czynności z obszaru medycyny estetycznej. Wśród takich zabiegów można wymienić:

  • radiofrekwencję mikroigłową – czyli zabiegi z wykorzystaniem promieniowania elektromagnetycznego oraz niewielkich igiełek. Dzięki nim blizna po cesarce staje się znacznie mniej widoczna i jaśniejsza, a skóra wokół ujędrniona.
  • laseroterapię – usuwanie blizn laserem jest uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod, które przynoszą zachwycające rezultaty. Laser usuwa dużą część tkanki łącznej, z której powstaje blizna. Następnie skóra przystępuje do regeneracji i przebudowy włókien.
  • mikrodermabrazję i mezoterapię – czyli łagodny mikropeeling lub nakłuwanie skóry mikroigiełkami przy pomocy specjalnej głowicy oraz aplikowanie na nią specjalnie dobranych odżywczych preparatów. Oba zabiegi są wyjątkowo polecane na problemy takie jak blizna po cesarce.

W doborze odpowiednich zabiegów pomoże lekarz, który uwzględni charakter i rozległość zmiany. Z ich wykonywaniem należy poczekać do momentu, w którym tkanka całkowicie się zabliźni. Pamiętajmy, że blizna po cesarce to nie koniec świata – wcale nie tak trudno ograniczyć jej widoczność lub się jej pozbyć! Wystarczy tylko właściwie łączyć ze sobą zabiegi i udać się na konsultację ze specjalistą!

#Blizny