Brwi są w stanie całkowicie zmienić wyraz twarzy – niestety nie tylko pozytywnie, ale też negatywnie, jeśli są źle zrobione. Trendy się zmieniają, kiedyś królowały cienkie, haczykowate brwi, a teraz wręcz przeciwnie – bardziej naturalne, wręcz krzaczaste. Jak wyregulować, żeby pasowały do kształtu twarzy?

Jak wyznaczyć kształt brwi?

Wiele kobiet postanawia ułatwić sobie codzienne życie i zastosować makijaż permanentny brwi. Jeżeli jednak chcemy wyregulować je samodzielnie, lepiej poświęcić trochę czasu na wyznaczenie właściwego kształtu, aby nie skończyć z wiecznie zdziwionym wyrazem twarzy.

Regulację brwi warto zacząć od wyrwania włosków, które wykraczają poza brew. Następnym krokiem jest wyznaczenie kilku punktów ułatwiających zachowanie odpowiedniego kształtu. Wystarczy ołówek lub inny długi, wąski przedmiot. Na początek, najlepiej przyłożyć ołówek do skrzydełka nosa – w ten sposób wyznaczysz początek brwi. Lepiej jednak nie stosować się do tego, jeśli masz wyjątkowo szeroki nos, ponieważ brwi będą zbyt szeroko rozstawione. Wtedy ołówek lepiej przesunąć bliżej koniuszka nosa.

Bardzo ważne jest wyznaczenie miejsca, w którym brew zacznie się zwężać i kierować w dół. Ołówek najlepiej poprowadzić po skosie od skrzydełka nosa przez źrenicę. Im więcej włosków wyrwiesz, tym ostrzejsza będzie brew, dlatego lepiej uważać, żeby twarz nie nabrała rozzłoszczonego wyrazu.

Teraz pozostaje wyznaczyć koniec brwi. Wystarczy ustawić ołówek po skosie od skrzydełka nosa po kącik oka. Osoby o szerokim nosie, ponownie powinny zbliżyć ołówek do koniuszka.

Jak dobrać brwi do kształtu twarzy?

Powyższe zasady są dość uniwersalne, ale brwi warto też dobierać do kształtu twarzy, żeby wyostrzyć lub wręcz przeciwnie – wygładzić rysy. Warto zastosować się do kilku prostych zasad:

  • Twarz owalna – jest najmniej problematyczna, pasują do niej praktycznie każde brwi, zarówno wyraźniejsze, jak i bardziej subtelne łuki.
  • Twarz okrągła – najlepiej, żeby brwi były bardziej trójkątne. Warto wyżej umieścić punkt załamania brwi i poprowadzić koniec pod ostrzejszym kątem.
  • Twarz kwadratowa – ostre rysy warto złagodzić brwiami pozbawionymi ostrych krawędzi i spiczastych końców. Lepiej postawić na bardziej zaokrąglone, delikatne brwi.
  • Twarz pociągła – brwi mogą pomóc w optycznym skróceniu twarzy. Najlepiej, żeby załamanie było bardzo łagodne, brwi powinny być zbliżone do linii prostej.
  • Twarz trójkątna – przy takim kształcie twarzy warto zostawić mniejszy odstęp między brwiami. Końce i załamanie można dość wyraźnie zaznaczyć.

Jak radzić sobie z problematycznymi brwiami?

Niektóre brwi są trudniejsze do opanowania niż inne. Wiele osób z natury ma cienkie brwi, często zdarza się też, że początek brwi jest znacznie szerszy od końca. W takim przypadku, radykalna regulacja nie doprowadzi do niczego dobrego – zamiast twarzowego kształtu otrzymamy cienki łuk rodem z lat 90. Lepszym rozwiązaniem będzie dorysowanie włosków kredką, żeby brew zwężała się dopiero po załamaniu, w miejscu, gdzie kieruje się w dół. Najlepiej sprawdzają się tutaj ostro ścięte kredki do brwi, które umożliwiają naturalne dorysowanie pojedynczych włosków.

Uzupełnianie brwi jest rozwiązaniem również u osób o rzadkich brwiach. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to dość pracochłonne – żeby brwi dobrze wyglądały, trzeba codziennie poświęcać czas na ich makijaż. Wiele osób mających słabe włoski decyduje się więc na makijaż permanentny brwi. Niektóre kobiety obawiają się takich zabiegów ze względu na ich długotrwałe efekty, które potencjalnie mogą okazać się niezadowalające. Pomocny okazuje się tutaj laser Pico, za pomocą którego można usunąć brwi permanentny makijaż brwi. Laser pikosekundowy to najskuteczniejsze narzędzie, sprawdzające się nie tylko przy brwiach, ale też podczas usuwania permanentnego makijażu powiek i ust.

Jak bardziej radykalnie poprawić wygląd brwi?

Wygląd oka można poprawić również z pomocą medycyny estetycznej. W walce z opadającą powieką sprawdzi się blefaroplastyka. Jeżeli problem nie jest jednak zlokalizowany bezpośrednio na powiekach, ale na czole, rozwiązaniem jest lifting brwi. Zabieg pozwala podnieść brwi i kąciki oczu oraz zmniejszyć zmarszczki. Jest to bardziej radykalne rozwiązanie przeznaczone dla osób, które wyraźnie widzą już oznaki starzenia lub nawet po urazach i chorobach powodujących asymetrię na twarzy.

Brwi też warto pielęgnować!

Często zapominamy, że brwi również można pielęgnować, żeby były mocniejsze i zdrowsze. Jednym z najlepszych produktów na brwi jest olejek rycynowy, który można kupić praktycznie w każdej aptece. Najlepiej nakładać go codziennie wieczorem za pomocą szczoteczki lub patyczka kosmetycznego. Dzięki olejkowi, brwi będą rosnąć szybciej i staną się mocniejsze. Dodatkowym plusem dla osób o jasnych włoskach będzie ich delikatne przyciemnienie. Kobiety, które oczekują mocniejszych efektów mogą postawić np. na laminację lub botoks brwi. Dobrze sprawdzają się również woski, za pomocą których można w prosty sposób podkreślić kształt brwi.

Kształt brwi zmienia się z wiekiem, ponieważ skóra z czasem traci elastyczność i zaczyna opadać. Często zdarza się, że brwi się obniżają i powodują opadanie powiek, co nadaje twarzy smutnego, zmęczonego wyrazu. Tutaj warto sięgnąć po inwazyjne rozwiązania, takie jak chirurgiczny lifting brwi, który pozwala pozbyć się nadmiaru skóry, pozbyć się zmarszczek i odmłodzić spojrzenie. Można również postawić na mniej inwazyjne nici liftingujące, które unoszą skórę, wygładzając zmarszczki.

Warto też uważać z regulacją, ponieważ jeśli jest dość agresywna, może podrażniać skórę. Bezpośrednio po wyrywaniu włosków lub użyciu wosku, warto potrzeć podrażnione miejsce kostką lodu lub żelem aloesowym.

Można sięgnąć również po gotowe odżywki do brwi. Dobrze, jeśli zawierają takie składniki, jak witamina B5, pantenol, keratyna czy naturalne olejki. Takie substancje sprawią, że brwi będą szybciej rosnąć i staną się bardziej błyszczące.

Często dbamy o rzęsy, ale zapominamy o brwiach, a to duży błąd, ponieważ potrafią naprawdę zmienić wygląd twarzy. Warto pamiętać o ich pielęgnacji, a w razie potrzeby – sięgnąć po pomoc w formie makijażu permanentnego lub liftingu.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....