Niejedna kobieta marzy o perfekcyjnym wyglądzie. Szczególną uwagę panie przywiązują do zarysu twarzy i stąd też rosnąca popularność zabiegów kosmetycznych. Jedną z opcji jest laminowanie rzęs i brwi. Wyraziste brwi o regularnym i odpowiednim kształcie to najnowszy hit. Poskromienie niesfornych włosków stanowi jednak nie lada wyzwanie. Z pomocą przychodzi na szczęście zabieg laminacji, który jest innowacyjną metodą stylizacji brwi oraz rzęs. Umożliwia uzyskanie naturalnego wyglądu przy równoczesnym podkreśleniu rzęs oraz brwi. Zabieg laminacji wygląda nieco inaczej podczas stylizacji brwi i rzęs, jednak daje takie same, spektakularne i długotrwałe efektu.

Na czym polega laminowanie brwi i rzęs?

Twórcy preparatów odżywczych doszli do wniosku, że skoro istnieje laminowanie włosów, to równie dobrze można zastosować podobną technikę do brwi i rzęs. Dostosowali jednak kompozycję do specyfiki ich wzrostu i rozwoju, aby można było osiągnąć pożądane efekty.

 • Laminowanie brwi to działania mające na celu zmianę kształtu włosów i kierunku ich wzrostu. Umożliwia to wykorzystanie kwasu tioglikolowego, który powoduje rozerwanie wiązania dwusiarczkowego włosa. To z kolei sprawia, że jest on bardzo plastyczny. Dzięki temu w bardzo łatwy sposób można nadać włosom upragniony kształt i zmienić kierunek ich wzrostu. Podczas zabiegu laminacji, brwi zyskują intensywną regenerację i blask.
 • Laminowanie rzęs jest natomiast działaniem mającym na celu ich uniesienie, pogrubienie i delikatne podkręcenie. Stosuje się kreatynę, specjalną farbę i preparaty odżywcze. Połączenie takich substancji powoduje, że można zmienić delikatnie kształt i uniesienie rzęs, a dodatkowo także je zregenerować i przyciemnić kolor. Zabieg ten jest całkowicie nieinwazyjny, nie obciąża, ani też nie osłabia rzęs.

Laminacja brwi i rzęs w Klinice OT.CO w Warszawie

Laminacja rzęs i brwi – jakie są wskazania?

Brwi i rzęsy są bardzo istotnym elementem stylizacji, który wpływa nie tylko na wygląd oczu, ale i całej twarzy. Laminacja jest wskazana u wszystkich osób, którym zależy na wyregulowaniu, ujarzmieniu i poprawieniu wyglądu brwi oraz rzęs. Zabieg ten to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na codzienne malowanie rzęs maskarą i podkręcanie ich zalotką.

Dzięki laminacji niesforne rzęsy i włoski brwi rosnące w różnych kierunkach w końcu zostaną ujarzmione. Brwi nabiorą zupełnie nowego, korzystniejszego kształtu i wyglądu. Z laminacji rzęs oraz brwi powinny także skorzystać osoby, które mają osłabione włosy lub rzęsy. Zabieg odżywi i wzmocni je od wewnątrz.

Poza tym laminacja rzęs oraz brwi spowoduje:

 • Podkręcenie rzęs,
 • Zwiększenie grubości rzęs,
 • Przyciemnienie naturalnego koloru rzęs,
 • Wzmocnienie osłabionych rzęs,
 • Ujarzmienie rzęs rosnących w dół,
 • Podniesienie rzęs i „otwarcie” oka,
 • Nadanie brwiom modnego kształtu,
 • Dopasowanie kształtu brwi do konturów twarzy,
 • Zagęszczenie i uwidocznienie brwi,
 • Pozbycie się włosków na brwiach, które rosną w różnych kierunkach,
 • Uwydatnienie brwi oraz rzęs.

Przeciwwskazania

Zabieg nie może być przeprowadzany w przypadku chorób oczu i skóry, opryszczki, zapalenia spojówek, infekcji i mechanicznych uszkodzeń skóry. Laminowanie rzęs i brwi nie jest także wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących. Przeciwwskazaniami są także:

 • Jęczmień na powiece,
 • Alergie,
 • Zapalenie rogówki,
 • Leczenie chemioterapią,
 • Operacje oczu i okolic wykonane w czasie krótszym niż pół roku od zabiegu.

Przebieg zabiegu

Laminacja brwi rozpoczyna się od kompleksowego oczyszczenia i odtłuszczenia brwi. W tym celu wykorzystywane są specjalne preparaty i szampony. Kolejnym krokiem jest nałożenie aktywatora, którego głównym składnikiem jest kwas tioglikolowy. Wpływa on na mostki dwusiarczkowe będące budulcem włosów. Najpierw powoduje ich rozrywanie, a następnie tworzy nowe, dzięki czemu brwi są podatne na układanie.

W kolejnym kroku na brwi aplikuje się kreatynę, która jest naturalną substancją odżywiającą. Działanie to ma na celu odbudowę struktury włosków i nadanie im pięknego połysku. Po utrwaleniu włosów nakładana jest na nie substancja o pozytywnym działaniu na. Składa się m.in. z oleju jojoba, roślinnego botoxu oraz oleju makadamia. Cały zabieg trwa około 50 minut i nie wymaga wcześniejszego przygotowania się. Należy jedynie pamiętać o tym, że do 24 godzin po zabiegu nie należy moczyć i myć brwi.

Laminacja rzęs – tak samo, jak brwi – rozpoczyna się od ich dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia. Następnie na dolną powiekę układa się wacik, który chroni skórę przed kontaktem z preparatami, a dolne rzęsy przed sklejaniem. W kolejnym kroku na górną powiekę nakładany jest silikonowy wałek, na który nakręca się górne rzęsy (analogicznie, jak przy robieniu sobie loków za pomocą wałków). Na tak przygotowane rzęsy nakłada się bezpośrednio preparat przygotowujący je do farbowania. Po wyschnięciu odżywczej substancji rozpoczyna się farbowanie czarną lub brązową farbą (w zależności od wcześniejszego wyboru). Farba wysycha w kilkanaście minut.

Ostatnim krokiem laminowania rzęs jest utrwalenie kreatyną wszystkich wcześniej zaaplikowanych preparatów na włoskach. Gdy kreatyna wyschnie, zabieg jest skończony. Cały proces trwa od 60 do 90 minut, a rezultaty utrzymują się nawet do 2 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że przez 24 godziny po zabiegu rzęsy mogą być nieco posklejane i nie wyglądać tak, jakby tego oczekiwano.

Nie należy także moczyć rzęs i nakładać na nich kosmetyków do 24 godzin po laminacji. Po tym czasie rzęsy zyskują wymarzony wygląd, można je malować tuszem i nie wymagają żadnych dodatkowych działań pielęgnacyjnych.

Efekty po zabiegu

Głównym efektem laminowania brwi jest przede wszystkim efekt wizualny. Włoski są idealnie ułożone, wyglądają na bardziej zadbane, szersze i pełniejsze. Od razu po przeprowadzonym zabiegu otrzymuje się efekt 3w1 – włoski są trwale ułożone, brwi ulegają przyciemnieniu farbą, a włoski są nawilżone i wyglądają zdrowo. Laminacja brwi to zabieg polegający na ujarzmieniu niesfornych włosków. Po tych działaniach nie trzeba ich codziennie malować i układać, dzięki czemu zyskuje się cenny czas. Dodatkowo na zalaminowanych brwiach o wiele dłużej utrzymuje się koloryzacja farbą. Zabieg ten stanowi też świetny sposób na przykrycie nieudanego makijażu permanentnego.

efekt laminacji brwi

Laminowanie rzęs jest natomiast sposobem na wzmocnienie ich i nadanie naturalnego, pięknego spojrzenia na co dzień bez konieczności poświęcania dodatkowego czasu na nakładanie tuszu. Wyjątkową zaletą laminacji jest uelastycznienie i nadanie rzęsom głębokiego koloru jeszcze przez 2 miesiące od zabiegu. Warto także wspomnieć o niskiej ilości podrażnień spowodowanych przez laminację, chyba że osoby mają bardzo wrażliwą skórę wokół oczu.

Czy laminacja rzęs i brwi jest bezpieczna?

Laminacja to zabieg chemiczny. W składzie stosowanych preparatów znajduje się tioglikolan amonu, który wpływa na zmianę kształtu włosków. Nie niszczy ich jednak w żaden sposób, nie jest to natomiast zabieg odżywczy. Wiele osób ze względu na zalecenia pielęgnacyjne po zabiegu, zaczyna w końcu dbać o swoje brwi oraz rzęsy i w rezultacie stają się one dużo ładniejsze, a także zdrowsze. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań (poza poważnymi schorzeniami) do jego przeprowadzenia.

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...